שאלה לדיאטנית, מיכל מור

שאלה לדיאטנית, מיכל מור

ראשית, ברוכה הבאה ותודה מראש על ההתייחסות, בִּתִי בת שישה חודשים. יונקת הנקה מלאה. היא קטנה במשקלה ועשתה את המינימום הנדרש, שהוא להכפיל את משקלה עד גיל חצי שנה (נולדה 3200 ועתה 6400). אני חיה בארה"ב ואין לי כאן מקור להתייעצויות כמו טיפת חלב בארץ. התחלתי לתת לה ירקות. היא אוכלת יפה בכפית, ונראית בגדול מרוצה. אני מעדיפה להאכיל אותה בירקות רק כתוספת להנקה, מנה אחת ביום. אני מאדה ירקות שונים, וטוחנת עם מי האידוי. שמתי לב שהתוספת "מפריעה" להנקה. אם אֵתן כשעה אחרי או לפני הנקה, היא או לא תינוק היטב או לא תאכל היטב את המחית. 1.האם עליי לדלג פשוט על הנקה אחת ולתת במקומה את המחית? 2.קראתי שתוספות מעין אלו מפריעות לספיגת הברזל, האם עלי לבקש מהרופא תוספת ברזל בשבילה? 3.עוד קראתי, שליונקים עדיף לחכות עם הכל עד לתום החודש השישי ליניקה. מה דעתך?

שלום לעדי מארהב

ממש בקרוב אפרסם לטובתך ולטובת כולם מסמך בנוגע לתחילת הזנת מוצקים. בינתיים... אכן, משרד הבריאות הישראלי ממליץ על תחילת מתן מוצקים מתום החודש השישי (משום מה ממהרים מאוד לתת מוצקים גם כאן ובעיקר בארה"ב). אנמיה מחוסר בברזל מהווה גורם סיכון בלתי הפיך לפיגור בהתפתחות ותפקוד קוגנטיבי ירוד בתינוקות. לתינוקות בריאים ובשלים יש מחסני ברזל מספיקים עד גיל ארבעה – שישה חודשים. בגיל זה, ברזל בעל זמינות גבוהה מחלב אם לא יספק את הדרישה ליצירת כדוריות דם אדומות. ברזל שמקורו במזון אינו משמש לצורך ייצור המוגלובין בחודשים הראשונים לחיים, אולם השימוש המוקדם בתמ"ל המכיל ברזל תורם לאגירת ברזל במחסנים בגוף ועוזר למנוע התפתחות מחסור בברזל בגיל מאוחר יותר. לאחר גיל שנה, אם הפעוט אוכל מזון מגוון ועשיר בברזל, ניתן להוסיף חלב פרה לתפריט. המלצת משרד הבריאות הישראלי הינה מתן ברזל עד גיל שנה. בגיל זה מבצעים ספירת דם לבדיקת רמת ההמוגלובין בדם. מאחר ואת מניקה (כל הכבוד על ההנקה המלאה (-: ) לדעתי רצוי לתת תוסף ברזל לבתך עד לגיל שנה . תחילת מתן מזונות מוצקים מהווה בעצם את תחילת האכילה הבוגרת. אכילת מוצקים כאשר היא במידה מספקת , יעודה להחליף הנקה ובהמשך עוד ועוד הנקות. נסי לתת את ארוחת הירק או הפרי במקום הנקת ביניים. מאחר ואני דיאטנית קלינית מוסמכת מטעם משרד הבריאות הישראלי, וכאן זהו פורום שאינני מכירה אישית את משתתפיו ואת המטופלים הוירטואלים שלי , עלי להיות זהירה ולייצג נאמנה את הנחיות משרד הבריאות. (ביעוצים אישיים , ניתן להתגמש לכאן ולכאן לפי שיחה מעמיקה , התבוננות במטופל וקריטריונים נוספים ). בהצלחה

למעלה