שאלה לד"ר ליזי ולמבינים.

איי אמ

New member
שאלה לד"ר ליזי ולמבינים.

שלום לכם, ותודה מראש על כל תשובה. סבי היקר, שיחיה, עבד שנים רבות בעבודות בניין וגם עישן - ומצב ראותיו בכי רע, כבר שנים. ככל הנראה משאיפת חומרים באתרי הבנייה, ואולי גם מהעישון. בכל אופן לא זו בזאת שאלתי מכיוון והוא אדם מבוגר והסיבה לכך היא הדבר האחרון המעסיק אותו. בשנתיים האחרונות הוחמר מצבו, והוא מוגדר כ"נס רפואי" המתפקד עם ריאה אחת בלבד, ומחובר, כבר 24 שעות ביממה, לבלון חמצן. חוסר התפקוד של הריאה מאוד מקשה עליו, עד למצב שבו הוא כמעט ולא יוצא מהבית (לא מסוגל לרדת ולעלות במדרגות). לאחרונה ביקר אצל פרופ' מפורסם מבית החולים בילינסון, שאיני יודע את שמו, והנ"ל הודיע לו שבישראל אין השתלות ריאה בגילו, והדבר אפשרי רק בקולומביה (!). אני מתנצל מראש אם השאלה לא נוגעת ישירות לפורום אך ד"ר ליזי, את הרופאה היחידה באתר זה העוסקת בענייני הריאות. סבי חושש מאוד מאפשרות של טיסה לקולומביה להשתלה (למרות שע"פ הפרופ' הכל על חשבון הקופה) - שאלתי היא - מה עושים? איך מבררים את אמינות הדבר? האם הדבר מקובל? האם באמת סביר שהוא יעבור שם השתלה? כמה זמן זה לוקח? תוך כמה זמן זה מאושר? האם את מכירה חולים שנסעו וחזרו? מה סיכויי ההצלחה? סבי בן 68 לערך, חשוב לציין. האם זה שווה את המאמץ בכלל? אודה לך מאוד אם תוכלי לספר לי על הנושא, ודאי שאת מכירה אותו טוב ממני. תודה רבה, וסליחה על ההודעה הארוכה.

סבך בן 68

סבך הוא בן 68 והוא בהחלט בן אדם צעיר וחבל שמצבו הבריאותי כפי שאתה מתאר. בקשר לעיסוק שלו - לאחרונה התפרסם מחקר גדול מאד של מעקב שנעשה אחרי 300000 עובדי בינין בשוודיה - חלק מעשנים וחלק לא. נמצא קשר הדוק בין העיסוק ומחלה COPD (זו מחלת המעשנים). כך שמצב של סבך יכול להיות בהחלט קשור לעיסוק כמובן בתוספת העישון. בקשר להשתלה - אני מכירה טוב את הפרופ' מביילינסון והוא אדם אמין ביותר. הוא מרכז את נושא השתלות הריאה בארץ - ( משרד הבריאות נתן לו בלעדיות בנושא) כך שכל מה שהוא אומר - הוא הכתובת הנכונה. אין לי מידע על השתלות שמבצעים בקולומביה - אתם צריכים לשקול טוב כל הנקודות בעד ונגד ואני חושבת שרופא זה מביילינסון הוא הכתובת הנכונה. אני מכירה הרבה מושתלי ריאה אך כלם עברו את ההשתלה בארץ.

איי אמ

New member
אז למה לא לבצע בו השתלה בארץ?

במשפחתי חוששים שהסיבה היא שקופת החולים לא רוצה לקחת אחריות במקרה של כישלון הניתוח, ומעדיפה לממן טיסה ושהות בקולומביה.

סדר עדיפויות

קיימים הנחיות ברורות של משרד הבריאות לגבי סדר עדיפויות בזכאות להשתלה מכיון שלרוב יש מחסור באברים. לגיל יש משמעות לגבי קביעת סדר העדיפויות זה

איי אמ

New member
תודה רבה. שאלה אחרונה?

תוכלי לתת לי נתונים לגבי סיכויי ההצלחה לניתוח בגיל כזה? וזמן ההמתנה הממוצע?

השתלות

סיכוי ההצלחה בהשתלה תלוי בהמון גורמים כמו למשל שוני או דימיון גנטי בין התורם למושתל. בנוסף חשוב מאד מה מצבו הבריאותי של החולה לפני ההשתלה כמה מחלתו הייתה מתקדמת. לגבי זמן המתנה לא ניתן להערכה לצערי הרבה פעמים תלוי במספר תאונות הדרכים.......

למעלה