שאלה ליודעי דבר:

grinberg

New member
שאלה ליודעי דבר:

תמיד מענין אותי מי המציא את השפה? מתי זה התחיל להיות שפה? איזה ספר ראשון נכתב ביידיש (לא בגרמנית)? האם אי פעם היה בקרה נורמלית על השפה הכולל כללים לשפה הוספת מילים חדשים הגהה ותיקונים.. ?

ראשית, שפה לא ממציאים

הטקסט הראשון ביידיש הידוע לנו הוא משפט אחד בתוך מחזור וורמס שנת לב 1272. זהו משפט בחרוזים שמהלל את זה שיישא את המחזור הכבד לבית הכנסת. (אני אחפש את הלשון המדויקת יותר מאוחר). המחזור היה בביתו של עשיר העיירה ובשבתות מיוחדות היו לוקחים אותו לבית הכנסת. הוא באמת מאד כבד. בטקסט הזה מעורבבות מלים מגרמנית ומלשון קודש כמו ספר ובית כנסת ומכאן שזו יידיש. הטקסט הבא נמצא בגניזה הקהירית והוא נכתב ב- 1348 (אם אני לא טועה). הוא מכיל כמה שירות על אישים מהמקרא כמו יוסף הצדיק ואברהם אבינו וטקסט גרמני לא יהודי. בטקסט הזה אין אף מלה ממוצא לשון קודש. יותר מאוחר שילנו אפוסים שנכתבו עפ"י המקרא שנכתבו, כנראה במאה ה-15 כמו שמואל בוך, מלכים בוך. במאה ה-16 כבר יש לנו ספרות עשירה ביידיש שכוללת תרגומים מעברית, ערבית, ספרי הלכה פשוטים וכד´. הספר המפורסם הוא בבא בוך שנדפס בבזל 1602 וכולל כמה מאות סיפורים מתורגמים מן המקרא, מקוריים שנכתבו ביידיש על חבורתו של יהודה חסיד ושמואל חסיד. במאה ה-17 התפתחה ספרות עשירה במיוחד בצפון איטליה. זה על קצה המזלג.

מי שרוצה לקרוא את זה ביידיש

פרקים פֿון דער יידישער קולטור געשיכטע. תל אביב, תשמ"ח.

שאלת הרבה שאלות חשובות

והתשובות ארוכות מאוד. במשך הזמן נדסקס כאן על כל הדברים שהעלת כאן. בינתיים רק אומר דבר פשוט: חוץ מאספרנטו ועוד כמה שפות מלאכותיות, וכן שפות מחשב
לא הומצאה שום שפה שמשמשת בשפת היום-יום. שפה מתפתחת בין אנשים בחברה מסוימת ואי אפשר לקבוע תאריך מדויק או למצוא את "ממציא" השפה. מה שכן אפשר לעשות זה לחפש את המקום הראשון שבו מופיעה מילה ביידיש או המחבר הראשון שכתב ביידיש. אבל כפי שאמרתי זה רק יכול לתת לנו כיוון לגבי התקופה שבה התחילו לדבר יידיש ולא תאריך מדויק. יש שני תאריכים שהחוקרים מדברים עליהם: המאה ה-11 והמאה ה-13. במאה ה-11, או יותר נכון בשנת 1069, בפנקסי הקהילות שמפרטות את שמות החללים ממסעי הצלב באותה שנה ולפניה, אנחנו רואים שמות יידישאיים מובהקים וזו הסנונית הראשונה בכתובים למילות יידיש, אבל כאמור אלה רק שמות ולא משפטים שלמים. בשנת 1272, כאשר לראשונה מופיע משפט שלם ביידיש כל מחזור כבד, ועל זה נדבר בפעם אחרת. [פשוט מעיפים אותי עכשיו מהמחשב, הדרעק הזה]

grinberg

New member
מענין איזה שמות היו במאה ה-11

ואיזה ביטוי מצאו במאה ה-13 ובאיזה מקום מצאו את היידיש? וכמה ואיזה שפות מעורבות ביידיש (חוץ מעברית
)

המשפט הראשון ביידיש נמא כאמור

במחזור וורמס ה ל"ב 1272. המשפט הוא: גוט טק אים בטגא ש ויר דיש מחזור אין בית הכנסת טרגא פירושו: יום טוב יזומן (או יואַר) למי שישא מחזור זה לבית הכנסת. לגבי שמות מאותה תקופה ידועים לנו שמות מפורסמים כמו רש"י - ר´ שלמה יצחקי, רבנו גרשם בן יהודה (מאור הגולה) ואנשים פחות מפורסמים כמו משולם. ידועה לנו משפחת קלונימוס שהיגרה מהעיר לוקא שבאיטליה לאיזור הריין והתיישבה בעיר מיינץ = מגנצא במאה העשירית. משם זה יצא אח"כ קלמן

למעלה