שאלה על זהב.

מאמין שהזהב יכול להגיע מתישהו בעתיד ל-20,000 דולר לאונקייה. אבל גם אם נגיד שכן, האם באמת יהיה סחר בין אנשים של זהב במחירים האלו או שזה פשוט יגרום לקיפאון בשוק הזהב כי הזהב יהיה כל-כך יקר שאף-אחד לא ירצה לקנות אותו?.

תודה על העזרה.

SupermanZW

Well-known member
מאמין שהזהב יכול להגיע מתישהו בעתיד ל-20,000 דולר לאונקייה. אבל גם אם נגיד שכן, האם באמת יהיה סחר בין אנשים של זהב במחירים האלו או שזה פשוט יגרום לקיפאון בשוק הזהב כי הזהב יהיה כל-כך יקר שאף-אחד לא ירצה לקנות אותו?.

תודה על העזרה.
הזהב מספק הגנה נגד אינפלאציה וסוחרים בו ככזה. ממשלות העולם מדפיסות כסף בטירוף במהלך השפל הכלכלי ההולך ומחמיר לו גרמו ויגרמו להתפרצות אינפלאציונית כשהכסף יגיע לשוק. מיותר לציין שאותו כסף לא מגובה בתוצר ולכן האינפלאציה תצא משליטה. זהב שמטבעו מוגבל בכמותו מהווה הגנה מצוינת נגד אינפלאציה וידוע שמחירו מושפע יותר מצפי מאשר ממחסור ממשי.

מודה לך מאוד על העזרה, ולא שאני לא מעריך חס וחלילה, אבל נדמה לי שבתשובתך אתה לא עונה קונקרטית למה ששאלתי. אם אתה כן עונה קונקרטית, אז לא הבנתי. אתה יכול בבקשה לעשות ניסיון נוסף לענות לי?. אם מחר היינו אומרים שהזהב יהיה שווה 19,000-20,000 דולר לאונקייה, ונגיד שהיה לי זהב, האם אנשים באמת היו קונים ממני את הזהב שלי בסכומים שכאלו, או שאולי לא כי אפילו אם הזהב יהיה שווה ככה, אז אף-אחד לא יסכים או יוכל לקנות זהב בסכומים האלו?.

SupermanZW

Well-known member
מודה לך מאוד על העזרה, ולא שאני לא מעריך חס וחלילה, אבל נדמה לי שבתשובתך אתה לא עונה קונקרטית למה ששאלתי. אם אתה כן עונה קונקרטית, אז לא הבנתי. אתה יכול בבקשה לעשות ניסיון נוסף לענות לי?. אם מחר היינו אומרים שהזהב יהיה שווה 19,000-20,000 דולר לאונקייה, ונגיד שהיה לי זהב, האם אנשים באמת היו קונים ממני את הזהב שלי בסכומים שכאלו, או שאולי לא כי אפילו אם הזהב יהיה שווה ככה, אז אף-אחד לא יסכים או יוכל לקנות זהב בסכומים האלו?.
אם היה לך זהב ומחיר הזהב היה מגיע ל19,000-20,000 דולר לאונקיה, והיית מפרסם אותו למכירה היית מוצא מי שיקנה אותו ממך. לא חסרים בעלי הון שמעוניינים להגן על כספם מפני אינפלאציה באמצעות רכישת זהב. מחיר הזהב מבטא צפי אינפלאציוני יותר מאשר את שיעור האינפלאציה הקיים בפועל באותו זמן.

eliUSA

New member
כשיגיע היום בו הזהב יהיה שווה סכום שכזה, אז ערך הכסף יהיה בהתאם (ירוד) כך שאם תמכור את הזהב, לא בטוח שיתאפשר לך לקנות בכסף שתקבל יותר ממה שאתה יכול לקנות היום בכסף שתקבל אם תמכור אותו היום.

SupermanZW

Well-known member
כשיגיע היום בו הזהב יהיה שווה סכום שכזה, אז ערך הכסף יהיה בהתאם (ירוד) כך שאם תמכור את הזהב, לא בטוח שיתאפשר לך לקנות בכסף שתקבל יותר ממה שאתה יכול לקנות היום בכסף שתקבל אם תמכור אותו היום.
זה לא נכון, רוב השנים הזהב התייקר הרבה יותר מיוקר המחיה: https://www.macrotrends.net/1333/historical-gold-prices-100-year-chart
באפריל 2001 הייתה אונקיית זהב שווה ל$260.48 , היום שווה אונקיית זהב $1928.40, האם אתה סבור שיוקר המחיה היום גבוה פי 7.4 מכפי שהיה לפני 19 שנים? אם כן אז אתה טועה. יוקר המחיה בארה"ב עלה ב46.8% ב19 השנים האחרונות בארה"ב ו$260.48 של אז שווים ל$382.51 של היום. https://www.usinflationcalculator.com/

eliUSA

New member
אכן יש עוד גורמים לעליית מחיר הזהב כמו ביקוש מטורף בסין. אין לדעת אם זה ימשך. הסטטיסטיקה שאתה מראה קצת מטעה. המחירים עולים הרבה מעבר למדד האינפלציה למשל מחיר ממוצע של בית בארה"ב היה $194 אלף בשנת 2000 והוא עלה ל$402 אלף בשנת 2020, מכונית שעלתה $20 אלף לפני 20 שנה תעלה היום $37 אלף. ומחיר ממוצע של המבורגר קפץ בשנים אלו מ77 סנט ל$2.7. צריך לצפות קדימה לתקופה שאחרי הקורונה כשהמחירים יאמירו כתוצאה מכל הכספים ששופכים עכשיו כמו מטורפים. אני צופה אינפלציה כפי שלא נראתה אי פעם (חוץ מאולי בתקופה של קרטר).

SupermanZW

Well-known member
אכן יש עוד גורמים לעליית מחיר הזהב כמו ביקוש מטורף בסין. אין לדעת אם זה ימשך. הסטטיסטיקה שאתה מראה קצת מטעה. המחירים עולים הרבה מעבר למדד האינפלציה למשל מחיר ממוצע של בית בארה"ב היה $194 אלף בשנת 2000 והוא עלה ל$402 אלף בשנת 2020, מכונית שעלתה $20 אלף לפני 20 שנה תעלה היום $37 אלף. ומחיר ממוצע של המבורגר קפץ בשנים אלו מ77 סנט ל$2.7. צריך לצפות קדימה לתקופה שאחרי הקורונה כשהמחירים יאמירו כתוצאה מכל הכספים ששופכים עכשיו כמו מטורפים. אני צופה אינפלציה כפי שלא נראתה אי פעם (חוץ מאולי בתקופה של קרטר).
תמיד יש מחירים שעולים יותר מהמדד ומחירים שעולים פחות מהמדד, אבל סך כל ההוצאות השנתיות למשק בית, במידה והמשקלות המשמשים למדידת המדד מהימנים ומאוזנים, מתייקרות כמו המדד פלוס מינוס סטייה זניחה. נכון שיוקר הדיור עלה הרבה יותר מהמדד, מאידך, יוקר האלקטרוניקה, הביגוד, המזון, ההנעלה והלינה במלונות התייקר הרבה פחות מהמדד, חומרה (למחשבים) הוזלה אפילו נומינלית. אתה צריך לקחת את כל זה בחשבון.

eliUSA

New member
תמיד יש מחירים שעולים יותר מהמדד ומחירים שעולים פחות מהמדד, אבל סך כל ההוצאות השנתיות למשק בית, במידה והמשקלות המשמשים למדידת המדד מהימנים ומאוזנים, מתייקרות כמו המדד פלוס מינוס סטייה זניחה. נכון שיוקר הדיור עלה הרבה יותר מהמדד, מאידך, יוקר האלקטרוניקה, הביגוד, המזון, ההנעלה והלינה במלונות התייקר הרבה פחות מהמדד, חומרה (למחשבים) הוזלה אפילו נומינלית. אתה צריך לקחת את כל זה בחשבון.
נכון יש דברים שהתייקרו פחות מהמדד אבל בהרבה מקרים גם הצריכה עלתה. לפני 20 שנה הטלפונים לא היו חכמים כמו היום אבל האם אתה יכול לתאר לעצמך את החיים היום בלעדיהם? הבאתי דוגמאות מדברים בסיסיים שנחוצים לכל אחד: אוכל (במסעדות מזון מהיר), דיור ותחבורה. יתכן שהמחירים של מוצרי מזון והביגוד ברשתות השיווק לא עלו כמו השאר אבל אל תשכח שרוב המחירים מסובסדים, בין אם על ידי כסף זול שממשלת ארה"ב מספקת על ידי הורדת הריבית באופן מלאכותי ובין אם על ידי הצפת השוק במוצרים זולים מסין שממשלתה דואגת שערך היואן יהיה נמוך כלפי הדולר. ברגע שזה יפסק וכוחות השוק יחזרו לקבוע, המחירים יזנקו. למכור אגרות חוב זה טוב ויפה אבל לבסוף מגיע מועד הפירעון.
כמו כן עם ההתפתחות הטכנולוגית הרבה מקצועות ייעלמו והרבה אנשים ביחוד מהעשירונים התחתונים יאבדו את מקור פרנסתם.
אני מודה שהשקעה בזהב מעולם לא משכה אותי כמו גם השקעה במטבעות וירטואליים. מי שחשב אחרת ממני והרוויח אני אומר לו שאפו. עייני לא צרה בו, אבל אני עושה את מה שאני מאמין בו.

arn1956

Member
נראה שמחירי מוצרים ישנים עלו הרבה יותר מהמדד.
אם נביא בחשבון את עליית המדד אז להסתפר עלה אז 7.5 ש"ח, נסיעה עירונית באוטובוס בבאר-שבע - 1 ש"ח, ארטיק פשוט לילדים - 0.8 ש"ח, ארטיק הכי משובח - 2.8 ש"ח, דירה קטנה שגרה שם משפחתי - 180 אלף ש"ח (היום דירה זו שווה 650 אלף ש"ח למרות שהיא הרבה יותר ישנה).
משכורת ממוצעת נטו היתה 3600 ש"ח.

SupermanZW

Well-known member
בשנת 2000 הוציא משק בית אמריקאי ממוצע כ16% מהכנסתו על דיור, כולל מס רכוש (מקביל לארנונה בישראל) והוצאות תחזוקה והשנה מדובר על 33% מדובר הן על משלמי משכנתא והן על משלמי שכירות. אם תתבונן על מחירי מזון בסופרמרקטים, תגלה שהם התייקרו הרבה פחות ממזון מהיר. מכוניות אינן מדד טוב מכיוון שהשיפורים הטכנולוגים שהוספו למכוניות ב20 השנים האחרונות העלו מהותית את עלות יצורן ולכן גם את מחירן. מכונית ממוצעת מודל 2020 אינה מקבילה ביכולותיה למכונית ממוצעת מודל 2000 בשנת 2000.

עליית ערך הזהב חייבת להתבטא בירידה בערך הכסף?. שמעתי על קורלציה שכזאת בין הזהב לדולר, אבל מה אם אמכור את הזהב שלא בארצות הברית וארוויח את הרווח שלי במטבע אחר מאשר הדולר?.

כלומר, אני לא יודע. לא כל כך מבין בכלכלה...

SupermanZW

Well-known member
עליית ערך הזהב חייבת להתבטא בירידה בערך הכסף?. שמעתי על קורלציה שכזאת בין הזהב לדולר, אבל מה אם אמכור את הזהב שלא בארצות הברית וארוויח את הרווח שלי במטבע אחר מאשר הדולר?.

כלומר, אני לא יודע. לא כל כך מבין בכלכלה...
לטווחים קצרים, עליית ערך הזהב לא בהכרח מתבטאת בירידת ערך הכסף, אבל לטווחים ארוכים כן.

נראה ששניכם מסכימים על כך שעלייה בערך הזהב מובילה לפיחות בערך הכסף ושהמחלוקת היחידה היא על כמה מהר זה קורה. רק על מנת שנלך על בטוח, אם הזהב היה שווה מתישהו משהו כמו 20,000 דולר לאונקייה, והיה לי זהב, האם זה רעיון טוב להחליף את הזהב לא בכסף אלא להחליף אותו בסחורה כלשהי כמו לדוגמה יהלומים, אדמות, דירות או משהו דומה?. האם זה רעיון טוב, וכך לא אצטרך להתמודד עם הפיחות בערך הכסף שמגיע ביחד עם (או זמה מה לאחר) עליית ערך הזהב?. כלומר, אתם מבינים על מה אני מדבר...סחר חליפין...

SupermanZW

Well-known member
נראה ששניכם מסכימים על כך שעלייה בערך הזהב מובילה לפיחות בערך הכסף ושהמחלוקת היחידה היא על כמה מהר זה קורה. רק על מנת שנלך על בטוח, אם הזהב היה שווה מתישהו משהו כמו 20,000 דולר לאונקייה, והיה לי זהב, האם זה רעיון טוב להחליף את הזהב לא בכסף אלא להחליף אותו בסחורה כלשהי כמו לדוגמה יהלומים, אדמות, דירות או משהו דומה?. האם זה רעיון טוב, וכך לא אצטרך להתמודד עם הפיחות בערך הכסף שמגיע ביחד עם (או זמה מה לאחר) עליית ערך הזהב?. כלומר, אתם מבינים על מה אני מדבר...סחר חליפין...
אם הזהב היה שווה 20,000 דולר לאונקיה, הרי שהיה זה רעיון טוב להחליפו בסחורה שאינה מתכלה (יהלומים ואדמות למשל) או בסחורה שדורשת תחזוקה מועטה (דהיינו מתכלה, אבל לאט מאוד) אך גם מכניסה לך כסף (דירות למשל) וכך באמת תוכל לשמור על ערך הכסף/נכסים שלך ולהגן עליהם מפני אינפלציה.

אם הזהב היה שווה 20,000 דולר לאונקיה, הרי שהיה זה רעיון טוב להחליפו בסחורה שאינה מתכלה (יהלומים ואדמות למשל) או בסחורה שדורשת תחזוקה מועטה (דהיינו מתכלה, אבל לאט מאוד) אך גם מכניסה לך כסף (דירות למשל) וכך באמת תוכל לשמור על ערך הכסף/נכסים שלך ולהגן עליהם מפני אינפלציה.
אם כך אז החלפת זהב שעולה 20,000 דולר לאונקייה בנדל"ן או יהלומים או משהו דומה זה הסחר המושלם. תודה. דרך אגב, אם ארצות הברית הייתה מחזירה את תקן הזהב, בכמה נראה לך שהזהב היה עולה?.

SupermanZW

Well-known member
אם כך אז החלפת זהב שעולה 20,000 דולר לאונקייה בנדל"ן או יהלומים או משהו דומה זה הסחר המושלם. תודה. דרך אגב, אם ארצות הברית הייתה מחזירה את תקן הזהב, בכמה נראה לך שהזהב היה עולה?.
היה יורד, כי זה היה מגן על הדולר מפני אינפלציה ומכיוון שכמותו של הזהב מוגבלת והביקוש אליו עולה, ערכו הריאלי היה עולה והדולר היה הופך לדפלציוני בגלל הצמדתו לזהב, זו בעצם הסיבה שמחיר הזהב הדולרים היה יורד, אך זה לא אומר שמחירו במטבעות אחרים היה יורד כי ערכו של הדולר ביחס למטבעות אחרים היה עולה.

היה יורד, כי זה היה מגן על הדולר מפני אינפלציה ומכיוון שכמותו של הזהב מוגבלת והביקוש אליו עולה, ערכו הריאלי היה עולה והדולר היה הופך לדפלציוני בגלל הצמדתו לזהב, זו בעצם הסיבה שמחיר הזהב הדולרים היה יורד, אך זה לא אומר שמחירו במטבעות אחרים היה יורד כי ערכו של הדולר ביחס למטבעות אחרים היה עולה.
תודה רבה חברים. נראה לי שזה הכול. היה נעים לשוחח איתכם :giggle:.

בעצם, אתה יודע מה?. לא באמת הבנתי אתמול עד הסוף את ההודעה שלך שאני מצוטט עכשיו, אבל שאלותיי העיקריות נענו (האם יקנו ממני זהב ב-20,000 דולר לאונקייה אם זה יהיה המחיר שלו והאם להחליף זהב שעולה 20,000 דולר לאונקייה בסחורה כדי להגן על הרווחים שלי מפני הפיחות בערך הכסף זה רעיון טוב), אבל לאחר שקראתי את הודעתך כמה פעמים, ואז עוד פעם היום בבוקר, אני חושב שעכשיו אני מבין עד הסוף את מה שאמרתה, ובגלל מה שאמרתה, ברשותך, יש לי מספר שאלות נוספות.

1.אם הבנתי נכון, אתה אומר שהחזרת תקן הזהב הייתה מורידה את מחירו בדולרים אמריקניים, בגלל שתקן הזהב היה מחזק את הדולר ואת כוח הקנייה שלו, ולכן היה צריך פחות דולרים בשביל לקנות את אותה כמות הזהב, אבל שערך הזהב הריאלי היה עולה.

האם ערך הזהב הריאלי היה עולה בגלל שארצות הברית הייתה צריכה יותר זהב בגלל תקן הזהב?. כלומר, אני לא באמת יודע איך תקן הזהב עובד אז עכשיו אני מניח שאני שואל אותך על תקן הזהב. כשיש את תקן הזהב, הממשלה מגבילה את עצמה להדפסת כסף רק לפי כמות הזהב הנתונה, אבל רציתי לדעת, האם במקרה של תקן זהב, ארצות הברית מדפיסה כסף בהתאם לכמות הזהב שקיימת בעולם, בהתאם לכמות הזהב שיש לארצות הברית כמדינה כולל כל הזהב של האנשים הפרטיים, או בהתאם לכמות הזהב שיש לממשלה עצמה (כמו לדוגמה הזהב בפורט נוקס [4,600 טון זהב] ובבנק הפדרלי [5,000 טון זהב])?.

2.אם לא מדובר על כל הזהב בעולם, אלא זאת ארצות הברית כמדינה שצריכה כמה שיותר זהב כדי להדפיס כסף, או לחלופין, ארצות הברית, הממשלה הפדרלית, שזקוקה לכמה שיותר זהב בשביל להדפיס כסף, משמעות הדבר היא כאמור, אם הבנתי נכון, שערך הזהב עולה. ומכאן מגיעה התפיסה שלי שתקן הזהב אמור להעלות את מחירי הזהב. האם זה לא כך?. כלומר, אני מבין שהצמדת הדולר לזהב אמורה להעלות את ערך הדולר ולפיכך להוריד את ערך הזהב בדולרים וכך מחירו של הזהב בדולרים אמור לרדת תיאורטית ואולי אפילו בפועל, אבל מצד שני, האם עליית הביקוש לזהב, במקרה שזאת המדינה ספציפית או הממשלה ספציפית שצריכה זהב ככה שהיא צריכה ללכת ולקנות זהב, במקרה שבו תקן הזהב לא מתייחס אל כל הזהב שבעולם, האם במקרה שכזה, עליית הביקוש לא אמורה לגרום לעלייה בערכו של הזהב, אולי אפילו ביחד עם העלייה בערך הדולר?. האם אין לנו כאן תהליכים מנוגדים שפועלים יחד?. ואם כן אז איזה תהליך מנצח?. האם בסופו של התהליך הזהב שווה פחות כסף בדולרים בגלל התחזקות הדולר בגלל ייצורו המופחת של הדולר בגלל הצמדתו לזהב או שהזהב שווה בסופו של התהליך לא פחות כסף בדולרים, אלא יותר כסף בדולרים, כי אפילו עם התחזקות הדולר האמריקני בגלל ייצורו המופחת בגלל הצמדתו לזהב, הביקוש לזהב אולי עולה במידה גדולה יותר מאשר העלייה בערך הדולר כך שאפילו שהדולר שווה יותר, אז אולי הזהב שווה בסוף אפילו עוד יותר דולרים אמריקניים מאשר מה שהוא היה שווה קודם, אפילו כאשר הדולר מחוזק לאחר הצמדתו לתקן הזהב?.

3.החזרת תקן הזהב, משמעותה הצמדת הדולר לזהב, הדפסה מוגבלת של כסף בהתאם לכמות הזהב המוגבלת, ולפיכך עליית ערך הכסף בגלל הכמות המוגבלת של הכסף. אבל הכסף שמדובר עליו, כאמור, הוא דולרים אמריקניים. דולרים אמריקניים שמתחזקים לנוכח ייצורם המופחת, בהתאם לכמות הזהב.

רציתי לדעת, בלי קשר עכשיו להשפעת החזרת תקן הזהב על מחיר הזהב בדולרים, בלי קשר לשאלה האם מחיר הזהב בדולרים היה גודל או קוטן, רציתי לדעת, מה תהיה השפעת החזרת תקן הזהב בארצות הברית, על מחיר הזהב במטבעות אחרים ולא דולרים?. המחיר יישאר אותו הדבר?. או יגדל?. או יקטן?. ולמה?.

למעלה