שאלה על חיזוק שרירי רצפת האגן (ארוך

merav1234

New member
שאלה על חיזוק שרירי רצפת האגן (ארוך

שלום רב, אני חיפאית ונמצאת כחצי שנה אחרי לידה ראשונה (לידת וואקום עם חתך ותפרים), אחרי שהרגשתי מספר פעמים חיכוך מוזר ולא נעים בקיום יחסי מין, והרגשה של משהו "תקוע שם" מיששתי במקלחת משהו כמו 'קצה של בלון' בפות. כשפניתי לגינקולוג שלי הוא אמר שזוהי צניחה של הקיר העליון של הנרתיק, אין מה לעשות עם זה כרגע פרט לכיווצים של קרקעית האגן, אפשר לעשות ניתוח אבל רק אחרי גיל הפוריות, וזו רק תחילת הדרך להדרדרות המצב לאי שליטה על מתן שתן וכיוצ' בעיות. הוא כלל לא דיבר איתי על תרגילים/פיזיותרפיה ושום דבר אחר. הצגתי שאלה בפורום אחר ובחורה אחת הפנתה אותי לתחום ה"אורוגניקולוגיה". קיבלתי מידע שאפשר לגשת למרכז בריאות "לין" של קופ"ח כללית בחיפה ושם לקבל הדרכה בפיזיותרפיה איך למנוע התדרדרות של המצב. במצבי הנוכחי אני לא חושבת שאני מאבדת שתן [אני לא בטוחה, יכול להיות פה ושם כמה טיפות (בשיעול או התעטשות) כי אני שמה פדים דקים יומיומיים] הענין הוא ש ב"לין" לא מקבלים אותי ללא הפניית רופא. רופאת המשפחה שלי מסרבת לתת לי הפניה כי היא אומרת שהיא צריכה המלצה בכתב של הגינקולוג ו/או שהוא בעצמו יתן לי את ההפניה. הבעיה כאן (ופה קבור הכלב) שהגינקולוג שלי פשוט אדם לא סימפטי בעליל יהיר וחסר יחס אנושי למטופלותיו (הייתי צריכה מזמן להעיף אותו ולבחור רופא אחר אלא שאני תקועה איתו עכשיו לכל הרבעון), ואני לא יודעת אם בכלל יסכים בטובו לתת לי הפניה כזו אם אני לא בטוחה שאני מאבדת שתן. (כשאמרתי לו שזה מפריע לי בקיום יחסי מין תגובתו היתה "את מדמיינת"..) כל מטרתי פה זה למנוע מצב של "בריחת" שתן בעתיד! אם כך, כמה שאלות 1. האם בעקבות לידת הואקום נוצר המצב הנוכחי? 2. האם אני חייבת הפניה של גינקולוג לטיפולים פיזיוטרפיים? (האם גם אורולוג יכול להפנות אותי?) 3. דף הפותח יש מאמר בו כתובות מס' מלים על טיפול- שמרני שמוצע לנשים בהריון, לאחר לידה או כאלו המתכננות הריונות נוספים, או כאלו שבעייתן היא מינימלית. עוד כתוב ש"קיימים סוגים שונים של טיפול שמרני". - על אילו סוגי טיפולים מדובר? 4. כמו כן מוסבר במאמר על "תרגול שרירי רצפת האגן- בעזרת פיזיותרפיסטית". היכן אני מוצאת "צוות שהוכשר לכך" כי "מוטיבציה ושיתוף פעולה" אני מוכנה לתת! גם עם "תרגול עצמי יום-יומי עצמי" אין לי בעיה. 5. האם ב "כיווצים של שרירי קרקעית האגן" הכוונה היא למה שנקרא בסאנסקריט "מולה-באנדה"? אני מתאמנת ביוגה, וקיים כזה תרגיל של כיווץ אזור קרקעית הבטן/אגן (לדעתי זה השריר עליו מדובר גם בשיטת פאולה).. האם לכך הכוונה? 6. האם יש טיפול ברפואה משלימה שאני יכולה לטפל בעצמי/בעזרת מטפל שיכול לעזור ולהקל על רוע הגזרה? אני מודה מראש על התשובות ומתנצלת על אורך השאלה..

מספר תשובות

סליחה על העיכוב בתשובה. לגבי שאלותיך: 1. לידות מכשיניות (כגון לידת ואקום) בהחלט מעלות את הסיכון לנזק לריצפת האגן.אך אין זה אומר שכל לידה מכשירנית גורמת נזק או שהנזק לא היה מתפתח גם ללא לידה מכשירנית 2.כל רופא יכול לתת הפניה לפיזיותרפיה בקופ"ח. 3.הטיפולים השמרניים כוללים פזיותרפיה, ביו-פידבק, טיפול ע"י אלקטרודות לריצפת האגן. 4. עליך להתענין היכן מצוי/ה פיזיותרפיסט/ית שהוכשרו לטיפול בריצפת האגן במרכזי בריאות האישה של קופ"ח בד"כ תמצאי אותם. 5.זהו חלק מהתרגול. רפואה משלימה לא הוכחה כמועילה אך גם לא כמזיקה ולכן אין מניעה לנסותה. לסיכום המצב לא נעים אך אין צורך להרים ידיים ןלהתיאש ניתן היום להקל במידה רבה מאד על תלונות כגון שלך בברכת הצלחה

למעלה