שאלה על תרכובות

sketch2

New member
שאלה על תרכובות

נושא די בסיסי אבל יש משהו שלא הבנתי.
בהנחה שהכוונה לתרכובות שהן יותר ממולקולה אחת,
האם המשפט "אוסף של מולקולות זהות" נכון לכל התרכובות?
בערך של תרכובת בויקיפדיה המשפט הזה כתוב תחת הסוג תרכובת מולקולרית,
ולא הבנתי למה זה לא נכון לגבי תרכובת יונית לדוגמא.
אם הבנתי נכון הסיווג לסוגים של תרכובות נעשה ע"י הקשר הכימי התוך מולקולרי, אז מה הקשר למשפט הזה?
תודה

BigBadWolf

Member
הוצאת את המשפט מהקשרו

תרכובת היא חומר שכולל קשר בין לפחות שני סוגי אטומים שונים. אין משמעות למשפט 'תרכובת שהיא יותר ממולקולה אחת'. מה שנרשם בויקיפדיה הוא סיווג בין תרכובת יונית לתרכובת מולקולרית. ההבדל הוא כמובן שתרכובת יונית מכילה קשרים יוניים ותרכובת מולקולרית מכילה מולקולות (כלומר קשרים קוולנטיים, אני מתנגד להפרדה שעשו בין קשר קוולנטי לקשר קואורדינטיבי).
בתוך הסיווג של תרכובת מולקולרית ניסו לעשות גם הפרדה בין זה לבין תערובת (אם כי אני לא בטוח שזה נכון מכיוון שיכולה להיות תערובת של תרכובות) ולכן רשמו שמדובר באוסף של מולקולות זהות שכל אחת מהן היא תרכובת.
בכל אופן, חומר יוני לא מכיל מולקולות (בקירוב ראשון) ולכן ההגדרה שהם רשמו.

sketch2

New member
תודה ועוד שאלה

חומר יוני לא מכיל מולקולות, זאת באמת הייתה הטעות שלי.
עוד שאלה- ציטוט מהערך האנגלי מולקולה:
..A molecule is an electrically neutral group of two or more
מולקולה לא יכולה להיות בעלת מטען חשמלי? (לא רק פולרית אלא מטען כולל).
זה גם סותר את מהשרשום בערך של יון
..An ion is an atom or a molecule in which
תודה רבה

BigBadWolf

Member
אתה צודק, ויקיפדיה טועה במקרה הזה

יש כאן בעיה, פער מסויים בין מה שמלמדים בבית הספר ובשנה א' של תואר ראשון לבין המציאות. ההפרדה בין חומר יוני לחומר מולקולרי איננה חדה כלל. למעשה כמעט לא קיים קשר שאיננו שילוב מסויים של יוני וקובלנטי. הפער הזה יוצר כל מיני משפטים מוזרים כמו זה שמצאת (אם כי במקרה הזה המשפט לחלוטין לא נכון ולא רק בערך).

sketch2

New member
תודה רבה :)

אני אלמד שני קורסים של כימיה בשנה א', ואני לא רוצה לשפוט מהר מדי, אבל כבר נתקלתי בכמה דברים די טריויאלים שהסבירו לנו לא נכון כדי לא 'לסבך' אותנו.
אולי כי אנחנו עדיין בתחילת הסמסטר. אני לא מצפה לצאת כימאי אבל עדיין..

BigBadWolf

Member
העניין הרבה יותר עמוק, צריך שינוי פרדיגמה בלימוד כימיה

זה לא רק בישראל, בכל העולם מלמדים כך. לימוד הכימיה הבסיסית מתבסס פחות או יותר על מה שידעו לפני כ-100 שנים ועל המודלים שהיו לנו אז. הסיבה שממשיכים ללמד כך היא שהכימיה האורגנית עובדת פחות או יותר בהתאם לחוקים הישנים ורוב הכימאים עובדים על כימיה אורגנית (ובטח שכל הביוכימאים וכו'). יצא לי לדבר עם כמה מורים לכימיה, הם אומרים שלאט לאט מנסים לשנות אבל לדעתי זה יקח עוד הרבה מאוד שנים ושינוי פרדיגמה מוחלט בתחום.

למעלה