שאלה שכבר שאלתי בעבר ולא קבלתי תשובה ברורה ובדוקה:

ml2019

New member
שאלה שכבר שאלתי בעבר ולא קבלתי תשובה ברורה ובדוקה:

גרעינים של פירות וירקות שאני אוסף
הרי אנחנו קונים כל הזמן פירות וירקות למאכל
מהפירות שאני משתמש בהם יש כל הזמן שפע עצום של גרעינים (לימונים למשל. תפוזים, תפוחים ועוד)
כל הגרעינים האלה....
אם פשוט אלך לגינה הקטנה שלי ואשתול אותם באדמה זה יצמח או לא יצמח ?

מה צריך לעשות כדי שיצמח ?

אשמח לכל הדרכה או הפניה למקום שנותן הדרכה כזאת (בבקשה בעברית...)

המון תודה מראש

זרעים של פירות וירקות

עצי הפרי הם עצים מורכבים בד"כ.
על מנת שיוכלו לעמוד בתלאות מזג האוויר והקרקע השונים ועל מנת שיוכלו להעמיס על עצמם יבול רב שותלים קודם כל ייחור מושרש של זן שהוא חזק במיוחד.
בהדרים למשל מנביטים חושחש מזרע ואז מרכיבים עליו את הלימון קלמנטינה וכו"ל. בעצים נשירים כמו שזיף, אפרסק ועוד לכל אחד מהם יש כנה (אותו זן שדיברנו עליו שהוא חזק) שמשרישים או מנביטים אותה ועליה מרכיבים את הפרי אותו אנו רוצים לאכול.
בעקרון ניתן לזרוע זרע של לימון או פרי אחר והוא בד"כ יניב פירות אלא שלא יהיה חזק ומאחר ונוצר מזרע יהיה הבדל (שונות) בין עץ למשנהו.
לגבי ירקות בד"כ הזנים הם זנים מתקדמים כלומר זני מכלוא שיוצרו ממספר זנים שונים של אותו ירק ולכן הזרע ייתכן ולא ייתן את אותו ירק או שלא יהיה פורה. יחד עם זאת עדיין ניתן לזרוע ולקבל ירק לבית ברמה נאותה.
במידה ותרצה להיות יותר ספציפי , כלומר לומר לאיזה פרי או ירק אתה מתכוון התשובה תהיה יותר מדויקת.
זריעה נעימה

ml2019

New member
קודם כל המון תודה על התשובה המושקעת...

וכן, אשמח להיות יותר ספציפי:

גרעינים של לימון
אני משתמש וצורך הרבה לימונים
ואין לי בעיה לקחת את הריזיקה של גידול שיח או עץ לימונים לא הכי חזק. אבל לא מוכן לוותר על זה

כיצד ספיציפית אני הופך את שפע גרעיני הלימונים שמצטברים אצלי למשהו מועיל כמו עצי לימון בסוף של יום....

תודה מראש

גרעינים של לימון

היי!
אפשר לקחת גרעינים של לימון ולהנביט אותם בתוך תערובת שתילה. יש לשמורעל לחות וניקוז בתוך הכלי.
בד"כ מנביטים באביב שאז חם יותר ואחוזי נביטה גבוהים ומשך זמן נביטה קצר.
לאחר הנביטה בגודל שתיל של כ - 15 ס"מ מעבירים את השתיל לכלי מ -1 ליטר ועד 10 ליטרים בתערובת שתילה לפי בחירתך.
לאחר השתרשות טובה ניתן לשתול בקרקע ולגדל עד להנבה.
פתרון טוב יותר הוא לקנות שתילים בגודל כ-6 ליטר מורכבים בגובה 1.2-1.5 מטר המחיר במקומות מסוימים כ 30 ש"ח. נחסוך שנה וחצי ולקבל שתיל מורכב ואיכותי. איני בטוח מה יותר חסכוני. עשה את החישוב לבד.
בהצלחה!

ml2019

New member
אתה מציין שני נקודות חשובות:

העונה הרצויה לדעתך היא אביב. ואתה מצין שיש לשתול בתערובת שתילה ..
ואני רק שאלה: ואם אשתול עכשיו שזה חורף ? לא יצמח ? או פשוט יקח לו יותר זמן לצמוח ?
ודבר שני למה צריך תערובת שתילה , כשאפשר פשוט לרדת למטה לגינה שבבניין לאסוף שפע של אדמה לאדנית הגדולה שבגג שלי ..ופשוט להשתמש באדמה
וכי עצי לימון במשך אלפי שנים בכל מקום לא צמחו מזרעים שחלחלו לאדמה.. ?

הנבטה בתערובת שתילה או בקרקע מקומית

על מנת שזרעים ינבטו צריך טמפרטורת מינימום.
ללא החום הדרוש לא ינבטו הזרעים או שאחוזי הנביטה יהיו נמוכים מאוד.
השאיפה שלנו היא למקסם את התוצאות.
תערובת שתילה מאפשרת איוורור של הקרקע, אין בה מלחים שעלולים להרוג את הנבט הצעיר במידה והקרע מלוחה או שיש בה חומר אורגני רב מדי. כמו כן ניתן לשלוף את הנבטים לצורך העברה מבלי לקרוע את השורשונים העדינים מפני שתערובת הקרקע קלה.
יחד עם זאת ניתן לטמון פרי עץ לימון בקרקע ולקוות שחלק מהזרעים ינבטו בצורה הטבעית כפי שקרה אלפי שנים קודם.
העניין הוא שמאז עברו אלפי שנים ולמדנו משהו ושיפרנו את הנביטה ואת האיכות בעשרות אחוזים.
בהצלחה

למעלה