שאלה ...

כוונתי בשאלה ... ../images/Emo141.gif

כנראה שלא דייקתי בניסוח, אבל כוונתי בשאלה לא הייתה אם זה עלבון בעיניו של השופט, אלא בעיני המסתכל מהצד, אשר צריך לומר לנו במי הפגיעה, בשופט, או באוטיזם. וזה, אגב, לא בדיחה, משום שהשאלה התעוררה בהליכים משפטיים, ושם התעוררה השאלה הזאת ממש.

נונינה1

New member
פילוסופיה בגרוש..........

לדעתי, אם השופט לא מסוגל לשמוע כי הרגישות שלו לדברים שהוא שומע גרמה לו באופן תת מודע לא לשמוע דברים שקשה לו לשמוע - הוא פיתח כוונות אוטיסטיות ואין כאן עלבון לאף אחד.. אבל ברמה מסויימת מה שכתבתי למעלה נכון לכל אדם לפעמים - כולנו לפעמים לא שומעים כאלו דברים. אם הקריאה לאדם בשם של נכות כגון - עיוור, חרש או אוטיסט היא עלבון - אז זו העלבה, אבל אני חושבת שזה מעיד על חוסר רגישות הקורא וכל נושא הנכות. אם השופט לא מעוניין לשמוע במודע ולכן קראו לו אוטיסט זהו עלבון לשני הצדדים. לשופט משום שתפקידו לשמוע ואתם טוענים שבמודע משתמט מתפקידו ולאוטיסט משום שהוא לא בוחר במודע באופציה אלא בתת מודע ואין ליחס לו את הבחירה המכעיסה הזו.

שאלה ... ../images/Emo141.gif

נניח שיש שופט אשר לא מסוגל לשמוע, לא רוצה לשמוע, ולא מסוגל להבין מה שטוענים בפניו... מתוך הנחה שהעובדות נכונות ומוכחות, האם הגדרתו של השופט כ"אוטיסיט", במרכאות, כמובן, היא עלבון לשופט, או עלבון לאוטיזם? האתר של קימקא

תודה, נונינה ../images/Emo141.gif

תודה על דבריך המאלפים. רק חוששני כי הכותרת שבחרת אינה הולמת. ובכלל אני עדיין לא הבעתי דיעה, רק שאלתי. לגופו של עניין, הייתה כאן השאלה - לגיטימית, לדעתי - מתחום אחד לתחום שני. נניח שמייחסים לשופט "הסתיידות" - זה לא לכבודו, אבל אין הכוונה לאותה הסתיידות הפוקדת את הבריות בגיל מסויים, או בגלל הרגלי-תזונה לא נכונים, תורשה וכו'. בוודאי שאין בכך כדי לפלגוע בכאלה שיש להם הסתיידות אמיתית. במקרה אליו אני מתייחס לא השופט נעלב, אלא שאדם אחר החליט להתלונן. מתלונתו של זה הבנתי כייש לו ילד אוטיסט, וההשוואה חרתה לו עד כדי כך שהוא יצא להגנת האוטיזם, והסביר שזה לא כפי שהבריות חושבים (אני מניח שהוא, כמקורב לנמושא, יודע על מה הוא מדבר). דא עקא שבמקום לטעון שההשוואה בין השופט לאוטיסט היא עלבון לאוטיזם (ואם הוא היה אומר כך, הייתי מסכים אתו), הוא טען שזה עלבון לשופט. לדעתי הוא, מתוך רגישות (מובנת) ומתוך עיוורון הנובע מאותה הרגישות, ירה לעצמו ברגל. האם כך נראה גם לך?

נונינה1

New member
קודם כל....בכותרת התכוונתי אלי

ולאו דוקא אליך......וזאת משום שלא מדובר בדיון מעמיק אמיתי ופילוסופי אלא משהו מרפרף יותר. ולענין...... אדם שחושב שמשתמשים בנכות של בנו כבקללה סביר שיכעס כי נכות היא נכות ולא מגרעת. אם האדם שאמר לשופט שהוא מפגין התנהגות אוטיסטית בגלל שהוא בעצם לא מסוגל לשמוע מה שאומרים לו רצה רק to make a point אז הנעלב נעלב בטעות בשל רגישותו (והפגין בעצמו התנהגות אוטיסטית או סתם אי הבנה כמו הרבה אי הבנות אחרות). צריך לראות את הפרוטוקול ואולי גם לשמוע את נימת הדיבור על מנת לקבוע דעה בנושא...... ביי

סליחה שלא הגבתי ../images/Emo141.gif

משום מה לא הגיעה למייל שלי ההודעה על התגובה שלך, ואתך הסליחה. הסיפור המדוייק הוא בתלונה אל שר המשפטים (הוא הכתובת החוקית לכך) על שופט מסויים, ובה, בין השאר, נאמר כי שופטים ועורכי-דין אומרים עליו שהוא "אוטיסט", כך שלמעשה לא היה כאן אלא דיווח-נטו מן ה"רחוב" המשפטי. הדבר הזה יצא לעיתונות, והמתלונן, אשר לא קרא את הדברים במקור, יצא חוצץ. בפנייתו הוא התחיל בהסבר מה זה אוטיזם, ודבריו נראו כמו כתב-הגנה על האוטיזם, שהוא לא כפי שהבריות חושבים. עד כאן הכל היה סביר, אבל אם האוטיזם אינו מה שהבריות חושבים, לא הבנתי על מה יצא קצפו, ומדוע הוא ראה בביטוי הזה עלבון לשופט, אם, לשיטתו, זה לא עלבון.

למעלה