שאלה...

שאלה...

שלום רב לכל חברי הפורום.
שמי ערד ואני עובד באזור חוף הבונים. יש לי מספר שאלות ארכיאולוגיות/היסטוריות... בכל אופן אני מקווה מאוד שאני פונה לפורום הנכון.
באזור שבו אני עובד (ומשוטט) נמצאים אי אילו מוקדים מעניינים שהייתי שמח אם מישהו מכם יוכל לתת לי מעט אינופרמציה לגביהם:

1. בנחל מהר"ל קיימת פרצה בכורכר, בקטע אשר חוצה את רכס הכורכר המזרחי. אני מבין מדוע היא נחצבה, אבל איני יודע מי חצב אותה ומתי? פרצה דומה, דרך אגב, מצויה גם בנחל מערות.

2. על רכס הכורכר התיכון, ממש מול הסירה של חוף הבונים, קיימים "שרידים" של בוסתנים עתיקים עם בורות מים אשר חצובים בכורכר ולידם עצי תמר ותאנה. מי חצב את הבורות האלו ומתי? האם מבורות המים האלה הפיקו מי שתייה עבור האדם או רק עבור צאן והשקיה?

3. במורדות המזרחיים של אחת מהגבעות ברכס הזה - ממש מול מרכז הצניחה החופשית (למי שמכיר), נמצא משטח אבן גדול מעשה ידי אדם ללא ספק! האם היה חלק מגת/בית בד/אקוודוקט מקומי?
אני משער שמקורם של הבורות והשרידים הוא מהכפרים א-צרפאן/כפר לם, אבל בעניין הפרצה בכורכר אין לי מושג...

4. באזור חוף הבונים מצויים שני "פגרים" של כלי שיט. אחד בתוך שטח השמורה ומתחת לפני המים (ספינה טורקית שהובילה מלט) והשניה, סירת דיג חשופה על החול - צפונית לשמורה.
א. האם דייקתי בפרטים על כלי השיט הראשון? ומתי (בדיוק) היא עלתה על השרטון?
ב. מעט אינפורמציה על סירת הדיג החשופה? למי היא היתה שייכת ומתי היא עלתה על החוף?

אשמח מאוד אם תוכלו לעזור לי.
תודה מראש,
ערד

Lakedaimon

New member
בנוסף למה שאמרו לך בפורום טיולים

1. קשה מאוד לתארך פריצות כאלה, כיוון שכדי לתארך משהו ארכיאולוגית צריך לבצע חפירה או לגלות ממצאים מתארכים. במקרה של חציבה בכורכר, ניתן רק לשער נסיבתית באיזו תקופה ניתן היה לבצע מבצע כזה ולמה. במקרה הפרצות בכורכר (נחל אורן, נחל מהר"ל, פולג, הבאסה בהרצליה ועוד...) מדובר בד"כ על מבצעים רומים, כיוון שרק בתקופתם התחילו לעבד בצורה אינטנסיבית את המרזבות שבין רכסי הכורכר.
2. דרך אתר הסקר הארכיאולוגי תוכל לראות במפת דור את האתרים שאתה מחפש. השרידים של הבוסתנים שייכים כנראה לצרפנד, היישוב הערבי שהיה שם עד 48.
3. שוב, כנראה שרידים של צרפנד, בדוק את המיקום הספציפי במפת דור.
4. אין לי מושג, זה חדש מדי... אני די בטוח שעובדי החוף בשמורת הטבע בחוף הבונים (הותיקים מביניהם, לפחות) יוכלו לתת לך פרטים מדוייקים על הספינות.

broadaxe

New member
בעניין הספינות הטרופות

האונייה התורכית טבעה בשנת 1927. ההגה יצא מכלל פעולה, היא נסחפה לכיוון החוף וקרעה את הקוער על שוניות הכורכר.
הספינה שעל החוף היא מכמורתן של דייג ישראלי ידוע מאד, עלתה על החוף בשנת 1960.

11moti

New member
כשאין דגים בים מחפשים על החוף..

למעלה