שאלה

מתניק16

New member
שאלה

בס"ד מה פירוש הביטוי בן פורת יוסף. אני יודע כי אומרים אותו נגד עין הרע אבל מאיפה הכינוי בא ולמה הוא נאמר. בתודה מראש

פלגיה

New member
"בן פורת יוסף בן פורת עלי עין"

נאמר בברכת יעקב ליוסף בפרשת "ויחי". אין לי מושג למה אומרים אותו כנגד עין הרע

mgb

New member
בן פורת נגד עין הרע..

בס"ד שלום! ידוע שיוסף נקרא "יוסף הצדיק"..לא פשוט נערבן 13 לעמוד בפיתוי ואיומים כפי שאיימה עליו אשת פוטיפר הרשעית.. יוסף נקרא צדיק כי שמר את עיניו ובזכות זאת לא שולטת עליו עין הרע. אנו גם מבטאים בקריאת פסוק זה את הבקשה לשמירה מעין הרע בזכות יוסף ששמר את עיניו. בברכה

שיבולית

New member
אני תמיד חשבתי שבגלל

שיוסף הצדיק היה כ"כ יפה יעקב ברך אותו במשפט שנועד להגן עליו מפני עינן של הבריות....

Tנקר בל

New member
למה בן 13?

בתחילת פרשת וישב נאמר שהוא בן 17 שנה, כך שוודאי כשהוא עמד בפני פיתוייה של אשת פוטיפר הוא היה מבוגר יותר (הדברים נאמרים כמובן, מבלי להפחית מגודל המעשה ומצדיקותו של יוסף).

mgb

New member
תשובה ל-Tנקר בל !

בס"ד הצדק איתך.. בן 17 ולא 13.. כוונתי היתה לחשבון שבגיל 30 נתמנה למשנה למלך כך ש-13 שנה שהה בבור. תודה על התיקון! בברכה

asaf2000

New member
תשובה

מסכת ברכות דף כ. דכתיב בן פורת יוסף בן פורת עלי עין ואמר רבי אבהו אל תקרי עלי עין אלא עולי עין רבי יוסי ברבי חנינא אמר מהכא וידגו לרב בקרב הארץ מה דגים שבים מים מכסין עליהם ואין עין הרע שולטת בהם אף זרעו של יוסף אין עין הרע שולטת בהם ואי בעית אימא עין שלא רצתה לזון ממה שאינו שלו אין עין הרע שולטת בו: רש"י: עולי עין - מסולקין מן העין שאינה שולטת בהן: שלא רצתה לזון - ליהנות מאשת אדוניו:

למעלה