שאלה

bgbg10

New member
שאלה

מישהו יודע מה קורה מבחינה כימית שגורם לנו לראות את צבעי הקשת? הפעם האחרונה שענו לי על השאלה הזאת היתה ביסודי פתאום משום מה נזכרתי בה מחדש ולא זכורה לי התשובה חוץ מרצון לדעת את התשובה ממש משעמם לי עכשיו

theXequation

New member
היי BGBG10

אני לא זוכר מה הגורם (אך השנים משכיחות מאיתנו חלק מהידע שצברנו) אבל אולי בפורום מזג אוויר או ביולוגיה/רפואה ידעו לתת הסבר לגבי התופעה (מהצד הכימי שלה ואולי אף יותר) בלי שום קשר, ניסית את גוגל או ויקיפדיה? בהצלחה

bgbg10

New member
הנה מה שהבנתי

יש לך אור שזה בעצם קרינה אלקטרומגנטית ( זרימה של מיליוני חלקיקים של פוטונים הם בעצם גל של אור אלקטומגנטי) כאשר האור בא במגע עם רסיסי מים, הוא בעצם נשבר (מה שמכונה ספקטרום) וככה נוצרת הקשת, כאשר כל צבע שאנו רואים זה בעצם סוג של קרינה שונה (בהתאם לאורך הגל ולתדירותו, ככל שאורך הגל גדול יותר כך התדירות שלו נמוכה יותר ולהפך) אורכי הגל האלו (הצבעים) נמצאים מחוץ לטווח הראייה של העין האנושית... הצבעים מופיעים בסדר מסויים :אדום (שזה הגל הארוך יותר ולכן התדירות שלו נמוכה יותר) צהוב, ירוק וסגול (שאורכו קצר יותר אך תדירותו גבוהה יותר), לכן אנו רואים את הפס האדום ארוך יותר משאר הצבעים, אך למה הוא בחלק העליון של הקשת ולא בחלק התחתון שלו? ומה בדיוק קורה לחלקיקים, אטומים(פרוטונים, ניוטרונים ואלקטרונים) וכו' כאשר האור נשבר?

atayen

New member
אהבתי את ההסבר! ויש לי השערה,

אולי הצבע האדום נמצא בחלק העליון של הקשת כי החלק החיצוני שלה יותר ארוך מהחלק הפנימי...?

bgbg10

New member
אבל למה היא לא יכולה להופיע הפוך

תנסה לצייר קשת הפוכה- למה היא לא יכולה להופיע ככה בשמיים? מזכיר לי את השאלה על התפוח....חחחח

bgbg10

New member
מה מחייב שהקרן הארוכה יותר

תהיה עליונה ולא תחתונה?, רציתי להסביר את השאלה שלי בניסוח קצת אחר

BoNoAyChI

New member
מעניין../images/Emo13.gif

מעולם לא נתקלתי במישהו שמתעניין בזה מהצד של הכימיה.... ובכל זאת, רוב ההסבר שלך קרוב מאוד למה שלמדתי בשיעורי פיזיקה בכיתה ח'... אבל זה היה מורה שהוא במקור מורה לכימיה... אולי בגלל זה... אבל לא חשוב.... בכל אופן, אני חייבת לומר שאני מאוד לא מסכימה עם המשפט הבא: "אורכי הגל האלו (הצבעים) נמצאים מחוץ לטווח הראייה של העין האנושית... " תנסה לחשוב על זה קצת... אם הם היו מחוץ לטווח הראייה שלך, האם היית יכול לראות אותם, ואפילו לקרוא להם "צבעים"
(התשובה היא כמובן - לא...) ובקשר למה שקורה לחלקיקים והכל.... נדמה לי שפוטונים לא דומים בהרכבם או גודלם ובכלל תכונותיהם לאטומים ומולקולות של מים... "קרינה" היא בעצם זרם של פוטונים, וכשהיא נכנסת לטיפה, היא גם יוצאת ממנה... לא קורה שום דבר... (נדמה לי...
) שרשור מעניין...
BoNoAyChI

bgbg10

New member
היי

אורכי הגל אכן נמצאים מחוץ לטווח הראייה, ברגע שהקרניים נשברות אז אנו יכולים לראות אותם. יש לך למשל את הקרן אינפרא אדום שאי אפשר לראות אותה בלי משקפיים לראיית לילה, או העל סגול שלא רואים אותו אך מבחינים בו לאחר זמן רב, מה שמתבטא למשל בסרטן העור... את ההסבר כתבתי לאחר שקראתי על התופעה..... ואכןאת לא רואה את הצבעים האלו בשמיים, רק כשהם מופיעים בתור קשת בענן...

shteren

New member
חח ילדים חמודים

גם אני הייתי כזה כשהייתי קטן. העסק הולך ככה, אורכי גל שונים נעים במהירות שונה בחומרים שונים, מה שקורה בגשם זה שהאור עובר דרך טיפות מים ובגלל שהאור הלבן בעצם מורכב מכל אורכי הגל כל צבע נע במהירות אחרת וככה האור בעצם "נשבר" מתפרק לאורכי גל שונים ואז נוצרת קשת. עכשיו כל פעם שיש קצת מופיעה יותר מקשת אחת רק לא תמיד רואים, יש קשת שהיא הכי קרובה לקרקע ומעליה צריכה להיות עוד אחת שהיא הפוכה בסדר של הצבעים, ביום ממש טוב אפשר לראות אפילו קצת שלישית מעל שהיא כמו הראשונה.

bgbg10

New member
תודה../images/Emo9.gif

רק למה "ילדים קטנים" כמה מהאנשים כאן יכולים לגדל אותך

למעלה