שאלות בקשר לגמילה

גילהבי

New member
שאלות בקשר לגמילה

קודם כל שלום לכולם. השתתפתי בעבר בפורומים של אי או אל ועם המעבר לוואלה אני מחפשת לי בית אחר. בני בן שנתיים וחשבתי שכדאי להתחיל בנושא הגמילה (מחיתולים). יש לי גם בנות גדולות יותר אבל אני פשוט לא זוכרת איך מתחילים... חשבתי בשלב ראשון פשוט להוריד לו את החיתול, להשאיר את הסיר במצב זמין ולתת לו להסתובב כך. יש עוד משהו שאני צריכה לעשות - איך הוא בכלל יבין שהוא צריך לשבת לפני שהוא עושה? אני מרגישה קצת מטופש לשאול כיוון שיש לי כבר בנות גדולות אבל אני באמת לא זוכרת. תודה

נעה גל

New member
הגישה החופשית... וגם גישה לא חופשית

אני מניחה שאת החלטת לגמול אותו עכשיו כי כבר יש לך סימנים שהוא בשל לגמילה, ולכן, אני לא מפרטת בענין זה. בכל אופן, אם את רוצה לעשות את זה בקצב שלו את יכולה להתחיל עם זה שאת מורידה לו את החיתול רק בבית ולתת לו להסתובב ערום (כדי לחסוך בכביסות), לשים לו סיר במקום בולט בבית שנוח להגיע אליו, וגם ישבנון ע``ג השירותים (יש כאלה שמעדיפים את זה) להסביר לו שקקי ופיפי עושים בסיר וגם לדאוג שהוא יראה אתכם משתמשים בשירותים. ואז אין לחץ לא מבחינתך לכך שהוא יגמל, וגם תוכלי לבדוק אם כבר בשל ומבין ענין או שזה עדין לא בשבילו וכדאי לחכות עוד כמה חודשים. אבל השיטה הזו לא מתאימה לכולם. כמו כן, נשאלה כאן שאלה דומה בנושא (היא בעמוד 3) כדאי לך לקרוא את הדיון שנערך שם. רוב ההורים גומלים את ילדיהם בדרך אחרת. ברגע שהילד מראה סימנים של בשלות מורידים את הטיטול (רק ביום ורק בשעות שהוא לא ישן). הימים הראשונים (שאותם בטוח לא שכחת) מלאים בפיפי וקקי על הריצפה ובבגדים, עד הרגע שהם תופסים את הרעיון ומתחילים לעשות בסיר. אם הוא נמצא במסגרת - רצוי לעשות את הגמילה ביחד עם הגננת/מטפלת ולא לבלבל אותו (בבית כן ובגן לא). אפשר להקריא ספרים בנושא וגם יש קלטת וידאו. יש די הרבה חומר על גמילה באתר של הפורום (קישור למטה בהודעה זו). תוכלי למצוא חומר גם ב``כתבות מהרשת`` גם ב``FAQ`` וגם ב``ספרים`` (לחיצה על שם הספר תתן לך את התקציר שלו).

גילהבי

New member
נועה תודה על התשובה - קראתי את

הקישורים שצרפת בעניין רב ועכשיו אני מבולבלת ונבוכה עוד יותר. אני דווקא חשבתי להתחיל עם הגמילה עכשיו על מנת שכאשר יגיע לגן החדש בעוד כשבועיים לקיטנה קצרה ואח``כ ב1 בספטמבר לתחילת השנה יהיה בתהליכי גמילה כבר (עד עכשיו היה עם מטפלת). עכשיו אני חושבת שלנוכח השינוי הגדול שיהיה בחיו (גן) אולי כדאי שאוותר לבינתיים. אבל אם אוותר לבינתיים אז מתי נתחיל? בקיץ הבא, הוא כבר יהיה בן 3. המצב נכון להיום זה שהוא אומר קקי אחרי שעשה ולפעמים גם בזמן שעושה. הוא מוכן לשבת על הסיר לכמה שניות אח``כ, לדעתי, זה כבר לא נעים לו (פיזית - פשוט לא נוח). לפיפי הוא בכלל לא מתיחס (לא אומר כלום). איך אני יודעת אם הוא שולט על הסוגרים או לא, אם הוא יודע להתאפק? המון תודה על התשובות

חוה 1

New member
גילה, הענין הוא שכאשר הילד מוכן

באמת (לא כשהאמא והמטפלת מוכנות) זה לוקח ממש מהר. אם זה לוקח חודשיים סימן שהילד לא היה מוכן. ולכן אין לך מה לדאוג בקשר לגיל .

נעה גל

New member
ואני הייתי מחכה עד להתייצבות בגן

החדש. יש ילדים שהמעברים גורמים להם לנסיגות, ולכן, כמו שקראת כדאי להתחיל עם הגמילה בשלב שיש בו כמה שפחות שינויים. אני יודעת שנהוג לגמול בקיץ - אבל - אפשר גם לגמול בחורף. אם ילד מוכן לגמילה זה יקח באמת רק כמה ימים, שבהם תהיה הרבה כביסה, אבל זהו. זה יותר נוח לגמול בקיץ, אבל, אפשר גם לגמול בחורף (חוץ מזה שבארץ יש חורף בדיוק שעתיים בין 31 לינואר ל-1 פברואר), ופעמים רבות אנחנו לובשים קצר במהלך היום גם בחודש נובמבר. ותמיד את יכולה להתחיל בשיטת הגמילה החופשית ואולי הוא יגמור עם הכל דווקא בתקופה מלאת השינויים הזו מעצמו. אני חושבת שהגמילה היא תהליך שמעורר אצלנו כל כך הרבה חששות בעיקר בגלל גודל הציפיות. ובגלל גודל הציפיות, כאשר היא לא מוצלחת זה הופך להיות סיוט. אז מה יותר קל מ - פשוט לא לצפות, ולראות איך הדברים מתקדמים בעצמם? את נותנת לו את המרחב להחליט ולפעול, ואם הוא מוכן הוא ילך על הזה.

גילהבי

New member
רוב תודות על התגובות.

נראה לי שבאמת אחכה לגן, אלא אם כן יהיה איזה שינוי משמעותי. תודה

רותי&ע

New member
התשובה שלי בתור אם לילד בן שנתיים

שעוד לא נגמל- בקבוצה שלו בגן חלק מהילדים החלו תהליך גמילה. הם גדולים בכמה חודשים ממנו. הוא מגלה המון סקרנות לנושא ומדבר הרבה על ``פיפי`` ומזכיר ילדים שעושים כבר בסיר. פעמיים הוא ביקש פיפי וסחב אותנו לשרותים (ואז ברח בבהלה כששאלנו אותו אם הוא רוצה לשבת). אז הלכתי וקניתי ישבנון וסיר והראתי לו. מאז הוא משחק בסיר בלשבת ולקום. אני מתכוונת לקנות ספרים בנושא כמו ``סיר הסירים``. וזהו. לפי כל מה שקראתי ושמעתי מחברות גמילה צריכה לבוא מהילד לא מההורה. רק כשהוא יבוא וירצה להוריד חיתול נתחיל גמילה. בינתיים אני שומרת את הנושא במודעות שלו. אני הייתי ממליצה לך לא להתחיל. מספיק יהיה קשה לו המעבר למסגרת חדשה. אח``כ בגן יש תמריץ כאשר הוא יראה את האחרים בשירותים. המטפלת של ילדי מספרת שכשאחד הילדים הנגמלים הולך לשבת על הסיר פתאום כולם רוצים כולל ילדי. ודבר אחרון - אז מה אם הוא יגמל בגיל 3 ? מה בוער לנו (ההורים) ? לטירונות בטוח לא תארזי לו טיטולים (-;

למעלה