שאלות לגבי החלפת שם משפחתי לקראת הולדת הילדה הראשונה

eddy7

New member
שאלות לגבי החלפת שם משפחתי לקראת הולדת הילדה הראשונה

היי לכולם.
לא ידעתי לאן לפנות ובאיזה פורום לפרסם, אז אם יש פורום הולם יותר - אשמח להפנייה.
שמי א' ושם משפחתי, לצורך העיניין "אלף", וזוגתי ב' ושם משפחתה, לצורך העיניין "בית". אנחנו בחרנו לא להתחתן אבל חיים יחד כבר 3 שניום ועוד חודש זוגתי יולדת את ילדתנו הראשונה (ניקרא לה ג') ולכן רצינו לשנות את שמות משפחתנו ולהוסיף להם את השם "גימל" (שוב, רק לצורך הדוגמא).
דהיינו שאני אהיה: א' אלף גימל, זוגתי תהיה: ב' בית גימל, והילדה תהיה: ג' גימל.

השאלה שלי נוגעת לפרוצדורות שנוגעות בי ובזוגתי בהוספת שם נוסף לשם המשפחה שלנו.
11) האם זה מורכב לשנות שם משפחה קיים כאשר אנחנו לא נשואים ולא חולקים אפילו חשבון בנק משותף (דבר שאולי ישנה עוד כמה זמן. עדין לא)?
איך עושים את זה?
22) האם זה עשוי לגרור בעיות עם מס הכנסה, ביטוח לאומי, משכורות, חשבונות וכדומה בהמשך החיים? האם יש פה איזה סיכוי להסתבכויות בעתיד?
3) האם זה עשוי לגרור בעיות בהזדהות כהוריה של הילדה בגן, בי"ס, בפתיחת חשבון בנק עבורה או כל דבר שהוא?

אם יש מישהו שיש לו מושג בזה אז אשמח לשמוע ממכם.
תודה :)

זה הליך די קל

שינוי שם, כולל שם משפחה נעשה בלשכת האוכלוסין של משרד הפנים.
אזרח יהודי מעל גיל 18 ראשי להחליף את שמו, ושם משפחתו כל 3 שנים.
הסייגים היחידים הם שמות שנחשבים פוגעניים (לדוגמא - לא תוכל להיקרא "אדולף היטלר "במדינת ישראל) או שמות משפחה "כהן" או "לוי" כי לשנות נדרש אישור מהרבנות (לגבר) או תעודת נישואים (לאישה).
כל היתר - לבחירתכם.

איך עודים:
מורידים טופס מהאתר של משרד הפנים, מביאים תמונות ואגרה כמו שכתוב באתר, ומגיעים ללשכת האוכלוסין, ומקבלים תעודת זהות חדשה.
עם התעודה הזו אתם עוברים אחד אחד: בנק, משרד הרישוי, מעסיק (לשכר, ביטוח לאומי ומס הכנסה. אם מישהו מכם עצמאי הוא צריך לעדכן את מס הכנסה, מע"מ, וביטוח לאומי באופן עצמאי) ובכולם מעדכנים שם.
זהו...
אין יותר מזה בשינוי שם.

זה לא קשה, אבל

טכנית - לא קשה לבחור איזה שם שאתם רוצים.
אבל תנסו ששם המשפחה של הילדה יהיה זהה לשלכם.
אולי, שיקראו לך א גימל אלף, ולזוגתך - ב גימל בית.
(כי לפעמים כותבים/אומרים רק את השם הראשון )

שם משפחתי שונה משם המשפחה של בן זוגי וילדינו (הם קיבלו את שמו). בירוקרטית - אין שום בעיה עם זה.

אבל יש בעיה ״נפשית חברתית״ כששם המשפחה שונה מהשם של הילדים. אלה דברים קטנים, אבל לפעמים מעצבנים.
אני, למשל, חותמת על דברים שקשורים לבית הספר או חוגים של הילדים, ״א כהן לוי״. זה בכלל לא שמי, אני כהן, לא הייתי ולא אהיה לוי, אבל ככה זה עוזר לצוות לקשר את החתימה שלי לשם של הילד... (אחרת, אצטרך לכתוב כל פעם ״א כהן, אימו של ג לוי״). בימים שעוד היה צריך לשלם על חוגים בצ׳קים, זה היה כאב ראש... כי המפעיל שומר צ׳קים, ואז שואל את עצמו ״מי זה כהן? אין לי בחוג אף כהן״. (על צ׳ק אי אפשר להדפיס שם שאיננו שלי).

לילדים שלי מפריע שהשם שלי לא מופיע בשם שלהם. ולכן, גם הם חותמים ״ג כהן לוי״. למרות שזה לא השם שלהם... בירוקרטית - אין עם זה שום בעיה. לאף מורה זה לא משנה.
בתי הצעירה מודיעה שכשתהיה בת 16, תשנה את שם משפחתה באופן רשמי ל״כהן לוי״.
מזה, אני מבינה שזה מאד מפריע לה.

אגב - גם אני ומר לוי לא נשואים ולא חולקים חשבון בנק. עד היום, זה לא הפריע לאף אחד, לאף מוסד, חינוכי או אחר.
בעצם, מפריע לאחד - כשעושים להם דרכונים, שנינו צריכים להתייצב במשרד הפנים. זוגות נשואים - מספיק שאחד מהם מגיע.

שיהיה לכם בהנאה גדולה עם ג

למעלה