שאלות לגבי הסבת אקדמאים

תודה רבה על התשובות המושקעות! + עוד שאלות..

בהחלט נקודות למחשבה.
אין לי רקע ביולוגי אבל מניחה שאפשר להסתדר, לא? הרי אני לא הראשונה ולא האחרונה שלא מגיעה מרקע ריאלי..
עד כמה הלימודים הכינו אתכם לעבודה האמיתית בבית החולים/קהילה?
המבחן הארצי בסוף התכנית - האם קל לעבור אותו? או שתלוי בשנה?
האם יש סף ציון מעבר מקורס לקורס? 60? 70?

שוב תודה רבה
שסק

guya72

New member
תשובות

1. גם אני לא באתי מרקע ריאלי אלא טכני. אפשר להסתדר. צריך להשקיע.
2 +3. עדיין לא הגעתי לשלב הזה...קל לעבור את המבחן השנתי ? לא קל. צריך להשקיע וללמוד.
4. סף מעבר לפי מנהל הסיעוד הוא 60. רק בקורס חישוב רוקחי חובה לקבל ציון 100.
אם את עוברת לבית ספר אחר לסיעוד, אז רק ציונים 70 ומעלה ילקחו בחשבון בשביל פטור.

שאלות לגבי הסבת אקדמאים

שלום
אני שוקלת הסבה לסיעוד בבית חולים הלל יפה בחדרה, ויש לי כמה שאלות...
התנסויות- מה אורך של כל התנסות, והאם היא כוללת משמרות? האם חובה לעבור בכל המחלקות שנותנים (מיון,פנימית,פגיה וכו).
האם נדרשת עוד קריאה בבית, של ספרים או מאמרים, מעבר למה שנלמד בקורס?
מה התייחסותכם לדם, או למראות קשים לצפייה? אני לא מהמתעלפות ואני בסדר (יחסית) עם מראה של דם, אבל לקחת דם מהוריד נראה לי יהיה לי קשה...מניחה שלומדים להתרגל לזה, לא?
האם אחות עוסקת גם באבחון של מצבים רפואיים? או רק בטיפול ומילוי ההוראות כפי שביקש הרופא? האם יש לה סמכויות כלשהן, שרק היא מחליטה אליהם? או שהיא מבצעת את הוראות הרופא בלבד.
היכן ניתן לראות את הסילבוס של התכנית? האם האינטינסיביות של התכנית נובעת ממספר הקורסים בבת אחת שלומדים? או שמזה שאין חופשות? או שילוב?

אשמח לכל תגובה...
שסק

תשובות לפי מה שאני יודעת

היי לא למדתי בהסבה אני לא יודעת לומר מה אורך ההתנסויות באופן ספציפי בתוכנית של הילל יפה. עקרונית בלימודי סיעוד נדרשת התנסות במגווון מחלקות שבהן פנימית וכירורגית ילדים פסיכיאטריה נשים וקהילה - למעט אם משהו השתנה מאז שסיימתי את לימודי.. ייתכן ובהסבה זה שונה וסביר להניח שתוכנית ההסבה כולל התנסויות קצרות יותר. בתוכנית הלימודים ה4 שנתית התנסויות של פנימית וכירורגית היו למיטב זכרוני כ8 שבועות (אולי 6?.. שמחה מאד להודות ששכחתי כבר!) ההשתתפות בהתנסות בתחומים שונים היא חובה ולא בחירה. פגיה שרשמת לדוגמא לרוב לא תכלל בתור שדה קליני להתנסות.
הלימודים מחייבים למידה ושינון מעבר לשעות הלימוד בכיתות בוודאי והרבה מאד אפילו.
התייחסות לדם או למראות ולריחות וכו' - ניתן לפתח הסתגלות לעניין בהנחה שיש מוכנות לכך.
אחות עוסקת באומדן סיעודי בתיאוריה. אחות לא אמורה לאבחן עצמאית אבחנות רפואיות , אלא אבחנות סיעודיות (יש כאלה אבל זה עניין בעיקר תיאורטי ופחות פרקטי). אין ספק שאחות בתפקידים מסויימים יכולה לסייע לתהליך האבחון וקבלת ההחלטות של הרופא אבל בסופו של דבר ההחלטות הן של הרופא. אחות אמורה לבצע הוראות - אבל מחובתה להפעיל שיקול דעת עצמאי ולעמוד על בירור ההוראות במידה והללו לא נראות נכונות בעיניה, פעמים רבות עליה לדרוש הוראות לתרופות מהרופא - מה שיוצר בפועל מצב סוג של "מתן הוראות" מהאחות לרופא בזמן שצריך שוב ושוב לחפש ולהזכיר., יש מצב של הוראות טלפוניות ואז צריך שוב ושוב להזכיר שגם ירשמו בתיק את ההוראה בעל פה, אבל פה כבר נכנסו לפרטי פרטים מיותרים ולא רלוונטים בשלב שאת נמצאת בו כרגע..

לגביי תוכנית הלימוד הסצפיצית כדאי פשוט ליצור עם המוסד הלימודי קשר ולבדוק.
העומס נובע מכל הסיבות שמנית.

בהצלחה.

guya72

New member
הלל יפה

האינטנסיביות של התוכנית נובעת מכך שאת לומדת חומר של 3.5-4 שנים בתקופה של 2.5 שנים בערך (בחישוב, הורדתי קורסים שמלמדים באוניברסיטה ואינך לומדת בהסבה, כגון סטטיסטיקה או עבודות סמינריוניות/אקדמיות).
כמו כן, הלימודים באוניברסיטה בנויים בצורה של לימוד מספר קורסים, אח"כ הפסקה לתקופת מבחנים.
בהסבה את מסיימת קורס, ישר מתחילה קורס אחר. את המבחן עושים במהלך הלימודים..

יש חופשה של שבועיים בקיץ (סוף אוגוסט) + חגים.

קישור לסילבוס באתר של מינהל הסיעוד :
http://bit.ly/2jCuhml
(אני לא מצרף את קובץ הסילבוס מאחר וזהו קובץ וורד עם המון מלל מיותר).

בעקרון, בקורס מעבירים את רוב החומר. ישנם קורסים בהם, עקב חוסר בזמן, יש לימוד עצמי של חלק מהחומר (דברים יחסית מינוריים), כאשר את מקבלת את זה בתור קובץ PDF או מצגת.

קחי בחשבון, שכדי להצליח בלימודים - למשך תקופה של כשנה פלוס אין לך חיים. זה מאוד אינטנסיבי. מסלול החיים העיקרי שלך יהיה: לימודים - מיטה - לימודים.
הלימודים העיוניים הם 3-4 ימים בשבוע (אני במחזור של 3 ימים בשבוע וזה לא מספיק. מחזור אחריי לומדים כמעט כל שבוע 4 ימים כדי להספיק את החומר).
גם בימים בהם את לא לומדת בבית הספר - את צריכה ללמוד בבית (חזרה על החומר כדי להבין מה המרצה מקשקש ו/או הכנה למבחן הבא).

אם את מתחילה ללמוד באפריל הקרוב, אז התנסויות מתחילות ביולי 2018.
לפי ההנחייה של מנהל הסיעוד, את צריכה לעבור התנסות במחלקות הבאות: כירורגיה, פסיכיאטריה, ילדים, נשים, פנימית, גריאטריה, מיון (אני חושב שכיסיתי הכל). תסתכלי בקישור לסילבוס - יש שם פירוט של שעות.
מאחר ורוצים שתעברי במגוון של תת-מחלקות, אז מנסים לגוון.

לקיחת דם ומראות לא נעימים - מתרגלים לזה (אז מתעלפים/ מקיאים פעם-פעמיים-שלוש ומתרגלים).

guya72

New member
תוספת

דבר ששכחתי לרשום : באוניברסיטה, את מסיימת קורס במשך סמסטר (3 חודשים). אח"כ תקופת מבחנים.
בהסבה, את מסיימת קורס זהה תוך 1.5 חודשים, והמבחן מתי שהוא במהלך הלימודים (כאשר משתדלים שיהיה כמה שיותר סמוך למועד סיום הקורס).
זה מה שגורם לאינטנסיביות של הלימודים.

למעלה