שאלת ניקוד: באהבה

trilliane

Well-known member
מנהל
שוואית (בְּאַהֲבָה). אין לה סיבה להיות סגולה.

Geek God

New member
הא! זו בדיוק הייתה התגובה שלי

עכשיו מישהו צריך לתקן לוגו. יש סיבה שהבי"ת (בית השימוש
) תהיה בסגול במילה כלשהי?

trilliane

Well-known member
מנהל
אה, לוגו! למה לא אמרת קודם? ../images/Emo6.gif

מעצבים גרפיים רבים חושבים שניקוד הוא קישוט מאגניב שכזה, אבל שוכחים שיש לו גם פונקציה, נו, אה... מה זה היה?
אה, לשונית! ולא טורחים לפתוח מילון (או לשאול מישהו) בטרם הם מנציחים בשלט העסק טעות מכוערת (אבל נו, ממילא מי שיבחין בה יהיו רק אנשי לשון נודניקים, אז מה זה חשוב?
). כמות הסמלילים המנוקדים שגוי שראיתי בחיי... אה... המקבץ הגדול ביותר הוא כנראה במדרחוב של זכרון יעקב, שם זו ממש אופנה לנקד את שמות החנויות, אבל לא צריך להיסחף ואשכרה לנקד נכון ומדויק, כן?
הטיול האחרון שלי שם היה לפני כמה וכמה שנים, אבל זכורה לי חנות בשם "אנקדוטַה" (כן כן, פתח לפני הה"א
), צרכנייה בלי דגש ביו"ד והיו עוד כמה שלטים שעצבנו אותי קלות עד קשות. בעיני רוחי דמיינתי אותי הולכת שם באישון ליל מצוידת בקלמרי (טושים פרמננטיים בשלל צבעים, טיפקס וכל הארסנל) ומתקנת שלט שלט...
אבל למה להדרים עד זכרון? בכניסה לחיפה, במרכז "קסטרא" יש מסעדה בשם "בשרלה" שמנוקדת "בָּשַׂרֶלָה" ואין שום סיבה בעולם שיהיה שם פתח תחת השׂי"ן, פרט לכך שמישהו שם אותו שם, כמובן... http://www.rest.co.il/sites/Default.asp?txtRestID=8003 (כל פעם שאני שם אני מתקנת את הסמליל על המפית...
) בסופו של דבר אלה שמות, אז הם יכולים לכתוב אותם איך שהם רוצים, גם בכתיב שנחשב לשגוי לפי כללי השפה. אבל חלקם גם מילים (או מבוססים על מילים) וזה עדיין מכוער לי בעין. נו שוין, שאלה יהיו הצרות שלי...
ולאחר שפרקתי את שעל לבי, לשאלתך:
צורת הנסמך של 'בַּיִת' היא 'בֵּית־', וזה תקף לכל 'בית' שהוא (ספר, משפט, מרקחת, כלא, משוגעים, זונות...) וגם לבית השימוש, כמובן.

trilliane

Well-known member
מנהל
נפל לי האסימון שהתכוונת למילת היחס... ../images/Emo163.gif

יצאתי טחינה...
אה, ובכן, בי"ת יכולה לקבל סגול במקרים שבהם היא גם מיודעת, כלומר ב+ה (הידיעה) ולכן מקבלת את ניקוד ה"א הידיעה (כמו ש"בְּ+הַבַּיִת" = בַּבַּיִת"). ה"א הידיעה מקבלת סגול רק לפני האותיות עי"ן, חי"ת וה"א קמוצות*, וגם אז לא תמיד (* יש גם עוד חריגה לגבי חי"ת, אני לא נכנסת לזה, תוכל לקרוא בהרחבה ב"חוק ניקוד ההברות").

Geek God

New member
אז זהו, שהמעצבת הגרפית הספציפית הזו

אמורה להיות דקדנית גדולה ולא מתייחסת לניקוד כאל קישוט בלבד. הבעיה היא שבלוגו, היא בחרה לנקד את הבי"ת בלבד. והלוגו יפה ולטעמי אפילו יפה יותר ללא הניקוד ולמרות זאת מצאתי סיבה עיצובית למה היא שמה סגול (ואני לא יודע אם זו באמת הסיבה). על כל פנים, אני לא ממש יודע לנקד, אבל יודע כמה כללים וגם אותי משגעים כל השלטים זרועי הנקודות האקראיות וכל מיני קוים אופקיים מתחת לאותיות שאינם אמורים להיות שם. אז אני מבין ומזדהה עם התסכול שלך. פה לפחות אולי אצליח להשפיע
תודה

trilliane

Well-known member
מנהל
הו, מעולה! שמחתי לעזור. ../images/Emo48.gif

הלוואי שמעצבים גרפיים היו באים להתייעץ לפני שהם מנציחים טעויות בסמלילים ובשלטים (ומוזר לי שמישהי שאתה טוען שהיא דקדקנית לא בודקת שהיא מנקדת נכון).

trilliane

Well-known member
מנהל
תיקון/תוספת למה שכתבתי קודם לגבי הסגול –

אותיות בוכ"ל (לא מיודעות) שלפני חטף מקבלות את תנועת החטף, ולכן יש מקרה נוסף שבו בי"ת השימוש תהיה סגולה, והוא לפני חטף-סגול (זה לא קורה הרבה, אבל במילה כמו בֶּאֱמֶת, למשל).

Geek God

New member
היה נדמה לי שיש קשר לחטף

אבל במילה אהבה, האל"ף יכולה להיות בחטף-פתח לכל היותר ולכן לא הסתדר לי הסגול. נו, מעודד לדעת שיש דברים שאני זוכר/יודע בניקוד

trilliane

Well-known member
מנהל
אכן; וחוצמזה יש שם פתח, החטף-פתח הוא בה"א ../images/Emo13.gif

למעלה