שיטות ללמוד ביחד

Mנטה

New member
שיטות ללמוד ביחד

בשרשור ישן שאלתי אם אתם מעדיפים ללמוד לבד או בקבוצה. רובכם אמרתם שללמוד ביחד לא עובד. בכל זאת מחקרים מוכיחים שלימוד ביחד יותר יעיל. גם מהנסיון שלי אני יודעת שלימוד ביחד יכול להביא הרבה יותר רווח, ידע וגם כייף מאשר לימוד לבד. מה שאני מבקשת ממכם, זה לנסות לחשוב מה צריך לעשות כשלומדים ביחד כדי שזה יהיה יעיל. אני לא סתם שואלת, נראה לי שאם נצליח לנסח את זה, זה גם יעזור לכם ללמוד עם חברים שלכם, אבל זה גם יעזור לנו בפורום לעזור אחד לשני. אז מה דעתכם, מה צריך לקרות כדי שלימוד ביחד יהיה יעיל ?

vvizard

New member
לדעתי...

תנאי חשוב הוא שהמשתתפים יהיו בערך באותה רמה של הבנת החומר.

בנגלה

New member
לימוד בחברה לפי "המוח היהודי"

שלום לכולם... זאת ההודעה הראשונה שלי בפורום ואני בטוח שיהיו עוד הרבה.. יש לי ספר בבית שנקרא "סוד המוח היהודי".. החלק הראשון של הספר מדבר על כל הסטיגמה של "היהודי החכם". והחלק השני, היותר רלונטי לעניין, מדבר על שיטות יהודיות ללימוד.. אחד מהכללים הוא באמת ללמוד ביחד! (הרעיון הובא מתוך עניין תלמידי הישיבות) השיטה מבוססת על כך שכשאתה מדבר על נושא מסויים, מתווכח וכמה שיותר בקול רם החומר נכנס בצורה טובה יותר לראש- אתה צריך לחשוב עליו, להתקל בהרבה שאלות ותקלות ולפתור אותם בעצמך, במקום פשוט לזכור את החומר בעל פה! יש לציין שהלימוד ב"חברותא" נעשה אך ורק בזוגות- אסור לעשות את זה בשלישיות! שכן, כשאתה לומד עם חבר יש לך את האופציה ללמוד גם ממנו- הוא מוסיף לך מדעתו וכך גורם לך לגרות את החשיבה שלך ואתה מגרה את מחשבתו באותה מידה! חשוב מאוד שהחברה שאנחנו בוחרים ללמוד איתה תהיה חברה מאוד מהנה ולא מלחיצה. באותה מידה יש להיות רגועים במהלך הלמידה.. זה לא רע להתבדח בקשר לחומר, להפך.. זה מעורר התלהבות ומגרה את הזיכרון. כלומר, הסיכויים שחומר שגרם לכם לצחוק ישמר בזכרון גבוהיים מאוד..! כלל אחרון לבינתיים ולא פחות חשוב- להקשיב תמיד לדעות של האחר- כך יתכן שאתם תחשבו על דברים שלא חשבתם עליהם ויתכן שהוא ילמד מטעותו... אני מאוד ממליץ לקרוא את הספר הזה.. של ערן כץ... אני לא יכול לכתוב את כל הכללים כי זה לא יגמר אבל אני אשתדל לטפטף כל מני עצות כשאני אתקל בהודעות מתאימות... אני אישית לא מתכונן בחברה כי אני ממש אחד שאוהב ללמוד למבחנים.. יכול להיות שכל מה שאמרתי עכשיו דיי הטעה אותכם אבל אין לי הרגלי למידה טובים.. אני לא אוהב לשבת וללמוד את החומר.. אני יכול להתחיל ללמוד ולעשות הפסקות של שעה בין לבין ודברים כאלה.. אם אני אזמין מישהו כדי ללמוד איתו זה יחייב אותי לשבת על החומר...

יונה שו

New member
מעולה הספר מעולה !!!

גם ספרו הראשון על הזיכרון המצוין, גם הוא מצוין.

Mנטה

New member
בקישורי הפורום יש מאמר על חברותות

במסגרת כיתתית במתימטיקה. אני מנחה קבוצת למידה דומה באוניברסיטת תל אביב. אבל גם בשביל ללמוד ביחד, צריך ללמוד איך ללמוד

MEIMIS

New member
לדעתי, וככה זה היה בתקופת הבגרוית..

תמיד שלוש 4 ימים לפני בגרות היינו מתחילים ללמוד במה שכל הכיתה שלי קראו "קבוצת למידה" אני קראתי לזה "קבוצת תמיכה"
בכל אופן.. שלושה ארבעה ימים לפני הבגרות היינו יושבים ולומדים וכל מה שלמדנו.. הצלחתי היסטוריה - מי היה מאמין שאקבל בבגרות השנייה 60 הכל... ספרות לא למדתי מכיתה א עד לפני השלושה ימים האלה.. והייתי מופתע ומרוצה שקיבלתי 48... אזרחות - לא למדתי עם הכיתה - לכן.. כנראה נכשלתי.. מתמטיקה אי אפשר ללמוד ביחד.. וזהו... אני כן אוהב את השיטת לימוד של כמה חברים... אבל חבר'ה רציניים ולא כאלו שיעשו צחוקים...

למעלה