שכר טרחה אדריכל

תקישקיש

New member
אני מעוניין לרכוש מגרש שעליו קיים שלד בנוי (קיימת רצפה קירות ותקרה, אך עדיין אין חלוקה / קירות פנים).
כמובן שלצורך סיום הפרוייקט אצטרך אדריכל לכל העבודה הנותרת עד לגמר (מסיבות טכניות אין אפשרות להמשיך עם האדריכל של המוכר אך כל הטופסולוגייה קיימת).
השאלה שלי היא האם במצב המתואר, אדריכל טוב ומקצועי צריך לקחת שכר טרחה חלקי (כי חלק מהעבודה כבר בוצע) או שכר טרחה מלא ? (בגלל דברים שאני לא לוקח בחשבון) ?

תודה מראש !

מה כוונתך ב"שכר טרחה חלקי" או "שכר טרחה מלא"? מהו שכר טרחה מלא? אין דבר כזה שכר טרחה מלא. אדריכל ייקח שכר טרחה לפי כמות העבודה שהוא מצפה ומעריך שעוד נותרה לו לבצע במסגרת הפרוייקט, בהתאם למצב הקיים, בהתאם לדרישותיך וכדומה.
כמובן שלאדריכלים אין שכר טרחה קבוע וכל אדריכל לוקח שכר טרחה כראות עיניו ולפי שיקול דעתו.

בינא

Member
מידי פעם עולה כאן שאלה על שכר טרחה של מתכננים בווריאציות שונות.
הפעם זו ורייאציה חדשה... |4U|
כתוספת לתשובת אדריכלית זוהר רוזנפלד לפני, אני מבקש להבהיר:
1. המתכננים למיניהם עצמאים או בעלי משרדים ויכולים לדרוש ככל העולה על רוחם בהתאמה להבנתם את כמות הדרישות מהם, כובד האחריות, "איכות" המזמינים בעיניהם, מסובכות או קלות התכנון בהתאמה לנ"ל ודרישות התקנות של הועדה והרשות המקומית.
2. לזה יש להוסיף את רמת המומחיות של המתכננים, רמת הפרסום של שמם וכיו"ב ;
3. נדרש גם לדעת אם המזמין מבקש לקבל הצעת מחיר מכל מתכנן בנפרד? או שהאדריכל יביא את המתכננים "שלו" = אלה שהוא בדרך-כלל עובד איתם, או לא מוכנים לעבוד ישירות מול מזמין בגלל מקצועיותם הדורשת סינכרון עם האדריכל/ית ולא עם המזמין ;

מכאן בהכרח נובע שלא ניתן לאף אחד בפורום זה לענות מה יהיה גובה שכר הטירחה של מי מהם ומחירים שמידי פעם מתפרסמים ע"י מזמינים שונים בפורום הזה ובאחרים, אינם בהכרח משקפים את הצעות המחיר שתקבל כשתפנה ל-5 מתכננים שונים...
אז מה כן?
להלן מספר טיפים להתקדמות תכנונית וידע בנושא הספציפי של מצב בו יש מבנה על הקרקע המיועד לבניה או שלד מבנה:
1. תהליך התכנון יתחיל מחדש בכל מקרה, כולל מדידת מודד חדשה, כי כיום כל ההגשות מקוונות ואין "טופסולוגיה", כך שגם אם יש בידך היתר לבניה, אינך יכול להפעיל אותו ללא לקיחת אחריות של אדריכל, מהנדס, מפקח (אחראי על הביקורת), מתכנן אינסטלציה, ועוד נדרשים לפי ועדת בנין ערים של המרחב האמור וכמובן מתכנני משנה כמו חשמל, מיזוג אוויר, אם האדריכל דורש אותם ;
2. תכנון במצב שלד קיים על מגרש לוקח הרבה יותר שעות עבודה מאשר תכנון מחדש ;
3. מהנדס ייקח יותר על אשור תכנון והתאמת תכנון בשלד קיים מאשר בכזה שתכנן בעצמו, כי איננו יכול לדעת אם הקבלן שבנה, ביצע לפי התוכניות ;
4. למהנדס הקודם יש זכויות יוצרים ואינו חייב להעביר את התכנון שלו למהנדס החדש...
5. עליך לבקש ממהנדס הועדה לבדוק אם יש אשורי מהנדס ובדיקות בטון לשלד שכבר בוצע בתיק הבניין בועדה... אם אין, המהנדס שיסכים לקחת עליו את האחריות לשלד שנבנה, ידרוש בדיקות מחברת בדיקות חדשה שתיקח שבעל מקרה עליך לחתום איתה ;
6. כשאתה רוכש מגרש עם שלד עליו, רצוי גם לבדוק שאיננו משועבד לבנק (השלד) ואם יש אשור מהבנק לכך שלמוכר אין חובות, אלא אם עשית עם המוכר ביטול/חידוש על שמך ;
7. בשלד אמורות להיות הכנות לקווי אינסטלציה (ביוב, דלוחים ומים, חשמל ותקשורת וכיו"ב), חשוב לבדוק מה קיים בהתאמה לתכנון הקודם, אם יש לך את התוכניות, כדי לדעת מה ניתן לשנות בהתאמה לקונסטרוקצייה ומה לא ;
8. צפה לכך שכל בעל מקצוע שייכנס בנעלי הקודם לו, ימצא את כל הטעויות של הקודם (אפילו אם לא באמת קיימות...) וירצה יותר מהמחיר "הרגיל" שלו בגלל שלמעשה לוקח אחריות על עבודה שאינו יודע מה טיבה, אם מסכים לקחת את העבודה...
9. מכל האמור, נראה לי שכבר הבנת שלפעמים רצוי להרוס שלד קיים ולתכנן מחדש, מה שאתה רוצה ללא הפשרות שאתה נאלץ להיכנס אליהן בגלל הקיים וככל שהשלד ישן יותר, ההעדפה על הריסה, לפחות חלקית של מה שבוצע, צריכה להילקח בחשבון ;
10. מכל הנ"ל, רצוי שתבין גם שהתשלום על התכנון יהיה חלק זעיר בהשקעה שתאלץ לבצע ולכן רצוי לבחור מתכנן שיוכל באמת להמשיך את הקיים, לאחר שיבקר ויראה מה שי בשטח, וההמלצה שלי שלא תבחר מתכנן לפני בחירת מפקח = מלווה בניה מקצועי שיוכל ללוות אותך מהתחלה ויבדוק כל מה שנדרש יחד איתך כדי להוציא תמחיר העומד במסגרת התקציב שיש לך...
בהצלחה |אקדמאי|

למעלה