שלום ומזל טוב לפורום בכלל וחן בפרט

frankthe

New member
שלום ומזל טוב לפורום בכלל וחן בפרט

שלום לכולם! זה הפורום לכאבי גב? הייתי בהרצאה של איזה רופא מומחה לגב, ההרצאה התחילה כך: מרגע שהמין האנושי התחיל ללכת על רגליו - למעלה מ 80 אחוז מהאנשים סובלים מכאבי גב... עוד נתון מהטלויזיה: 30% מהאנשים שסבלו מכאבי גב סובלים מפריצת דיסק רק אינם מודעים לזה... אז הנה הסיפור שלי האישי - אני סובל מפריצת דיסק, הסיטי מראה ש L3-L4 פרוץ. הכאבים מוכרים ובעוצמה חזקה כרגע - זה מה יש. מה עוד? ההתקף הנוכחי החל לפני 4 שבועות. בשבוע הראשון - בקושי יכולתי לקום מהמיטה, בקושי רב הלכתי. בשבוע השני החלה התקדמות - בעיקר בזכותו של המטפל ברפואה סינית שטיפל בי. בשבוע הנוכחי שהוא הרביעי במספר, אני כבר מסוגל לקום די חופשי, מסוגל ללכת בתוך הבית חופשי, בחוץ רק למרחקים קצרים, הבעיות הן: 1. קודם כל כנראה בגלל שינוי מזג האויר אני לא מצליח להתקדם. הכאבים שהיו פחותים יותר בשבוע השלישי חזרו לעוצמה גבוהה למדי, את הלילות הראשונים של השבוע העברתי בעירנות - פשוט לא הצלחתי לישון ולא הצלחתי להירדם, רק לאחר שלקחתי כדורים (אקמול? אופטלגין?) נרדמתי. 2. באופן כללי - הכאבים עדיין ברמה כזו שאין לי יכולת לחזור לחיים נורמליים של עבודה ולהסתובב בחוץ וכד'. 3. עוד יותר מתסכל אותי שאני מרגיש "תקוע" - עוצמת הכאבים לא פוחתת, יכולת התנועה שלי לא גדלה, וכל זה למרות שאני עושה פעמיים ביום תרגילים שונים (בוקר וערב)- שימוש ב backlife, מתיחות של הגוף בשכיבה כאשר רגל מועברת מעל הרגל השנייה כדי ליצור קימור בגב, הליכה בסביבת הבית וכד'. אני לא מתקדם, הכאבים לא יורדים - אני פשוט תקוע באותו מצב מזה שבועיים. אשמח לקבל עיצות, הדרכות לתרגילים שונים, כל מה שעולה בראשכם בכדי שאוכל לחזור לחיים נורמליים.

פריצת דיסק זה בעיה

הטיפול בפריצת דיסק לא מסתיימת בעיסוי או בתרגילים פשוטים ולצערי גם לא בפיאוטרפיה. זה תלוי מאוד מה רמת הפריצה שיש ומה כיוון הפריצה. אם הפריצה פונה כלפי הטן - אז אין מה לעשות חוץ מניתוח (וגם בזה צריך להזהר מאוד) אם הפריצה פונה כלפי חוץ הגוף, אולי יש מצב לבדוק את זה (וגם זה תלוי ברמת הפריצה) אם יש לך נתונים נוספים, אשמח לקבל אותם אפילו במסר אישי ולהליץ לך מה לעשות המשך יום טוב

ננו9

New member
frankthe היי

אכן, עניין סבוך..מרבית פגיעות הגב התחתון הכוללות פריצת דיסק מקורן בחוליות L3-L4, וגם L5-S1. זוהי נקודת התורפה של עמוד השדרה מאחר ומרבית הלחץ (compression forces) מנשיאת פלג הגוף העליון בעמידה, ריצה והליכה עם תוספת של ישיבה קלוקלת לעיתים מרוכזים באזור זה. על פי הרוב הכאב המשתק שאתה מתאר קשור לא לדיסק או לחוליות עצמן - אלא ללחץ שהן מפעילות על העצב הסיאטי. זהו וואחד עצב שיוצא מאיזור זה של עמוד השדרה ומסתיים בכף הרגל. גירוי של העצב מאופיין בכאב חזק, דוקרני, מקומי וממוקד אשר עלול להקרין לרגליים. אני מתאר לעצמי שלאחר ארבעה שבועות של כאב חושים אתה כבר יודע בדיוק מהם הגורמים אשר מקלים על הכאב ואלו גורמים מחריפים אותו. טוב אתה עושה שלמרות הכאבים הנך משתדל להיות פעיל ולבצע תרגילים ומתיחות אשר ישמרו במידה מסויימת את טווח התנועה, גימשותם וחוזקם של השרירים אשר זוקפים ומייצבים את גופנו - ובכך "לוקחים על עצמם" ומקלים את העומס אשר מופעל על עמוד השדרה. האם היית אצל רופא? אני שואל מכיוון שלמרות שהטיפול בדיקור סיני עוזר בכך שהוא "משבש" את התדרים של העצבים ומפחית בכאב, לעיתים ניתן לקבל זריקת קורטיזון. זוהי זריקה ממשפחת הסטרואידים בעלת עוצמה חזקה, שאמנם עלולה לגרום לתופעות לוואי, אך היא בהחלט מרגיעה את הכאב ובכך מאפשרת התחלת טיפול פיזיותרפיסטי אשר מטרתו להקל באופן גורף את התסמינים של פריצת הדיסק. במקרים מסויימים יומלץ על ניתוח שבו "מגלחים" את הדיסק הפרוץ ומקלים על הגירוי לעצבים המקומיים. בשל הרגישות הרבה של מיקום הפציעה כה סמוך לחוט השדרה - לא יהיה זה מקצועי להמליץ לך על תרגילים לביצוע מבלי לבחון את הדרך בה אתה מבצע אותם, וזאת מחשש לפגיעה נוספת שעלולה להחמיר את התופעה. כמו כן בשלב כל כך אקוטי של הפגיעה אני לא הייתי מערב עיסויים, אלא אם אלו עיסויים כה עדינים שעובדים על מערכת העצבים ברמה השטחית ביותר ועיקר תרומתם במתן הרגשת נעימות והקלה קצרת טווח לכאב. עצתי לך ידידי היא לגשת בדרכים האורטודוקסיות והמסורבלות לעיתים לשירותי הבריאות הארציים (קרי קופ"ח/מיון). זכותך לראות רופא/אורטופד/כירופרקט וזכותך לקבל טיפולי פיזיו'. לאחר מכן יחל השלב הבאמת מתסכל של שינוי הרגלים כמו קימה מהמיטה, ישיבה, יציבה ועוד. מצורף כאן דף הסבר בעברית פשוטה המתאר בקצרה את הפציעה

uty76

New member
תשובה יפה

אני ממליץ בנוגע לתרגול היציבה הנכונה על שיטת אלכסנדר. כמובן מבלי לגרוע בחובה שלך לטיפול אחראי בגופך ע"י פיזיוטרפיסט או אורטופד

הכי חשוב!!

אחרי ההתקף הנוכחי הכי חשוב יהיה לתחזק על מנת למנוע את ההתקף הבא זה יותר קל מלעזור בזמן ההתקף, הבעיה היא שרוב האנשים שסובלים מפריצת דיסק "שוכחים לתחזק" כשהכאב עובר וחוזר חלילה.

Spiritualized

New member
מסכים עם ננו

לא הייתי נותן לאף מטפל במגע לגעת בי בשלב האקוטי... מעבר לכך חשוב שתבין שעל פניו לפי מה שאתה מתאר - אתה מצב טוב מאוד יחסית ל4 שבועות אחרי פריצה. שבועיים בלי התקדמות לא מעידים בהכרח על עצירה בהחלמה.

חן M

New member
frankthe ../images/Emo13.gif תודה רבה

דבר ראשון האחוז שציינת של סובלים מפריצות דיסק אינו מדוייק,למיטב זכרוני רק 7 % מהאוכלוסייה סובלים מפריצות דיסק. אני ממליץ לך לקרוא את התגובה של ננו שענה לך במקצועיות ובפירוט רב. דבר שני ציינת שלפני 4 שבועות חל אצלך ההתקף הנוכחי,אך מתי אירעה פריצת הדיסק? האם היא נבעה מפעולה חדה ופתאומית או שכתוצאה מפעולות לא נכונות לאורך זמן?(אולי גם שילוב). בפריצות דיסק קשה מאוד לחזות התקדמות,מה שאני יכול לסכם לך בכמה משפטים זה: -בשלב האקוטי לא מומלץ לבצע עיסוי או פעילות גופנית מאומצת(בשלב הכרוני זה כן יכול לעזור אך רק ממי שהוסמך לעבוד עם מטופלים עם פריצות דיסק). -רצוי להתייעץ עם רופא אורטופד או פיזיותרפיסט שמתמחה בבעיות גב. לאחר השלב האקוטי מומלץ שתקבל ליווי טיפולי שישתף כמה מומחים כמו: פיזיותרפיסט,מעסה,מאמן כושר אישי. פיזיותרפיסט ייתן התוויות נגד והנחיות כלליות לגבי האימון(במידה ויש לו ידע גם בספורט) המעסה יעשה את עבודתו נאמנה:)(חשוב שתיהיה לו הסמכה וידע בטיפול באנשים עם פריצות דיסק) מאמן הכושר יבנה תכנית אימון הדרגתית וייתן לך הנחיות הן לחיזוק והן לשיפור הגמישות והתנועתיות בגופך(רצוי שלמדריך תיהיה הסמכה בהדרכת יציבה). אמנם זה נשמע לך קצת הזוי אך רק מכלול של טיפולים ושימוש מושכל בידע של אנשי המקצוע ושיתוף פעולה בינהם יוכל לתת לך בתקווה את התוצאות הדרושות.

למעלה