שלום.. ועזרה..

שלום.. ועזרה..

אז ככה, אני בת 18 ויש לי בעיה עם אמא שלי! מאז שאני זוכרת את עצמי תמיד אני ואמא שלי לא הסתדרנו. אנחנו כל הזמן רבות על הכל. אני תמיד חייבת לעשות לבסוף את מה שהיא רוצה בלי קשר לרצונות שלי. אולי כשהייתי קטנה יותר זה היה רלוונטי אבל עכשיו אני כבר יכולה לעשות את הבחירות שלי לבד. בכל אופן, המצב ביננו ממש לא טוב. אני לא מרגישה שהיא אמא שלי. אף פעם לא אמרתי לה שאני אוהבת אותה והיא גם לא אמרה את זה לי (דבר ששונה אצל האחים שלי) מאז שהייתי קטנה היא הכניסה לי לראש שאני שווה פחות מאנשים, היא תמיד מבקרת אותי על המשקל שלי (למרות שאני בסדר גמור). ועכשיו הביטחון שלי נמוך מאוד בגללה. אנחנו כל הזמן רבות על שטויות! היא לא מבינה עד כמה זה פוגע בי, כי אני רואה את החברות שלי עם האמהות שלהן ופשוט מקנאה! איך שהן פשוט יכולות לשבת ולדבר עם אמא שלהן... סתם לדבר בלי שום סיבה. ללכת לבילוי ביחד.. ואני רואה עד כמה קרובות הן ויש לי צביטה בלב! אני עוד מעט מתגייסת ונורא כואב לי לשמוע את אמא שלי אומרת שזה יהיה טוב שאני לא אהיה בבית. בנוסף, אמא שלי נוטה להביך אותי בציבור, היא אולי לא מבינה את זה אבל זה ממש ממש פוגע בי וכשניסיתי להסביר לה את זה היא לא הבינה למה אני נפגעתי כל כך. כל ניסיון שלי לדבר איתה ולהסביר לה נגמר בריב. כבר נמאס לי מהמצב הזה. אמרו לי לדבר איתה אבל אי אפשר היא לא מקשיבה ובכלל לא רצינית. מה עושים? אני מרגישה שאת אחי הגדול היא מפנקת כי הוא הבכור והוא בצבא, בשבילה הוא המושלם ותמיד משווה ביננו. אחותי הקטנה ממני יותר מסתדרת עם אמא שלי כי יש להן אותו אופי. ואת אחותי הקטנה היא מפנקת כי היא הקטנה.. אני מרגישה שנתקעתי באמצע. אני ההפך המושלם מאמא שלי והיא פשוט לא מוכנה לקבל את זה. מה אני יכולה לעשות כדי לגרום לאמא שלי לשים לב אליי ושאני לא נמצאת רק כשצריך אותי? אני נורא עצובה שזה הגיע למצב כזה וזה ניראה לי מצב בלתי הפיך. למישהו יש עצות?? תודה

litzuf

New member
מה שאתן צריכות זה....

לשבת יום אחד, רק שתיכם , בניחותא במקום שקט ולהסביר אחת לשנייה מה היא מרגישה....

ועכשיו מה?

תראי קראתי את מה שכתבת וליבי איתך. יש לנו הרבה פעמים רצונות ופנטזיות על איך "דברים" צרכים להיות או לקרות. לצערי הרב במציאות זה לא כך, אין לנו שליטה על מעשיהם של אנשים אחרים וגם לא על "הגורל". אני לא יכולה לתת שיפוט או להבין את הצד של אמא שלך כי הוא לא בא פה לידי ביטוי. מה שאני כן יכולה זה לתת לך עצות איך "לעבוד" עם אמא שלך ולא נגד כי מן הסתם זה לא עבד עד עכשיו. העצה הראשונה: והיא נכונה למפגש עם כל אדם שקשה לך להגיע לעמק השווה איתו: תהיי קונקרטית ברורה ומחושבת, אל תגיבי אמוציונלית לכל משפט שנפלט לאוויר. אני אסביר: נגיד ואמא אומרת "ברור ששטפת כלים תראי איך הכל עדיין נראה מלוכלך" ביקורתי ולא נעים. זו לא ביקורת בונה ואני מבינה שלא נעים לשמוע את זה. ברור שהיה עדיף לך לשמוע "תודה חמודה עזרת לי מאוד" שזה הכרת תודה ללא ביקורת. לצערנו יש הרבה אנשים שיכולת התקשורת שלהם לא מותאמת לשלך וזה בסדר כי אי אפשר להגיע להתאמה בהכל. מה שאת צריכה לעשות זה לנתק את הקשר הרגשי (אמוציונלי) מהתקשורת מול אותו אדם ולעמוד על הפן התפעולי (קונקרטי) וכך שאמא אומרת משפט לא במקום או ביקורת פוגענית אל תתיחסי אל הביקורת כדבר שנועד לפגוע בך אלא תיחסי את מה שנאמר כשפת הדיבור של אמא שלך וקחי מדבריה רק את מה שאת צריכה. בהקשר לדוגמה שלנו על ההערה לניקיון התגובה שלך (אפילו אם לא בא לך ונפגעת) זה להגיד "אוקיי לא נקי מספיק בואי תראי לי איך את עושה את זה...כדי שאלמד" הופ... הוצאת לאמא את הרוח מכל הכוונה שלה... פתאום זה לא "מעליב" אלא ביקורת לשם התקדמות. כשאדם למרות קשיי התקשורת שלו מואלץ (ז"א את היוזמת פה) להשאיר את האמוציות מחוץ לדברים שלו תראי איך כל השיחה נהיית יותר נעימה. העצה הזו קשה ליישום ודורשת תהליך ארוך וסבלנות והמון כוח שצריך לבוא ממך. עצה שניה: תקחי מה שאת רוצה לקחת. אני מסבירה: אדם (כל אדם גם זר ברחוב) יכול לגשת אליך ולהגיד לך כל מה שעולה על רוחו וגם שטויות מעליבות. את כאדם בוגר צריכה לדעת לסנן דברים שנאמרים לך במיוחד אן אין להם רלוונטיות אליך והם לא מועילים ומקדמים אותך לשום מקום. אמך שאני בטוחה שהיא לא אדם רע שקם בבוקר וזומם מזימות איך לגרום לך לבכות היום, יכולה להגיד הרבה דברים. התפקיד שלך זה לסנן את אלו שלא חשובים ולא מועילים. ניקח את הדוגמה של הכלים ממקודם. נכון ה"דרך" שבה נאמרו הדברים פוגעת אבל תכלס לא נאמר משהו חשוב ורלוונטי אוקיי אז לא תעבדי בתור שוטפת כלים זו גם ככה עבודה לא משהו...
עכשיו מה קורה אם נאמר משהו שאת חושבת שהוא רלוונטי אליך כמו ביקורת על משקל או השוואתך לאנשים אחרים. גם כאן את יכולה לבחור אם זה רלוונטי אליך או לא. אני אגלה לך סוד: השוואתך לאנשים אחרים זה מאוד לא רלוונטי כי גם ככה מדברים על מישהו אחר...ובקשר למשקל אמרת בעצמך "אני בסדר" אז גם זה לא רלוונטי סנני! עצה שלישית: תרגעי החיים מצחיקים אני מסבירה: העם היהודי עבר המון בהיסטוריה שלו (בפרט המשפחה שלי אבל זה לא הנושא) ותמיד הצליח לשמור על שפיות ולהמשיך לשרוד. ורבות מהיכולת ההישרדותית הזו הוא הפן הפסיכולוגי וחוש ההומור שלנו. לא יודעת אם שמת לב אבל רוב הקומיקאים הגדולים בכל דורות הוליווד היו יהודים (סיינפלד וג'ורג', ג'רי לואיס ורבים אחרים) ולמה זה? כי אנחנו יודעים לשמור על חוש הומור גם בנושאים הכי כואבים וקשים כי "אם אתה לא צוחק אתה בוכה" (משפט של ג'רי לואיס) פתחי חוש הומור בנוגע לחייך ולאמך (תראי כמה מהחומר של קומיקאים היום נוגע לדברים האלה) ואז לא כל נושא ומשפט שאמא אומרת ישמע לך סוף העולם. עצה זו גם טובה לעתיד שלך של זוגיות וגידול ילדים (הכל יותר טוב אם חוש הומור) וכמובן מתקשר לעצה השניה של איך לקחת דברים. ועכשיו לדוגמה שלנו: "ברור ששטפת כלים תראי איך הכל עדיין נראה מלוכלך" תגובתך יכולה להיות:"שיט! ואני בניתי על קריירה של שוטפת כלים..."
ארוך...כן אני יודעת (יש לי זמן בימי שישי בבוקר) אני מקווה שעזרתי במשהו ומאחלת לך המון הצלחה בחייך ובצבא. ותמשיכי לבוא אלינו לשפוך זה גם עוזר

לקח לי הרבה שנים לקבל את המציאות

נכון, גם לי חסר חיבוק של אמא ומילה טובה ותמיכה ועידוד והרבה שנים חיכיתי לזה ויחלתי מאוד שיחסי עם אימי יהיהו כמו שאני חולמת. אבל זה לא קרה. למדתי לנתק את הרגש ולעבוד בעובדות - זו היא, זו אני וזה מה יש. לא לצפות ולא להתאכזב (וזה לא תמיד עובד....) גם אני ההיפך ממנה ומשתדלת להיות שונה ביחס שלי אל ילדי . למדתי ממנה היטב איך אמא לא אמורה להתנהג לילדים שלה.

למעלה