שלום לחברי הפורום

nis original

New member
שלום לחברי הפורום

רציתי להעלות כאן סוגייה שמפריעה לי זה זמן רב. אז ככה...אני בן למשפחה גרוזינית. והשאלה שהעסיקה אותי היא האם גרוזינים הם יותר אשכנזים או ספרדים? גרוזינים הם לבני-עור (לעיתים לבנים מאוד!), לפי המיקום שלהם על המפה, ולפי הרכב האוכלוסייה בגרוזיה (בעיקר נוצרים), לפי התרבות העניפה הגרוזינית (מוסיקה, אוכל מצויין, יין, הקפדה על נימוסים והליכות, חינוך ראוי ביותר), לפי השפה ולפי סממנים רבים אחרים לא נותר אלא להסיק שגרוזינים הם אשכנזים וזה ממש לא משנה אם הם היו מעדיפים להימנות עם יהודי ספרד. כי הם פשוט לא ספרדים- הם אשכנזים! איך ניתן בכלל למנות את יהודי גרוזיה יחד עם אנשים כמו מרוקאים וכדומה?!!- זה פשוט עוול לעדה הזאת. כל מי שיש לו מה להגיד, מוזמן.

faridi

New member
ובכן, גאורגי יקר, בלי רגשי נחיתות

אכן, יהודי גאורגיה, נבדלים משאר יהודי קווקז (שחיו בין המוסלמים) אך המנטליות השמרנית (וטוב שהיא כך) קרובה מאד ליהודי קווקז, מה שאין כך כבר בשאר העדות הספרדיות והמזרחיות. לעניות דעתי, הקשר היחיד של יהודי קווקז וגרוזיה עם יהדות ספרד הינו בנוסח התפילה. כמעט ואינם מבטאים ח' ו-ע' (כמו הקווקזים והמזרחיים) ויש להם ביהדות מנהגים שקרובים לאשכנזים (כמו אופן הנחת תפילין) וזאת כתוצאה משליחים אשכנזים שהשפיעו שם. כך אמר לי הרב שלי שעלה משם. האשכנזים והספרדים דהיום יכולים לחלום להיות כמו הגרוזינים והקווקזים של העבר! אגב, יהודי ספרד אינם רק יהודי מרוקו. מגורשי ספרד, בדרכם לארץ ישראל, הגיעו לכל צפון אפריקה ומצד שני, לתורכיה וארצות הבלקן. אני מניח שמתורכיה קבלו בגרוזיה ובקווקז השפעה חזקה, לפחות במוסיקה והיהודים אפילו בעולם ההלכה. למה אתה מתפדח להימנות עם עדה כזו או אחרת? למה אתה מכליל? בכל בית תמצא סלון ונוחיות. בכל מקרה, הגרוזינים הם עולם בפני עצמו. כך הסקתי מזמן. אני לא ממוצא גאורגי, אך אני גאה ברב שלי שעלה מגרוזיה שהוא גם אקדמאי ומאד אינטליגנט. לגרוזינים יש תכונה משותפת וזו ההגינות והיושר! לגרוזיני הכי פשוט חשוב עניין של כבוד המשפחה, כבוד למי שמבוגר ממני ביום וכד'. רק אני לא חושב שמי שלא גרוזיני, הוא פחות טוב ממך. ואם אתה מחזיק מאחינו האשכנזים, אין להם מנטליות שמרנית כמו שלכם. כך שהם יכולים להרגיש מורמים ממכם. נו. חוץ מזה, אתה צעיר מדי בשביל להיות מוטרד מזה. אני גם בטוח שאתה לא מתכוון ללמוד יידיש. אז מה אתה מוטרד. החשוב, שתהיה אדם טוב. חג שמח

מה זה באמת חשוב ??

חשוב להיות קודם כל אדם ולא משנה לאזה עדה אתה שייך . אני לא רואה את עצמי יותר אשכנזי מספרדי או להייפך והאמת ? זה כלל לא מטריד אותי גיא

faridi

New member
אתה חושב נכון, גיא

אך מישהו פה העלה נושא שהטריד אותו. היה חשוב להבהיר לו. חבל שהוא לא מגיב

למעלה