שלום לכולם

שלום לכולם

אימי שוכבת במיטה בבה"ח כבר שבוע כי אני ואבא בן 60 והיא 58 לא מצליחים ויכולים לטפל בה, גם לאבא יש בעיות בריאות.. אמא כבדת משקל וכרגע בגלל שנפלה ואין לה שברים לא יכולה לקום אבל מזיזה רגליים ידיים, בבה"ח הפיזיותרפיסטים בדקו אותה והחליטו שאינה מתאימה למוסד שיקומי אלא לבית אבות. עכשיו לשאלה שלי בבית אבות יש מצב להשתקם?יעזרו לה לרדת במשקל וללכת?יטפלו בה או יתנו לה לשכב ככה? בין היתר נתקלנו בעובדות סוציאליות ממש לא נעימות ואיטיות ונראה לי שהן יותר חושבות פוליטית וכלכלית מאשר דאגה לבנאדם ומדברות בצורה חסרת רגישות, יום נמצאת במחלקה יום לא ומתיי שבא לה עושה כרצונה...ככה מתנהלת "העזרה". אני דואגת מאוד לאמא מה יהיה בבית אבות שגם שם לא יהיו כאלה אנשים רעים כמו האחיות והסניטרים בבה"ח.... אני בת יחידה ואני חרדה מאוד לאבא הם יחד 35 שנה ואני רוצה שישימו את אמא בבית אבות בעיר שלנו, אני מפחדת שהעובדת סוציאלית של בית האבות לא תרצה לקבל אותה הבנתי שיש דברים כאלה?! אני לא מבינה את האטימות והרוע של האנשים, בבה"ח באישפוז לא עוזרים לאמא לאכול, לא מביאים לשתות, שרוחצים אותה צוחקים ומעירים הערות היא שמעה ואני שמעתי!!! כמה זמן צריך לחכות לקוד ומקום ממשרד הבריאות? אגב אם היא צריכה בית אבות סיעודי יש מצב שאם תשתקם תוכל לחזור לבית רגיל? וכאלה? אני בייאוש רציני מהמערכת הסוציאלית, אני חיה למען הוריי הם המחזיקים אותי ואני מפחדת... קשה לי לחזור הביתה ולמצוא בית ריק כי אנחנו בתורות פעם אני או אבא מבקרים או יחד שיוצא, קשה לי שאמא לא איתי בבית ולא מדברות וצוחקות יחדיו אגב בבית אבות אפשר לסדר לה טלויזיה כבלים רגיל? אני מפחדת שהצוות ינטוש את אמא ולא יתמיד בלעזור לה לרדת במשקל ולשקם את השרירים שלה שתלך!!!! אני לא סומכת על אף אחד אחריי ששמעתי וראיתי זילזול כזה.... אין לתאר עד כמה אני עצובה, ואני לא צריכה סער או ערן אני צריכה אנשים איכפתיים שיוכלים לעזור ולייעץ ולא מבחינה כלכלית/פוליטית אלא השקפה סוציאלית איכפתית!!! אני מאוכזבת מהמדינה שככה מפקירה חולים, חבל שתרמתי מעצמי למדינה מפחיד להיות חסרת אונים במדינה ולסמוך על ה"לב הטוב" של בני האדם! אני אשמח לייעוץ והכוונה פה........ תודה

מעבר לבית אבות סיעודי

מלאכית רומנטית מאוד שלום רב, צר לי מאוד על התקופה הקשה שאתם עוברים בליווי אימך במחלתה. אני יכולה לתאר שהפתאומיות שבשינוי במצבה של אמא, ממצב בו תפקדה בבית למצב של היום, היא וודאי מאוד לא פשוטה עבורך. אני מבינה מדבריך שאמא נבדקה ע"י אנשי מקצועי ונמצא כי נכון להיום אינה מתאימה למסגרת שיקומית. חשוב לי להבהיר נקודה מאוד משמעותית: העובדה שהיא תעבור למסגרת סיעודית ולא שיקומית, אינה אומרת ש"יוותרו" על האפשרות להפעיל אותה.כאשר אתם מחפשים מוסד עבורה, בידקו עם המקום מה נעשה שם במובן הזה. האם יש פזיותרפיסט, כמה פעמים בשבוע, כמה פעמים החולה מורד מהמיטה לכורסא, ועד כמה המקום עם אוריינטציה של הפעלת החולים. אם אני מבינה נכון, אימך מתאימה היום למוסד סיעודי בגלל מצבה התפקודי (זקוקה לעזרה מלאה בכל פעולות היום יום). לפיכך, בעקרון, כל מחלקה סיעודית בבית אבות אמורה להתאים לצרכיה. כדאי לכם, כבני משפחתה, לעשות סקר וללכת פיזית לראות כמה מחלקות סיעודיות לפני שתחליטו לאן אמא תעבור. כמובן שאלו צריכות להיות מחלקות בבתי אבות אשר עובדים עם קודים של משרד הבריאות, כדי שבהמשך תוכלו לקבל סיוע כספי לשלם על המקום. המתנה לקוד יכולה לקחת מספר שבועות עד חודשים, תלוי גם בעד כמה מהר תספקו אתם למשרד הבריאות את המסמכים שמבקשים. כדי שתוכלו להיות רגועים לגבי הטיפול באמא בבית האבות, אולי אפשר בתקופה הראשונית לפחות להיות במעקב צמוד אחרי הטיפול בה שם. יתכן שלאחר שתרכשו ביטחון בצוות המטפל - תוכלו לסמוך עליו, וכך גם להיות רגועים יותר. ועוד דבר, מלאכית רומנטית, אני לא מפנה אותך לערן או סער, אבל אני כן מבקשת שתשקלי את האפשרות לפנות לאדם שיקשיב לך, לפחות במהלך התקופה הקרובה. את עוברת כל כך הרבה, ואני מרגישה מדבריך שיש לך גם צורך לשתף ולספר. אפילו מספר שיחות בודדות יכולות להיות מאוד משמעותיות בסיוע לך בהתמודדות עם מחלת אימך, והקושי שבשינוי כל המערכת המשפחתית בעקבות המחלה, ויעזרו לך לצאת מחוזקת מהמצב. מחזקת אותך, ונמצאת כאן בשבילך אם תרצי עוד להתייעץ.
אלינור, עו"ס

תודה

תודה לך על התגובה והעצות אני עדיין לא יודעת באיזה מחלקה ישימו את אמא ובאיזה מחלקות יש קוד ממשרד הבריאות עכשיו לגבי התשלום במידה ולי ולאבא אין איך לשלם מה יעשו יזרקו את אמא בחוץ?! לגבי הבית האבות שתעבור אליו ביום א' אני מקווה שהצוות יהיה נעים ולא כמו בסורוקה! אני בעברתי פגשתי המון עובדים סוציאלים מקסימים! ופסיכולוגים נהדרים! ורופאים נחמדים פחות או יותר אבל מעולם לא פגשתי כזה רוע כמו בסורוקה! שידעו באחת המחלקות הפנימיות אין לי מושג אם מותר לי להזכיר את השם אז נוותר על זה מסוכן להימצא! מסוכן כי הם רעים מעירים הערות מגעילות, לא מגישים כוס מים לחולה! לא עוזרים לאכול כלום! לחולה שמוגדרת סיעודית ועוד אומרים לה "תלכי תקומי את מזייפת"! אז תיזהרו מהמחלקה הזאת לא מאחלת לכם להגיע לשם! עדיין אנחנו צריכים לשלם עבור ההעברה של אמא לבית אבות אז דאגתי להסעה דרך עמות רחל בתשלום יותר נמוך מהמקורי. אכן לא קל לי, שאני רואה את המיטה בלי אמא, את הספה בסלון בלי אמא ואת הדברים שלה שהיא אוהבת הטלנובלות בילעדיה אני מתמלאת געגועים ודמעות! ומחנק בגרון! זה לא שנפרדנו הבית אבות 15-10 דקות הליכה מהבית אבל אין כמו הבית והביחד להתעורר ולדבר לפני השינה ולהתייעץ לגבי לבוש! עם אמא היקרה שלי! אני כל כך אוהבת אותה אהבה אינסופית שאי אפשר לתאר ואת אבא את שניהם! שאעשה הכל בשבילם! מה עם כבלים טלוזיה אפשר להביא לבית אבות לאמא? אני מקווה שהיא תחזור לבית מתיישהוא..... יש לי חברות מעטות אבל טובות כל אחת והאיכויות שלה, והעזרה שלה האנשים שהם גם ככה לא היו מעולם איתי אני החלטתי שהם מיותרים בחיים שלי מה אני אגיד עוד , נורא עצוב לבוא לסורוקה ולראות איך המבוגרים סובלים איך החיים בורחים להם והצוות מבודר מאוד ממש כמו בדיחה הצגה היום ישבתי עם אמא והצוות שעשה החלפת משמרות ועידכון אז מישהי אמרה "היא עדיין פה" מה אנחנו חירשים????????????????????????? היחס מאוד משפיל ומבזה......... טוב סיימתי להתלונן להיום חח

היי

עוד שאלה מדאיגה אותי לגבי התשלום אני עובדת בעבודה זמנית היום יש מחר לא יהיה ומשתכרת עם שכר מתחת למינימום מה יהיה עם הבית אבות? עד שנקבל את הקוד? יכריחו אותי לשלם?! מאיפה?! אני צריכה לכתוב משהו שאני מסירה אחריות מאמא? היינו אני ואבא אצל מישהי שבעלה נמצא שם והיא אמרה שאני צריכה להיעלם שלא יכריחו אותי לשלם ולבקר רק פעם 1 בשבוע?! האם זה נכון שהעובדת סוציאלית תדווכח תתקשר אם אבקר יותר ולא היעלם?! מה קורה פה במדינה הזאת אני משתגעת?!?????????? עד לאן הגענו? מה יקרה אם לא אעלם ולא אשלם ולא כלום.......... אני מתחרפנת מלבד הכאב הזה שאמא ככה עוד צריך על הראש את הכאבי הראש של התשלומים והכל אם הייתי מרוויחה מסודרת אבל לצערי אני עדיין עובדת על זה

קוד משרד הבריאות

מלאכית שלום שוב, אני מצטערת על החוויה שאתם עוברים עם הצוות בביה"ח סורוקה. אני מקווה שהמעבר לבית האבות יגרום לך להמשיך להאמין כי ישנם אנשים טובים ואמא תקבל טיפול טוב ומסור. לגבי החשש שלך מענייני התשלום לבית האבות: משרד הבריאות יערוך בדיקה של המצב הכלכלי של אמא, אבא ושל ילדיהם (שלך ושל אחיך אם ישנם). הם יבקשו לראות הכנסות (תלושי משכורת), יבקשו לראות את מצב הבנק, ולדעת אם יש לכם נכסים ברשותכם. מניסיוני, החישוב שיעשה משרד הבריאות לאחר הבדיקה של מצבכם - הוא די הוגן. כלומר, אם יתברר כי כל אחד מכם מתפרנס למחייתו, ואין לכם הכנסות רבות אחרות (למשל מהשכרת דירה או משהו כזה) - אז סביר להניח כי את רוב התשלום משרד הבריאות יקח על עצמו, וחלק קטן יותר אתם תשלימו. כמובן שאין לי דרך לדעת כמה תאלצו לשלם אם בכלל, אבל אני כן יודעת שנעשית בדיקה קפדנית אשר מטרתה היא לבקש תשלום ממי שיכול לשלם, ולא לבקש תשלום ממי שאינו מסוגל לעמוד בתשלומים. מהכנסתה של אמא (קצבת ביטוח לאומי, פנסיה אם יש) - ילקחו 80%. השאר ישאר לצורך שימוש לקניית דברים בסיסיים עבורה. נסו לדבר עם מנהל בית האבות בו אמא נמצאת, ואולי להגיע לאיזו פשרה בתשלום עד שתקבלו את קוד משרד הבריאות. (למשל פרישה לתשלומים). אני מקווה שקרבת בית האבות אליכם תאפשר לך ביקורים רבים אצל אמא, כדי להקל על הבדידות שלך ושלה. הקשר שלכן יכול להשמר טוב כפי שהיה, רק עכשיו בצורה שונה. אין לי ספק כי התמיכה הרבה שאמא תרגיש ממך תעזור לה בשיקום שלה ותחזק אותה מאוד. מחזקת אותך שוב, ובהצלחה במעבר לבית האבות מחר. אשמח לשמוע ממך, אלינור, עו"ס

הייי

תודה לך על התשובה המפורטת שלך ואני אכן מקווה שזה מה שיקרה שנזכה ליחס ולהגינות... היום היינו עם אמא האכלנו אותה ואירחנו לה חברה צחקנו משעה 12 ומשהו עד 7 ורבע בערב! בחיי שהוקל לי שאני רואה אותה ושאני יודעת שמזגתי לה מים ושגרמתי לה לצחוק! משהו שהצוות אינו עושה! אגב שמתי לב שאנשים אחרים מקבלים יחס ונשאלים לרצונם וגם מקבלים אקסטרא שירות פינוקים ! אני לא מבינה למה אמא שלי "מיוחדת" בעיניהם! בכל מקרה הבית אבות נמצא 15-10 דקות הליכה מהבית ובעיר שלנו כמובן אז אפשר לבוא כל הזמן ללא תלות בתחבורה ובשבת וכספית! אני מקווה שישקמו את אמא והיא תחזור לבית במהרה! תודה לך על התשובות והעידוד הלוואי וכולם היו כמוך

היי שוב

היום אמא התקבלה בבית אבות וכפי שנראה הם נחמדים ודואגים לפרטים וגם האוכל יותר טעים מהבית חולים מה שכן אני מקווה שימשיכו להיות כאלה נחמדים ונשאל את אמא הכל אמרו לאבא שישלם רק מזומן את הקיצבה של אמא לבית אבות עד שיגיע הקוד... עכשיו לגבי הקוד הבאנו מסמכים לעובדת סוציאלית בבה"ח ולעובדת סוציאלית בעיר שלנו ברווחה למשרד הבריאות צריך להביא עוד משהו או שהם שולחים מה שהבאנו? עכשיו ראיתי את החדר פיזיותרפיה וראיתי את הקשישים הסיעודיים ואמא במחלקה הסיעודית ואני מאוד מקווה שתעבור לשיקומית או שתתקדם להליכה בהליכון. אמרו לנו שהיא לא מנסה ללכת לעזור להרים את עצמה נראה שאין לה מוטיבציה יש בבית אבות רופאה אבל לא פסיכולוגית/פסיכיאטרית איך אפשר לארגן לאמא פסיכולוגים המתמחים בבעיות כאלה? בתשלום סמלי? אוף כמה קשה לראות את אמא עם כל הקשישים האלה היא בת 58!!!!!!!!!!! טוב אני מקווה שהאנשים נחמדים ולא למראית עין כשבאים או בכלל... אשמח לתשובות חח תודה עצמאות שמח שיהיה

היי שבוע טוב

אני ביקרתי את אמא היום והיא לטענה סובלת מכאבים בגוף לדעתי זה בגלל שהיא לא אימצה את עצמה הרבה זמן והשרירים כואבים וגם בגלל שהיא לא רוצה כנראה היא אומרת דברים קשים ולא מתייחסת יפה אליי ואל אבא אני חושבת שאני מבינה אותה אבל קשה לי עם ההרגשה הזאת אני חושבת שהיא בחרה מהרגע שנולדה לא להילחם לחיות ופשוט לוותר על עצמה אולי כל החיים שלה הם תוצאה של הילדות הקשה לצד הורים שלא ממש הראו אהבה ולכן אינה יודעת וידעה כיצד לאהוב את עצמה ואותי אותי היא אוהבת אבל יש לאהוב ויש להראות וגם אני חושבת שהסיבה לחיות צריכה בראש ובראשונה בשבילה אבל גם בשבילי ובשביל הנכדים ולראות אותי מקימה בית וכו' כמה אחיות בבית האבות אינן מנומסות עונות לנו בצורה תקיפה ולא מנומסת וזה אני לא מבינה למה זה ככה? אני מפחדת שאגיע לשלב שאני לא ארצה לבקר ולשבת ליד אמא ?! אני מפחדת שהיא תשנא אותי ואת אבא?! אוף אני מתחרפנת כנראה

שלום לך

מלאכית שלום, את לא מתחרפנת. התגובה שלך למצב היא מאוד נורמלית וטבעית. לכל אחד במשפחה לוקח זמן להסתגל למצב החדש בו אמא נמצאת. לאמא, לאבא וגם לך. מעבר לבית אבות דורש הסתגלות להרבה שינויים והתמודדות עם מציאות חדשה שהיא אינה פשוטה כלל. תני לעצמך ולאמא את הזמן הזה. לגבי התגובה של אמא אליך ואל אביך - מבלי להכיר את מצבה (מעבר למה שסיפרת כאן), יכול להיות התגובה שלה נובעת גם היא מתוך הקושי שלה עם המצב. בעצם היותה בבית אבות, במיוחד לאור כך שהיא בסביבה של אנשים הרבה יותר מבוגרים, זו מן "מראה" לפנים עבורה. יכול להיות שהיא מתחילה להבין את מצבה, ומתקשה להתמודד עם זה. יתכן שזו גם הסיבה לחוסר המוטיבציה שלה. הייתי מציעה לך להמשיך לתמוך ולעודד את אמא, כפי שאת עושה עד כה. להמשיך להגיע אליה, אפילו אם אינה מתיחסת אליך יפה. בכך תעבירי אליה את המסר שאת לא נוטשת אותה - לא משנה מה. את תתמכי בה בכל מצב. אפילו בלי מילים, מעצם המעשים וההגעה שלך לשם - אמא תראה שהיא לא לבד, ושיש מאחוריה משפחה שאוהבת אותה ותומכת בה, וזה יכול מאוד לחזק אותה, ואולי, בהדרגה, להעלות את המוטיבציה שלה להשתקם. אני יכולה לתאר עד כמה זה לא פשוט עבורך, אבל היי חזקה בשביל אמא! אני בטוחה שהיא מאוד זקוקה לך כרגע. שלך, אלינור, עו"ס

היי שוב תודה לך

תודה לך על התגובה שלך אני יודעת קשה להסתגל למצב חדש לכל אחד בכל מקום אני לא אנטוש אותה אבוא לבקר בכל מקרה גם אם לא נדבר נשתוק ונסתכל בתקרה העיקר שתראה שאני איתה לצידה אני מאוד מקווה שמעבר לישיבה בכיסא הגלגלים והפיזיותרפיה יעמידו אותה על הרגליים אולי עוד כמה חודשים או שנה אני מקווה שהיא לא תצטרך לחיות ככה ובבית אבות עם זקנים שכבר לא מבינים מה קורה מסביבם.. יש שם אחיות עוינות שעונות בצורה לא נעימה ובכלל כנראה אנשים מתוסכלים מהחיים שלהם עצמם ומוציאים עצבים על אחרים היום ראה אותה דיאטן והכין לה תפריט ואני מקווה מאוד שהיא תוריד ממשקלה וזאת תיהיה הקלה עצומה עבורה... סופשבוע מהנה ורגוע

למעלה