שלום לכולם

בוגי XD

New member
נצל"ש - שאלה

הפורום הזה ידבר רק על דברים של תושב"ע או דברי דת בכלליות, כמו דברים שקשורים למחשבת ישראל וכ"ו?

mgb

New member
כל מה שלא תנ"ך..

בס"ד שלום ותודה על השאלה! אכן, גם מחשבת ישראל! מוזמנת לקרוא את הודעת המנהל.. בברכה

בוגי XD

New member
חח בעיקרון גם תושב"ע זה תנ"ך.

ככה שההגדרה היא לא כל כך ברורה, בכול מקרה באמת לא קראתי את ההודעה לפני, מתנצלת על השאלה..

mgb

New member
אולי.. ובכל זאת יש הבדל..

בס"ד תושב"ע - משנה, גמרא, הגות, מוסר,השקפה תורנית וכו' תנ"ך - פירושי פסוקים, עניינים הנובעים מפרשנות הפסוקים וכו' לא נשאלות שאלות על סוגייות תלמודיות או פירושי משניות בפורום תנ"ך.. ומאידך, אין פורום זה מכוון לעסוק בפרשניויות של רבותינו בפסוקי התנ"ך.. כך עכ"פ, אני רואה את ההבדל.. בברכה

בוגי XD

New member
שאלה במחשבת..

ננצל אותכם קצת לטובת הצלחתי במבחן מחר במחשבת ^_^ אז יש לי שאלה.. הנושא הוא חובת הלבבות" השאלה מדברת על עדיפות חובת הלבבות על חובת האיברים, בספר מצאתי שתי תשובות, אחת מדברת על כך שאת מצוות הלבבות אני חייבת להבין וכך להזדהות איתם כדי שאני אוכל לקימן, ואילו מצוות האיברים אני לא חייבת להבין (רק במצוות השמעיות(שעטנז, כלאים וכו) , כי בשכליות(דברים שאני מבינה שצריך לקיים מהשכל כמו לא תרצח) אני כן חיבת בהבנה) והעדיפות השניה שהייה כתוב שם היא שמצוות אלה הלב חייב לקיים, חייב לרצות לקיים בכדי שהאיברים יפעלו. משהו כאן לא מסתדר לי, אשמח אם משהו יפשט לי את הדברים.

mgb

New member
חובות הלבבות מול חובות האיברים

בס"ד שלום ותודה על השאלה! באמת ראוי לעשות טיפה סדר בדברים: התורה מתחלקת לשני חלקים: מצוות האברים. מצוות הלבבות. מצוות האיברים נעשים ע"י פעולות חיצוניות ואינן דורשות למעשה ובפועל מחשבה. אין הכוונה שאין צורך במחשבה לקיום המצווה אבל הגוף מסוגל לפעול מצווה גם "אוטומאטית" ואינו זקוק למחשבה עלמנת לפעול!! לעומת זאת, מצוות הלבבות, ש"כל שורשיהן הן מן השכל" ואי אפשר בפועל לאהוב את ה', לדוגמא, בלי מחשבה בנושא! בקישור זה הספר "חובות הלבבות"! בברכה וסליחה על העיכוב..חשבתי להאריך אבל השעה מאוחרת לך אני מניח אז קיצרתי!

בוגי XD

New member
או תודה רבה על ההתחשבות ועל הפתרון.

אבל הקישור לא בדיוק עוזר לי כי את חובת הלבבות בכלליות הבנתי רק את השאלה הזאת, למרות דלפי מה שאמרת לי נראה לי דהבנתי מה הכוונה, אאמ כן =] תודה רבה.

למעלה