שמאות רשלנית

baba samuel

New member
שמאות רשלנית

שמאי מקרקעין שמונה ע"י בית המשפט הגיש שמאות, שלדעתי הינה רשלנית. כלומר, לא מדובר בהערכה לא נכונה, לדעתי, אלא ברשלנות. אני שוקל לבקש משמאי מקרקעין לבדוק את השמאות של השמאי הראשון הרשלן ולהגיש חוות דעת, שבו יאשר השמאי השני שאזמין שהמשאי הראשון התרשל (לא סתם טעה). מה צריך לבדוק השמאי השני, כדי לגלות אם מדובר ברשלנות (ולא סבתם טעות או בערכה שונה)? תודה

רשלנות

למה לדעתך קיימת רשלנות? אם אתה יכול - תן יותר פרטים. אני חושב שמתפקידו של בית המשפט לקבוע אם היתה רשלנות וזה לא תפקידו של השמאי מטעמך. לדעתי, השמאי מטעמך צריך לבדוק אם השומה נערכה לפי הכללים ואם השמאי מטעם בית המשפט נהג כפי שכל שמאי סביר היה נוהג. השאלה היא מה אתה רוצה להשיג, פסילת חוות דעתו של השמאי שמונה מטעם בית המשפט? תביעת נזיקין נגדו? או מה?

baba samuel

New member
ה"כללים" ו"שמאי סביר"

אתה אומר בעצמך, שהשמאי השני צריך לבדוק אם השומה של המשאי הראשון נעשתה "לפי הכללים". מהם אותם כללים? היכן ניתן למלוא אותם? אתה אומר, שבית המשפט צריך לקבוע, אם השמאי נהג "כפי שכל שמאי סביר היה נוהג". כיצד הוא יכול לקבוע מיהו "השמאי הסביר"? אניחושב שהשמאי התרשל בכך ש - א. מדובר בקרקע של המינהל, שניתן לבנות עליה יחידות נוספות. השמאי קבע אמנם, שניתן לבנות עליה יחידות נוספות, אבל טען כי יש להתעלם מכך, משום שיש צורך בהסכמת המינהל וזו טרם ניתנה. לדעתי, היה עליו לברר במינהל, אם יש מניעה עקרונית מצד המינהל לפיצול המגרש ו/או לבניית יחידות נוספות, ורק אם היה מקבל תשובה שלילית - רק אז היה מותר לו להתעלם מכך, שניתן לבנות על המגרש יחידות נוספות. בשל התעלמותו מכך הוא העריך את המגרש בחסר, לדעתי. ב. הוא קבע, כי המחיר למ"ר של מגרש ריק באותו אזור הינו X ש"ח, אך חישב את שווי המגרש לפי שווי נמוך יותר למ"ר בטענה, שקיים בית ישן על המגרש. לדעתי, גם בכך הוא שגה, משום שהמחיר למטר צריך להיות זהה. ואם הוא סבור, שמחיר המגרש עם בבית צריך להיות נמוך יותר, בגל הצורך להרוס את הבית ולפנות את ההריסות, עליו להפחית משווי המגרש את שווי ההריבה והפינוי, ולא יותר מכך. ג. יתירה מכך, גם אם מדובר בבית ישן יחסית (בם 20 שנה לערך), זוהי רשלנות לבצע את החישוב *בהנחה* שצריך להרוס את הבית. הי עליו לקבוע, קודם לכן, שהבית אינו ראוי לשימוש ושצריך להרוס אותו ורק אז להפחית אטת שויו הריסתו והפינוי. במקרה הזה מדובר בבית שחד-משמעית ראוי לשימוש ולמגורים, ולכן בכלל לא צריך היה, לדעתי, להפחית משווי המגרש את הוצאות ההריסה והפינוי אלא להיפך: צריך היה להוסיף לשווי המגרש (הקרקע) את ערך הבית הישן, וברו שיש לו ערך כלשהו. ויש לי עוד טענות לגבי הדרך שהוא הוא קבע בכלל את השווי למטר קרקע באותו אזור. אגב, האם שומה לצורך *מכירה* צריכה להעריך את השווי שניתן להשיג *בפועל*, בשוק, בעת עריכת השומה? אני מבקש גם לפסול את השומה שלו ו/או גם (תלוי בתוצאות הפסילה) לחיב אותו לשלם פיצויים על הנזקים שנגרמו עקב מה שנראה לי כרשלנותו. תודה

כללים ועוד ...

הכללים הם תקנות שמאי מקרקעין (אתיקה מקצועית) ותוכל למצוא אותם בכל קובץ חוקים ותקנות. זה עניין לבית המשפט לקבוע כיצד שמאי סביר היה נוהג, איך הוא יקבע? לא יודע - בשביל זה יש שופטים בישראל. הסיפור מעניין אבל כמובן שלא ניתן לרדת לעומקו ולהתייחס לשומה מבלי ללמוד בדיוק במה מדובר ומבלי לעיין במסמכים עצמם. באופן כללי נראה לי כי רוב טענותיך הן בעניין של שיקול דעת ולא של רשלנות. אם הוא לא בדק ולא היה מציין שניתן לבנות יח´ נוספות - זו רשלנות, אבל אם הוא בדק, כתב, טען ונימק שיש להתעלם - זה שיקול דעתו המקצועית. לא כל מה שאתה חושב שצריך היה לחשב אחרת פירושו רשלנות. גם בין השמאים לבין עמצם יש הרבה פעמים חילוקי דעות וזה לא אומר שזו רשלנות. לא אכנס לכל סעיף וסעיף אבל אני מקווה שאתה מבין מה זו רשלנות (לדעתי). כן, שומה לצורך *מכירה* צריכה להעריך את השווי שניתן להשיג *בפועל*, בתנאי השוק ביום הקובע לשומה. אחרת מה טעם בה?

baba samuel

New member
אם כך

תוכל לנסח *מבחן כללי* להבחנה בין "רשלנות" ובין "שיקול דעת" בעריכת שומת מקרקעין (ולמעשה - בכל שומה אחרת)? הרי תמיד ניתן להתחמק מרשלנות בטענה של "שיקול דעת"...

לא מדוייק ...

נתתי לך דוגמא לרשלנות, למשל אם לא בדק מצב תיכנוני ולא ידע שניתן לבנות מספר יח"ד - זו רשלנות ולא שיקול דעת. גם אם לא אסף נתוני עסקאות וקבע את השווי על סמך ניחוש ואתה יכול להוכיח בבירור (לא רק בתיאוריה) שהוא טעה בשווי - זו כנראה רשלנות. הגדרת מבחן כללי או פרטי זה עניין למשפטנים ושופטים - אני רק כתבתי את דעתי. לא טענתי שלא היתה רשלנות, אך לא אוכל לסייע לך מבלי לבדוק את המסמכים ואת פירטי המקרה ולעבוד על הנושא.

למעלה