שמור על הפה שלך תחת שליטה, מחברה

זה פשוט

New member
שמור על הפה שלך תחת שליטה, מחברה

חברים יקרים

קטע קצר של טאניסארו על כיצד לתרגל גם כשאנו נמצאים בשיחה.

השיעור הראשון במדיטציה הוא לשמור על הפה שלך תחת שליטה. אם אתה לא מסוגל לשלוט על הפה שלך, אין שום דרך שתוכל לשלוט על התודעה שלך. אז לפני שאתה אומר משהו, שאל את עצמך:

1 - האם זו האמת ?

2 - האם זה מועיל ?

3 - האם זהו הזמן הנכון להגיד את זה ?

אם התשובה לכל שלושת השאלות האלו היא כן, אז אתה יכול להגיד את מה שרצית. אם לא, אז שמור על השקט.

כאשר אתה מבסס הרגל של לשאול את עצמך את השאלות האלו, אתה מגלה שיחות מעטות בלבד הן כדאיות.

המשמעות היא לא להפוך את עצמך לאנטי חברתי. אם אתה נמצא בעבודה ואתה צריך לדבר עם הקולגות שלך כדי להפוך את סביבת העבודה להרמונית יותר, זה נחשב לדיבור כדאי. רק שים לב לכך כי שיחות השימון החברתיות האלו אינם גולשות והופכות לקישקושים חסרי תועלת. המצבים האלו הם לא רק בזבוז של אנרגיה, אלה גם מקור לסכנה. יותר מדי שמן עלול להפריע למנוע. פעמים רבות המילים שגורמות לנזק הרב ביותר הן אלו שמורשות לצאת ללא סינון דרך הפה, מייד כשהן קופצות בתודעה.

אם אתה זוכה במוניטין של אדם שקט, כתוצאה מכך שאתה שומר על עקרון המתינות בשיחה, אז זה בסדר. אתה תגלה שהמילים שלך, אם תשלוף אותן יותר בזהירות, יתחילו לקבל ערך רב יותר. באותו הזמן, אתה יוצר אווירה טובה יותר למיינד שלך. אם אתה מקשקש כל הזמן במהלך היום, איך אתה מצפה להפסיק את הדיבורים המנטאליים כאשר אתה מתיישב למדוט ? אבל אם תפתח את ההרגל של להשגיח אחר הפה שלך, ההרגל הזה יקבל תוקף גם במדיטציה. כל חברי המועצה שלך יתחילו ללמוד כיצד לשמור על הפה שלהם גם כן.

מתוך הספר Each & Every Breath

אין לי בעיה עם דיבורים מנטאליים יש לי בעיה עם לכלוך

ושמתי לב שכשלא שמים לב עושים טעויות עם אנשים.
מלבינים את הפנים שלהם בטעות או שפוגעים בהם בטעות או שנפגעים כי נגררים לשיחה עקרה מראש בטעות או שיוצרים אוירה שלילית כי לא שמים לב וזורמים עם הרגש במקום להתפקס בטעות.
עם זה יש לי בעיה ואני חושבת שמצד אחד הרבה אנשים זה פוטנציאל לשמח ומצד שני לבלאגן. צריך יותר להזהר ולשמור על האיזון בסופו של יום מי שלא פתוח לשמוע או מי שיודעים מראש שתקרה איתו טרגדיה יוונית עדיף להמנע מלנסות ליצור דו שיח כי כשהצד השני אטום גם דו שיח יכול לגרום לו לחשוב שמתווכחים איתו .
בקיצור אם קשה להמנע מועב לשתוק ואם לדבר אז התשומת לב מירבית

GM1988

Well-known member
יש גם סיפור מאד יפה של סוקרטס על שלוש המסננות

שלוש המסננות של סוקרטס

אחד מידידיו של סוקרטס בא לבקרו.
"שמעת מה שמספרים על ידידך?" שאל אותו.
"רגע", אמר סוקרטס, "לפני שאתה מספר לי – האם העברת את השמועה הזאת דרך שלוש המסננות?"
"אילו מסננות?"
"המסננת הראשונה היא המסננת של האמת. האם אתה בטוח שמה שאתה עומד לספר לי הוא אמת?"
האורח היסס קצת. "אני לא כל כך בטוח. שמעתי את זה ממישהו. ומה המסננת השנייה?"
"המסננת השנייה", אמר סוקרטס, "היא המסננת של הטוב. "האם מה שאתה עומד לספר לי על ידידי הוא דבר טוב?"
"להיפך, זה דבר איום ונורא. ומה היא המסננת השלישית?"
"המסננת השלישית היא המסננת של הנחוץ: האם באמת נחוץ שתספר לי את הדבר הנורא
ששמעת על ידידי ושאתה לא בטוח שהוא אמת?"
האורח חשב לרגע ואחר כך אמר "לא, זה לא כל כך נחוץ".
"אם כך, תשתוק!", אמר סוקרטס.

הסיפור הזה תמיד עושה לי חשק לתרגל את זה.

טוב, אז אלך לי כמה שעות או ימים עם המסננות האלה ונראה מה הם יצילו אותי מלספר.
אם יהיה משהו מעניין מהתרגול הזה, אשתף.

למעלה