שנת ייצור רכב

meirov

Member
חוק משרד התחבורה מאפשר לשווק רכב כחדש עד 18 חודשים מייצרו. כאשר היבואן או משווק רכב חדש נמנע מלמסור מידע לתאריך ייצורו . לפי מספר שלדה קשה עד בלתי אפשרי להבין תאריך ייצור הרכב לפי מספר שלדה .ידוע עניין התו העשירי במספר השלדה הנותן שנת ייצור .. אבל ישנת רכבים כמו מאזדה כאשר מספר השלדה בן 17 תוים לא מקודד בפורמט קריא. לציין שיש דרכים נוספת לדעת תאריך ייצור הרכב כמו לפי הצמיגים או חגורות הבטחון ומרכיבים נוספים ברכב שמופיע עליהם תאריך ייצור . אבל בהזמנת רכב חדש לא רואים הרכב ומקבלים מספר שלדה .בקשתי לקבל תאריך ייצור הרכב סורבה .וניסיתי אצל כמה יבואנים - האם זה חוקי ?

meirov

Member
תודה אבל מכיר כ-10 אפלקצ' או לינקים במחשב להקלדת מספר שלדה . אבל אך אחד מהם לא נותן תאריך ייצור הרכב מהשנים האחרונות - הערה זה מה שהתקבל למספר שלדה שהכנסתי ללינק ששלחתי לי .
Sorry, we could not find information for the submitted VIN: JMZBP6S7AZ1114949.
אני בטוח שמספר השלדה הוקלד נכון (העתק הדבק ...) - הרכב כן מזוהה באפלק' אחרות אבל ללא תאריך ייצור הרכב .

נתון זה ידוע ליבואן הרכב בוודאות . אבל נמסר רק לבעל הרכב הרשום ברשיון ..כלומר קודם תקנה רכב מהניילונים ורק אחר כך תדע באם הכניסו לך רכב ישן מהמחסן בן 18 חודשים . אומנם עלה על הכביש בשנת 2021 אבל יתכן שיוצר אפילו ביולי 2019 !?

נערך לאחרונה ב:

em28

Well-known member
נו, אז קונים רכב אחר מיבואן שאין לו מה להסתיר.
האם היית מוכן לקנות רכב משומש מסוחר (או פוליטיקאי) שלא מוכן לומר לך מה שנת היצור של הרכב ?

meirov

Member
נו, אז קונים רכב אחר מיבואן שאין לו מה להסתיר.
האם היית מוכן לקנות רכב משומש מסוחר (או פוליטיקאי) שלא מוכן לומר לך מה שנת היצור של הרכב ?
פניתי למספר משווקי רכב חדש מהניילונים (יבואנים /חברות ליסינג ) אבל בקשתי לקבל תאריך ייצור הרכב סורבה . זה ממש אבסורד הרי שקונים אביזר שעולה כמה מאות ש"ח מופיע עליו תאריך ייצורו ואילו במכונית שמחירה מאות אלפי ש"ח נתון זה מוסתר . ככל הנראה הדבר נעשה בתוקף תקנה של משרד התחבורה הנותן יד להסתרת מיידע זה . באם יוגש בג"ץ תקנה זו תבוטל ..

em28

Well-known member
פניתי למספר משווקי רכב חדש מהניילונים (יבואנים /חברות ליסינג ) אבל בקשתי לקבל תאריך ייצור הרכב סורבה . זה ממש אבסורד הרי שקונים אביזר שעולה כמה מאות ש"ח מופיע עליו תאריך ייצורו ואילו במכונית שמחירה מאות אלפי ש"ח נתון זה מוסתר . ככל הנראה הדבר נעשה בתוקף תקנה של משרד התחבורה הנותן יד להסתרת מיידע זה . באם יוגש בג"ץ תקנה זו תבוטל ..
עוד סיבה לרכוש רכב בלי ניילונים - גם הרבה יותר זול וגם אתה יודע בדיוק מה אתה מקבל.

boriska1

Member
לא יודע אם אפשר לבטוח במאה אחוז מה אני כותב, אבל תנסה ותחליט.
עולים לאתר מהקישור מעלה, מגלגלים קצת ויש בידיוק פיענוח לשנת ייצור. שנת ייצור 2019 זה K, במספר השלדה שנתת אין אות K בכלל.
איך הגעתי לזה? רכבי משנת 2015, הכנסתי את מספר השלדה וגם לא נתן לי. אז השתמשתי בפיענוח, גם שנת הייצור וגם מקום הייצור תאמו לי.
תעשה סימולציה עם עוד שני רכבים שיש לך מספר שלדה ואז אפשר לסמוך על זה במידה גדולה יותר.
אגב גם שנת ייצור 1989 מסומן בK , אבל תסמוך שזה לא זה, קצת אינטגריטי של החברה :)

נ.ב.
שמה מצויין שנת המודל ולא שנת הייצור. יכול להיות פער. לזכרוני מודלים מתחלפים בחודש אוגוסט שנה קודמת. אבל, יש בפורום חכמים ממני

נערך לאחרונה ב:

meirov

Member
לא יודע אם אפשר לבטוח במאה אחוז מה אני כותב, אבל תנסה ותחליט.
עולים לאתר מהקישור מעלה, מגלגלים קצת ויש בידיוק פיענוח לשנת ייצור. שנת ייצור 2019 זה K, במספר השלדה שנתת אין אות K בכלל.
איך הגעתי לזה? רכבי משנת 2015, הכנסתי את מספר השלדה וגם לא נתן לי. אז השתמשתי בפיענוח, גם שנת הייצור וגם מקום הייצור תאמו לי.
תעשה סימולציה עם עוד שני רכבים שיש לך מספר שלדה ואז אפשר לסמוך על זה במידה גדולה יותר.
אגב גם שנת ייצור 1989 מסומן בK , אבל תסמוך שזה לא זה, קצת אינטגריטי של החברה :)

נ.ב.
שמה מצויין שנת המודל ולא שנת הייצור. יכול להיות פער. לזכרוני מודלים מתחלפים בחודש אוגוסט שנה קודמת. אבל, יש בפורום חכמים ממני
עלול להיות פער של מספר שנים בין שנת דגם לתאריך ייצור הרכב,לדוגמה מאזדה 3 ,הדגם המשווק היום ייצרו החל במחצית 2019 . כאשר ברשיון הרכב כתוב רק תאריך עלייה על הכביש נניח 1.2021 אז שילמת לרכב ישן מהמחסן .

em28

Well-known member
עלול להיות פער של מספר שנים בין שנת דגם לתאריך ייצור הרכב,לדוגמה מאזדה 3 ,הדגם המשווק היום ייצרו החל במחצית 2019 . כאשר ברשיון הרכב כתוב רק תאריך עלייה על הכביש נניח 1.2021 אז שילמת לרכב ישן מהמחסן .
עד לפני כמה שנים הפער היה של 6 חודשים, עם התנפחות בועת הליסינג זה עלה עד המצב האבסורדי של שנת הקורונה.
לדעתי, בכלל לא כדאי לרכוש רכבים משנות המודל 2020-21, אלו שנים אבודות - בעתיד ירידת הערך שלהם תהיה גבוהה יותר

meirov

Member
הפער היום בחסות הקורונה עלה ל- 18 חודשים לכן מכוניות חדשות לא כדאי לקנות .
מצד שני לקנות מכוניות יד שניה זה סיכון ליפול למלכודת של רמאים .! ? בעייתי !

https://cars.walla.co.il/item/3309268#!/wallahistory

נערך לאחרונה ב:
עד לפני כמה שנים הפער היה של 6 חודשים, עם התנפחות בועת הליסינג זה עלה עד המצב האבסורדי של שנת הקורונה.
לדעתי, בכלל לא כדאי לרכוש רכבים משנות המודל 2020-21, אלו שנים אבודות - בעתיד ירידת הערך שלהם תהיה גבוהה יותר
EM, הפער המרבי המותר לא היה מעולם 6 חודשים - זו מגבלה לא סבירה. בעבר לא היתה מגבלה בכלל, והיו מקרים שיבואנים מכרו רכב כחדש גם שנתיים ויותר אחרי שהגיע לארץ. לכן תיקנו את תקנת ה-12 חודשים. בשל הקורונה ב-2020 האריכו את זה ל-18 חודשים - לא יודע האם זו הוראת שעה (שאמורה לפוג אוטומטית תוך זמן נתון) או שינוי קבוע שיצטרכו לשנות בחזרה מתישהו (מה שעלול לא לקרות בשל לחצים שונים).
אבל זה מעולם לא היה 6 חודשים.

meirov

Member
EM, הפער המרבי המותר לא היה מעולם 6 חודשים - זו מגבלה לא סבירה. בעבר לא היתה מגבלה בכלל, והיו מקרים שיבואנים מכרו רכב כחדש גם שנתיים ויותר אחרי שהגיע לארץ. לכן תיקנו את תקנת ה-12 חודשים. בשל הקורונה ב-2020 האריכו את זה ל-18 חודשים - לא יודע האם זו הוראת שעה (שאמורה לפוג אוטומטית תוך זמן נתון) או שינוי קבוע שיצטרכו לשנות בחזרה מתישהו (מה שעלול לא לקרות בשל לחצים שונים).
אבל זה מעולם לא היה 6 חודשים.
כידוע היום החוק מתיר ליבואנים לשווק רכב עד 18 חודשים מייצורו . אנחנו כצרכנים נפגעים מחוק זה . המשווק מתחמק מחובתו למסור תאריך ייצור הרכב למזמין בניגוד לחוק גילוי נאות .הרוכש רשאי להחליט באם מעוניין לשלם מאות אלפי ש"ח על מכונית שאומנם תעלה על הכביש סמוך לביצוע ההזמנה אבל רכב ישן מהמחסן.. כאשר רכיבים ברכב מזדקנים: צמיגותו של השמן במנוע יורדת , מצבם של נוזלים מידרדר ובהתחשב בתנאי האחסנה בישראל - שהות במקומות חשופים לשמש ולאיתני הטבע - הצבע דוהה וגומיות מתייבשות, צמיגים מתייבשים ונסדקים ויש להחליפם כעבור זמן לא רב מקבלת הרכב (צמיג גם באיכות טובה דורש החלפה כל 3 שנים גם אם האוטו לא נסע כלל )..

נערך לאחרונה ב:
למעלה