שערוריית בית התפוצות

שערוריית בית התפוצות

לבית התפוצות יש את מאגר הנתונים הגיניאלוגי הרחב ביותר בישראל. הבעייה היא שהם גובים 5 דולר או 22 ש"ח על כל שאילתא (עד 5 פריטי מידע). כאילו שיש להם בעלות על השורשים של עם ישראל! המידע הזה הוא מידע ציבורי, שנתרם על ידי הציבור ואמור לשרת את הציבור. אני מבין שצריך גם לממן את התחזוקה של המידע ואת הגישה אליו. בעבר פניתי אליהם והצעתי שיפנו לספונסרים ולתורמים (ולדעתי לא יחסרו משני הסוגים). לצערי לא זכיתי לתשובה. לאות מחאה אינני מצרף את עץ המשפחה שלי למאגר הנתונים שלהם. מה דעתכם? אולי נארגן מחאה קצת יותר משמעותית? בברכה, קובי

לאט לאט...

הגבייה שהם אוספים, היא עבור חיפוש שהם מחפשים עבורך - דבר שלגיטימי, לטעמי, לתמחר. הרעיון הוא, שהחומר עומד לרשות כולם - ואתה יכול, בזמנך הפנוי לבוא ולחפש במאגר. או אז, תשלם מחיר סימלי של שקלים בודדים ל - 15 דקות חיפוש, או משהו כזה. אם הם מחפשים עבורך - לגיטימי, לדעתי, לדרוש תשלום, ומי שלא רוצה להתאמץ - שישלם על הנוחות שלו
גם כשאתה רוצה להשאיל ספרים מספריה ציבורית, שעומדך לרשותך, אתה משלם על השימוש במתקנים, בזמן וכו´ - לא משנה גובה התשלום. חוצמזה, לפני זמן מה הוכרז על שיתוף פעולה בינם לבין JewishGen, במטרה לאחד את המאגרים שלהם. צריך לבדוק - פעם אחת ולתמיד - האם יש בשני המקומות את אותו המאגר, ואם כן - החיפוש ב: JewishGen יעיל הרבה יותר. החיפוש בבית התפוצות אינו מחפש לפי שמיעה (אלא אם כן יש לך חצי שעה לחכות לתוצאות שאילתא אחת), אלא לפי חיפוש מדויק. זו דעתי האישית, ארנון

בית התפוצות

ארנון, להערכתי אכן המאגר של JewishGen הוא הטוב ביותר. עובדתית - הם לא גובים תשלום, ובכל זאת מצליחים להשקיע בו(בארצות הברית אין ארוחות חינם...). אני מניח שלא מעט ספונסרים מוכנים להירתם לעניין. אני מברך על היוזמה לאחד את המאגרים - ובלבד שהגישה תמשיך להיות חופשית כמו ב JewishGen. חג שמח, קובי

למעלה