שרשור "סותמים ת'פה"
- שבוע שני

barakgl

New member
אתה צריך להתחיל לחפש תחביבים אחרים ידידי! ../images/Emo11.gif

רוני13

New member
../images/Emo54.gif../images/Emo163.gifאממ...

ולדבר לשון הרע על אדם זר שאף אחד לא מכיר(אחד מהרחוב או אחד שעצר לך כשעברת ליד התחנת אוטבוס ואמר לך:"היי בחור רוצה שאני אקפיץ אותך הביתה" ואני עונה:"לא,אני גר כאן" והוא אומר "אז מה..." וככה אחרי כמה עיוותי פרצוף הוא המשיך). מותר? אני הרי לא מזכיר את שמו,וכנראה שאני גם לא אפגוש אותו ואם אני אפגוש אותו אני בכלל לא אזהה אותו(אני בכלל הייתי בלי משקפיים אז לא ראיתי-אולי אני מכיר אותו
) וכנראה מי שאני אדבר איתו עליו לא יכיר אותו רק מהתיאור המאוד לא מדויק.

רוני13

New member
זה לא בדיוק לשון הרע...

סתם לדבר על המקרה. השאלה שלי אם זה נקרא לשון הרע?

barakgl

New member
../images/Emo26.gif

[יום 1:] "עצם העיסוק בחסרונותיו של הזולת הוא איסור בפני עצמו" האמת , שבמקרה שאמרת יש ספק אם זה באמת דין חובה של לה"ר. אחרי הכל הדיבור אינו מזיק לאף אחד , ואי אפשר להבין מתוך הדברים בלי שום ספק במי מדובר. לכן , אין פה דין של לשון הרע בבירור [כל עוד אין שום סיכוי בעולם שידעו על מי דיברת] , אבל בשביל להרחיק אדם מהאיסור , להלכה גם דיבורים כאלו עדיפים שלא יאמרו. הח"ח מביא הרבה בשמירת הלשון את העובדה שלאדם יש את "נפש המדברת" , מה שמייחד אותו משאר כל החיות. ולכן לדבר בה דברים שליליים זה סוג של כפיות טובה , גם אם זה לא ממש נחשב לה"ר. לכן בעצם הדיבור השלילי על כל אדם באשר הוא , אסור חוץ ממקרים יוצאי דופן. בקיצור - עדיף להימנע .

barakgl

New member
דרך-אגב , תודה על ההקפצה ../images/Emo13.gif

אני אצטרך את זה. מדי שבוע

barakgl

New member
יום 10 ללימוד! ../images/Emo26.gif

יום 10 ללימוד [לשון הרע] *להגיד*: הלימוד לעילוי נשמתו של הרב חגי בן משה ז"ל.
גם כשהרשות נתונה
אסור לדבר בגנותו של אדם - אפילו כשברור שאותו אדם אינו מקפיד על כך ! כפי שהובא לעיל , עצם הדיבור בגנות חברו הוא איסור לשון הרע בפני עצמו , גם מבלי להתייחס לרגשותיו של האדם שעליו מדובר. דיבור לשון הרע הוא הניגוד הגמור למעלתו הרוממה של האדם כנברא היחידי שיש בו צלם אלוקים , ונקודה זו תקפה ואיננה ניתנת לשינוי על ידי העובדה שאדם קיבל רשות לדבר דברי גנאי.
לא להתייאש! הימים האלו מאוד בסיסיים. זה נראה מאיים בהתחלה כל הכללים האלו , אבל זה לא עד כדי כך נורא! רק צריך להשגיח על עצמנו שעיקר הדברים שאנחנו מוציאים מהפה הם חיוביים. לא להתעסק בדברים שליליים!! [זה דבר שיכול לעזור בעוד הרבה דברים אחרים בחיים
]

רוני13

New member
../images/Emo54.gif../images/Emo163.gifמפחיד...

אבל יש גם בעיה בלהגיד דברים טובים על אדם-יש בזה אבק לשון הרע!(זה ביטוי)

barakgl

New member
יום 2 ל"שמירת הלשון" , לכבוד שבת ../images/Emo13.gif ../images/Emo26.gif

בשבוע שעבר הבאנו את הפתיחה של ההקדמה לספר "שמירת הלשון" , בה הביא החפץ חיים את העובדה שאנחנו כבני האדם חשים בגשמיותינו , אבל על כל איבר גשמי שיש לנו , מודבק גם איבר רוחני , שיש צורך גדול מאוד להיזהר שלא לפגום אותו ע"י שימוש לא נכון באיבר הגשמי שלו . היום אנחנו ממשיכים.. *להגיד:* הלימוד לעילוי נשמתו של הרב חגי בן משה ז"ל.
אוי לנו מיום הדין
ובפרט בעניין שמירת הלשון , שאם יתיר חס ושלום לנפשו להיות מ-כת מספרי לשון הרע בעולם הזה , וממילא בוודאי לא ימנע אוזניו גם כן מלשמוע תמיד לשון הרע ורכילות ולקבלם , וגם כדי שיהיה לו אחר-כך מה לספר , שזו היא מידת "הולך רכיל" , ללכת ולשמוע במקום אחד כדי למכור הסחורה הזו במקום אחר , כמו הרוכל בסחורתו
[מכאן באה המילה "רכילות"] [כמו שמובא בתורת כהנים ובפירוש רש"י בויקרא , יט , טז] ; ואם כן , יקלקל בחייו את חוש הדיבור וחוש השמיעה, ובוודאי יענש כנגדם לעתיד לבוא בנפשו באלה שני החושים , שהם הדיבור והשמיעה , כי באיסור סיפור לשון הרע ורכילות שסיפר בפיו , עבר על "לא תלך רכיל בעמיך" , שתלוי עיקרו בפה , ועל שמיעת לשון הרע וקבלתו פגע בלאו של "לא תשא שמע שוא"[שמות כג , א]כמו שמובא בספר חרדים , בלאוין התלויים באזניים. וידוע שהם החושים הראשיים , שבהם תלוי צורת האדם ושלמותו , ואפילו בעולם הזה [ וכמו שידוע שחירש שלגמרי אינו שומע ואינו מדבר הוא נחשב לעניין משפטים כמו שוטה וקטן לכל עניין - חסר קיום משמעותי ][לא להיבהל , החירשים והאילמים של ימינו נחשבים "קיימים" בהחלט ,ב"ה, בזכות הטכנולוגיה] וכל-שכן בעולם הבא. ואף אם נאמר שלא יחסר לו לגמרי אלו החושים , כי הלוא עסק בהם בימי חייו גם בדברי תורה וקדושה , על כל פנים מקולקלים בוודאי יהיו , כיוון שקילקלן בעודו בחיים ולא עשה תשובה. וזה ידוע לכל מבין , שאף בעולם הזה אם יקלקל חס ושלום את כוח הדיבור והשמיעה להאדם , אף שהוא יכול עדיין לדבר ולשמוע אך בקושי גדול , זה יַצֵר לו לאדם בימי חייו , ויבוזה הרבה יותר על ידי זה מאשר שיהיה לו קילקול בשאר איבריו , כי הם חושים הראשיים אשר באדם , וגם לא יוכל להעלים את חסרונם. ועל אחת כמה וכמה בעולם העליון , כמה יַצֵר לו לנפשו בגן עדן ע"י זה לעיני כל , אף אם לא היו עושים לבעל לשון הרע שום עונש כלל , רק שיהיו מקלקלין כוח השמיעה והדיבור שלו - כמה בושת יגיע לו ע"י זה , כי שם ידוע וניכר לכל כי פגימת הדיבור והשמיעה שלו הוא עבור שיהיה בעל לשון הרע ומחלוקת בעולם הזה. המשך יבוא... שבת שלום ומבורך!
[יש מעלה גדולה מאוד להישמר מדיבורים בטלים בשבת , וקל וחומר שלהישמר מלשון הרע. " וכל שכן שבשבת ויום -טוב , כשמתאספין לדבר דיבורים בטלים , יותר טוב שלא תתפלל כלל! [איגרת הגר"א] אז להיזהר
]

למעלה