שתי חידות (הפעם של ידע כללי) חדשות

k4school

New member
שתי חידות (הפעם של ידע כללי) חדשות

חג שמח לכל המנסים לפתור. זיכרו כי יש לכם את עזרת האינטרנט והספרים בבית. 1. בהסבר של החידה הקודמת הזכרתי מדען שהוכיח כי כל הגופים נופלים בתאוצה זהה ואף מצא את התאוצה מה שם המדען ??? 2. הגענו למסקנה ש "כאשר אין אויר כל הגופים נופלים ביחד ואין הבדל בתאוצה" היכן ומי היה הראשון שהוכיח את זה במציאות ולא במעבדה ??? למי שייתן תשובה על שאלות אלו ניתן שתי מפתחות הצלחה

Megapuzik

New member
אם אני לא טועה...

אז בקשר לשאלה הראשונה... המדען הוא גלילאו

k4school

New member
תשובה נכונה לשאלה 1 ונישאר חלק ב

יפה מאוד... גלילאו גלילי מגדולי המדענים לדעתי בפיזיקה היה בין המדענים הראשונים שדגלו בשיטת הניסויים. מדידה של מהירות גוף נופל הוא לא הצליח לעשות בשל טיב הטכנולוגיה שהיתה אז ובכל זאת באמצעות הסקת מסקנות הוא הצליח לא רק להגיע למסקנה לגבי התאוצה של גוף נופל כי אם גם למצוא את התאוצה של גופים נופלים. ההסבר דרכו מסביר גלילאו את העובדה ששני גופים חייבים ליפול באותה מהירות מיתבסס על הדרך הבאה: נניח אנו מפילים גוף כבד x וגוף קל y נבדוק את האפשרות שהכבד מגיע ראשון: אם x מגיע לפני y הרי שחיבור של x עם y יוצר גוף יותר כבד ולכן צריך ליפול יותר מהר מ x לבד. מצד שני אם אני מחבר לגוף מהיר גוף איטי הרי שהגוף האיטי צריך להאט את מהירותו של הגוף הכבד ולכן x ועוד y צריך לתת גוף הנע יותר לאט דווקא. סתירה הגיונית זו הביאה אותו למסקנה כי גופים נוטפלי באותה תאוצה.... הסבר מלא אם תרצו אוסיף בצורה יותר מסודרת במאמר עם הנפשה באתר. מחכה לפתרון חלק ב עדיין... נ.ב. הזוכה במפתח ההצלחה של "המפתח לבית הספר" הוא כמובןMegapuzik שאינו מופיע כאן בשמו לכן נישאר עם הכינוי
בהצלחה לכולם

Megapuzik

New member
בקשר לשאלה השנייה..אם אני לא טועה

אז זה עדיין היה גלילאו אבל הפעם הוא היה עם חבר..והם היו על (בתוך ??) מגדל פיזה.. אבל יכול להיות שאני טועה... אגב, כמה מפתחות יש לי ?? כדאי (מותר ??) לי לכתוב חידה על תכנות (יש לי כמה דברים מעניינים) ? דימה

k4school

New member
../images/Emo128.gif תשובה לא נכונה ואין רמזים ../images/Emo13.gif

אבל שאלתי מי עשה את הניסוי בפועל לא בתנאי מעבדה וניראה לי שבתקופתו של גלילאו לא יכלו לחשוב אפילו על מקום בו ניתן לעשות את הניסוי בתנאים רגילים. טוב... אולי נתתי רמז

k4school

New member
היי... ../images/Emo127.gif רק נכנסת וכבר אתה חוטף

את כל הפרסים.... יפה מאוד ראיתה את הצילומים של הניסוי שהוא ערך ??? מייד לאחר המישפט הידוע של "צעד קטן לאדם וצעד ענק לאנושות" (אם אני מתרגם מדוייק) בא נילי ידידינו ביציאה נחמדה שעד כמה שהבנתי היתה לא מתוכננת ע"י המימשל לקח ניל נוצה ופטיש (ההסבר של גלילאו המקורי על גוף כבד x וגוף קל y היה למעשה על פטיש ונוצה) ואמר "הגיע הזמן לבדוק אם כל הפיזיקה שלנו נכונה" עזב את שניהם וראו איזה פלא... נוצה ופטיש נעו לאיטם כלי הירח בקצב זהה כן כניראה שגלילאו אכן היה גאון וצדק בהשערתו המבוססת. נ.ב. כבר אני צריך לעדכן שוב את הכרטיסים ולהוסיף לך מפתחון הצלחה נוסף. הערה: אני מקווה שאנו לא דנים במורה מפני שהשאלה לא היתה פתוחה למורים.... ישנם שאלות בהם אני מאשר הישתתפות של מורים מתוך ידיעה כי דווקא מורים לפיזיקה עלולים לטעות...(ראה שאלות קודמות). יישר כוח +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

למעלה