תחרות זה דבר טוב או רע?

זמרה

New member
תחרות זה דבר טוב או רע?

"בישול הוא עולם יצרי. שפים מבוגרים נעלבים ויוצאים לקרבות סכינים בגלל משהו שנדמה להם שמישהו אמר עליהם. הילדים מאזינים לביקורת בונה מהשופטים, ומעבירים משקל מרגל לרגל, מחכים שייגמר. איך ילד עושה את ההפרדה בין המנה שיצר לבין עצמו? איך הוא מתמודד עם מנה טובה פחות, או חלילה עם כישלון? התשובה לשאלות נמצאה כבר אמש, בדמות הילדים המטושטשים. הילדים שנבחנו אך לא התקבלו לתוכנית פשוט הועלמו. מי הם היו? מי הסביר להם שזו רק טלוויזיה, ושזה חסר חשיבות? ושאלה לסיום: האם בספר המתכונים הבא שייצא בחסות "מאסטר שף" יופיע גם המתכון לילדות מאושרת?"
http://www.israelhayom.co.il/site/newsletter_article.php?id=16411&hp=1&newsletter=23.04.2012

קשה לדמיין תחרות שהיא לא על בסיס אנושי, כלומר: האחד מול השני ולהפך.
הרבה תוכניות בטלויזיה מראות לנו בדיוק את זה: כיצד נשאר אותו אחד שלוקח את הקופה בגדול...רק בגלל שהחשיב את התחרות בכל מחיר!

תחרות יכולה להיות גם דבר טוב!
בתנאי שהיא לא גורמת להרס היחסים בין בני האדם אלא להפך...גורמת להם להתחרות בגורמים חיצוניים להם כמו הזמן, כמו ההישגים הקודמים המשותפים שלהם, ועוד.
בעולם כזה, שבו מטרת התחרות היא להגיע ליתר איחוד בכל מדרגה ביחסי האנוש, יוכלו בני האדם לחיות בהרמוניה ובשלימות.

Rinat 789

New member
הלוואי והייתה תחרות חיבור ספורטיבי עבור בתי

היא קרועה על כדורסל
אבל שם זה רק בקטע של מי מנצח את מי
מי משפיל את מי
מי צודק על מי

ועוד

ומכיוון שאת הסרט הזה כבר עברה בליגה משם פרשה
אך בכל זאת ממשיכה לשחק עם ילדים בבית ספרה

הייתי מאוד מקווה אם היה חוג כדורסל ששם מלמדים איך יחדיו עוזרים זה לזה
כדי לשחק בשיתוף פעולה...ולא כמות הסלים זו שצריכה לקבוע

אפרת1811

New member
תחרות כזו גורמת נזק עצומה לילד

אני זוכרת את עצמי כילדה, כשנכשלתי במשהו, הייתי בדיכאון לזמן ארוך וגם אז
כשחשבתי שיצאתי מזה, זה לא השתחרר ועלה לי בשלבים שונים של החיים.

כמו תמיד , זה תלוי בכוונה

כיום אחד מנסה לבטל את חשיבות השני מחמת "כל דאלים גבר" ,
מכאן והלאה נהיה מחוייבים להתעלות מעל החומה שמקיפה אותנו ,
ולהתמזג בזולת ועל ידי כך להעשיר את עצמנו , מוחנו וחיינו.

תחרות לא בריאה היא כאשר לא נותנים לאדם לבטא את עצמו .
בוחרים באנשים שנראים טוב על המסך , או שתוצרתם תהיה משותפת להבנת רוב הצופים.

בתחרות בישול בריאה, מוטלת האחריות על המדריכים לבחור את אלו שהנושא באמת מושך אותם (וללא קשר אם כעת הם עוסקים בזה!) , מניחים לכל אדם לבטא את עצמו ועוזרים לו לבנות מצע נוח לצמיחה באותם נושאים שקרובים לליבו.
מכאן, שתחרות היא בריאה כאשר אנו מדרבנים אחד את השני להתכלל מתכונות הזולת .
כלומר , במקום להגן על עצמי \כבודי\מרשמיי וכדומה ,
אני מנסה לשלב את הזולת\כבודו\מרשמיו בתוכי.

אני בתור יוצא עדות המזרח , זכיתי להיות נכד לסבתא שאהבה להתחבר עם אנשים ותרבויות שונות.
וכך זכינו בבית לאכול מטעמים מכל העדות והמנהגים שסבבו אותה במעברה.
אז נכון שהיו דברים הכל משהו במראה לא "נגע" לליבנו,
אבל למדנו לטעום לפני שאנו מיד פוסלים.
כיום אני יכול לומר שלמרות שאכלנו את אותו המאכל של אותה העדה (המאכל היה זהה ),
טעמו היה כתלות באהבה ובחיות של מכין המאכל.

זמרה

New member
מסכימה איתך

מודי17

New member
התחרות נותנת מוטיבציה

מאוד חזקה למתחרים להצליח. הרצון להוכיח את עצמי ולהיות מעל כולם כנראה גורם מאוד משמעותי בטבע האדם. ככל הידוע לי, שום שיטה בעולמינו הגשמי לנסיון להדגיש שיתוף פעולה ופחות אמביציה אישית, לא הצליח . בקבוצות/חברות כאלה בד"כ ראו לאורך זמן שאולי חבריהם היו שלווים יותר, אבל הגיעו לפחות....

האם אפשר באמת לעשות תחרות על יתר איחוד ושיתוף פעולה? זה לא נראה קצת מנוגד אחד לשני? אם המוטיבציה היא "לנצח" ולהדגיש את ה"אני" מעל אחרים, איך בכלל זה יבוא לידי ביטוי בתחרות כזו..?
לדעתי, לא ניתן להתמודד עם תכונה זו באופן ישיר. במקום זה, ניתן להשתמש בה ככלי להשגת המטרה.
אם אני מעונינת להתפתח לכיוון מסוים, כל מה שעלי לעשות כדי לשמר את המוטיבציה ולדרבן אותי קדימה, זה להתחבר עם אנשים מצליחים באותו תחום...

סמדר 620

New member
תחרות מעוררת מוטיבציה אבל תלוי מאוד

באוירה שבה היא מתקיימת... האם בתחרות אנחנו חייבים לפגוע בזולת?
לא בהכרח..
כי אם אני יוצרת תחרות ומזמנת ניצחון לכולם במצבים שונים
אז כולם בעצם חווים טעם ניצחון וטעם חוסר ניצחון ובפירוש לא "כישלון"
אין כל רע במצב של חוסר הצלחה ובלבד שתחושה זו לא תהיה תמידית ולא יתלוו לכך השפלה ופגיעות .
האדם חייב לעבור גם חוויות מהסוג הזה כדי לפתח יכולת להתמודד, יכולת של ביקורת בדיקה והפקת לקחים.
אבל בהחלט לא מחוייב שיתלווה לכך השפלה
כמו ילד הלומד ללכת נכשל ובכל זאת עומד על הרגליים וממשיך ודבק במשימה עד כדי מצב של הצלחה
בהצלחה

סמדר 620

New member
קליפ מעניין באותו נושא

למי בעצם מריע הצופה הסיני במשחק כדורסל?

Rinat 789

New member
הי סמדר, צפיתי בתחילת הקליפ שצרפת

האם יש קליפ כזה עם תרגום לעברית?

למעלה