תחרות לפתירת הבעייה הקודמת של NessT

ארול01

New member
שדה חשמלי הוא לא שדה סקלרי

גם לא בעולם חד מימדי כך שמי שמדבר שטויות זה אתה. כשמבקשים לצייר קווי שדה הכוונה לשדה חשמלי שהוא שדה וקטורי, גם אם הוא קבוע במרחב עדיין יש לו גודל מוגדר וכיוון מוגדר כך שאין בעיה לצייר קווי שדה. בכל ספר לימוד ברמת תיכון תראה ציור של קווי שדה בקבל.

Hard Nut

New member
שטויות

כבר הסברתי לעיל, שכל הדגומות (המפגרות) שלעיל - הן סקאלאריות... מה לעשות ? יש שדות חשמליים מנוונים שאינם וקטור. ואני מבקש שוב: בחר לך הגדרה כרצונך וצייר לי קווי שדה של שדה חשמלי שהוא קונסטנטה בכל מקום - מעל מישור.

revision

New member
שדה חשמלי הוא וקטור

רכיבי הוקטור יכולים להיות תלויים במקום/זמן או בלתי תלויים במקום/זמן. מעצם הגדרתו של השדה החשמלי כיוונו הוא כיוון הכוח שיפעל על מטען בוחן חיובי של 1 קולון.

מרחף1

New member
אין דבר כזה שדה חשמלי סקלרי

הפוטנציאל הינו סקלר, הגרדיאנט שלו, שהוא השדה, הוא ווקטור.

Hard Nut

New member
מסתבר שלדעתו של baudrate יש שדה סקלרי

כל בעיה חד-מימדית הינה עפ"י ההגדרה - סקלרית נו ב'מת... אנחנו חופרים בשוליים. הבעיה המרכזית היא זו: איך מסבירה NessT - את השאלה: "מטען נע ממנוחה. צייר קווי שדה שמתאימים לתיאור הזה" לי נראה שהיא לא הסבירה, וגם נראה לי שהסברו של baudrate היה יצירתי משהו (ע"ע שטחלנדיה).

NessT

New member
לא ברחתי! התשובה כתובה בשרשור למטה..

אם אתה רוצה את זה יותר מסודר אז ככה:
השאלה: מטען חשמלי נע ממנוחה בשדה חשמלי. מתברר שהמטען אינו נע לאורך קו השדה. א. שרטט קווי שדה מתאימים שיכולים להתאים לתיאור זה. ב. מהם התנאים לכך שהמטען החשמלי ינוע בתנועה מעגלית בשדה חשמלי? הסבר
התשובה: א. הציור: ------> ------> ------> הסבר: כשיש כוח כלשהו (במקרה זה הגרביטציה) שהוא לא בכיוון של קו השדה אז התאוצה לא תהיה בכיוון השדה (כי שקול הכוחות לא יהיה בכיוון הכוח שמפעיל השדה) ולכן תנועת החלקיק לא תהיה לאורך קו השדה. ב. התנאים הם שתהיה לחלקיק מהירות התחלתית ושהשדה יהיה רדיאלי כדי שהחלקיק יקבל תאוצה רדיאלית וינוע בתנועה מעגלית.

Hard Nut

New member
אוקיי לא ראיתי שהשאלה המקורית הוזכרה גרביטציה

וזם גם לא משנה. אם יש לך תשובה, זה מספיק.

NessT

New member
לא הוזכרה גרביטציה בשאלה המקורית... הגרביטציה

היא התשובה..

NessT

New member
לא ברחתי! התשובה כתובה בשרשור למטה..

אם אתה רוצה את זה יותר מסודר אז ככה:
השאלה: מטען חשמלי נע ממנוחה בשדה חשמלי. מתברר שהמטען אינו נע לאורך קו השדה. א. שרטט קווי שדה מתאימים שיכולים להתאים לתיאור זה. ב. מהם התנאים לכך שהמטען החשמלי ינוע בתנועה מעגלית בשדה חשמלי? הסבר
התשובה: א. הציור: ------> ------> ------> הסבר: כשיש כוח כלשהו (במקרה זה הגרביטציה) שהוא לא בכיוון של קו השדה אז התאוצה לא תהיה בכיוון השדה (כי שקול הכוחות לא יהיה בכיוון הכוח שמפעיל השדה) ולכן תנועת החלקיק לא תהיה לאורך קו השדה. ב. התנאים הם שתהיה לחלקיק מהירות התחלתית ושהשדה יהיה רדיאלי כדי שהחלקיק יקבל תאוצה רדיאלית וינוע בתנועה מעגלית.

Hard Nut

New member
אני חוזר על שאלתי ל- baudrate

האם השתכנעת שכל שדה - גם כזה שהקווים שלו מקבילים - יגרום לכל מטען - לנוע ממנוחה ? ועל כן - ההסבר שלך בדבר הקווים המקבילים - אינו מתאים לשאלה ? ושוב נשאלת השאלה - מה ביקשו מ- NessT לצייר ? ומדוע היא נמלטה ברגע ששאלתי אותה את השאלה הזו ?

baudrate

New member
חביבי - אענה בקצרה כי זמני דוחק

ש. האם כל שדה חשמלי יגרום למטען לנוע? ת. כמובן, אולם זה לא מה שנשאל בסעיף א. נשאלנו שם מתי התנועה הנגרמת תהיה שלא בכיוון השדה. ש: ההסבר שלי בדבר הקוים המקבילים אינו מתאים לשאלה? ת: מתאים בהחלט. ש: מה ביקשו מ NESST לצייר ? ת: כבשה (ע"ע אקזיפרי) ש: מדוע היא נמלטה ברגע ששאלת ראתה את השאלה? ת: היא מעולם לא אמרה לי. יכול להיות שבגלל הכבשה - ראית פעם כבשה שמטעינים אותה במתח גבוה? מדוע השערות עומדות בשדה חשמלי חזק? מה עושה שיער של כבשה לשדה חשמלי? על מה חולמות כבשים חשמליות בלילה? .... ש: אם זאת השאלה מה התשובה? ת: זאת התשובה לשאלה לעיל. ש: מה התשובה באה להביע? ת: התשובה עונה לשאלה. ש: איך? ת: התשובה מתיחסת לשאלה ש: האם זה לא מריחה? ת: מדוע ? ש: האם זו תשובה או שאלה? ת: האם זו שאלה או תשובה?

Hard Nut

New member
טוב, עזוב, לא בא לי לריב. השאלה לא הוסברה

בסעיף א. נשאלה השאלה - צייר קווי שדה שיגרמו למטען לנוע ממנוחה. התשובה הזו יותר מדי מסובכת לרמה של תיכון. ובוא נסכים שנינו שמותר להעלות בפורום גם שאלות שלא מיועדות לרמה של תיכון. רצוי (לא הכרחי) להציגן כפי שהן, דהיינו - שאלות שאינן מיועדות לרמה של תיכון.

baudrate

New member
אכן מסכים

אפשר כך וכך, רק אוסיף שכדאי לציין מה ההנחות ומה ההזנחות.

Hard Nut

New member
התשובה אינה נכונה, כמובן. הבא בתור ?

עוד מישהו מוכן לנסות ?

Hard Nut

New member
התשובה איננה נכונה. עוד מישהו מוכן לנסות ?

נא לא לתת תוצאות סופיות, אנאליטיות או נומריות, ללא הסבר של הדרך שבה התקבלו.

למעלה