תינוק חדש במשפחה

סימזיו

New member
תינוק חדש במשפחה

שלום לכולם. אני ותיקה בפורום תינוקות ותאומים ושלישיות אבל עדיין לא הגעתי לגיל הגדול. את השאלה אני שואלת עבור חברה: יש לה 2 ילדים, בן 8 ובן 6. לפני חודש נולד תינוק חדש. הקטן בן ה-6 עוד לפני הולדת אחיו היה ילד לא רגוע, עם "קוצים בטוסיק" ועבר ועדיין עובר ריפוי בעיסוק. בחודש האחרון התחילו תופעות חדשות כמו אכילה רבה יותר ותכופות יותר ממה שהיה לפני (תמיד היה אכלן אבל עכשיו זה מוגזם), הוא החל לעבור למיטה של הוריו בלילה ותופעות נוספות התחזקו כמו למשל עשיית "דוקא" ומפריע הרבה יותר בצהרון. האם כדאי לבדוק בצורה מקיפה יותר את הילד כמו למשל ללכת לנוירולוג או שאתן מכירות את התופעות הללו בהגיעו של ילד חדש? יש לציין שהוא מנשק ומלטף את התינוק המון ואומר "אני אוהב אותך". תודה.

תינוק חדש במשפחה - מענה

שלום לך. אחלק את תשובתי לשני שלבים. ההתייחסות הראשונה לרגרסיה בהתנהגותו של בן ה-6 בעקבות לידת אחיו - הייתי פונה בראשית לפסיכולוגית חינוכית שתוכל להנחות את ההורים איך להתמודד עם הסטטוס החדש, כיצד לחלק את הזמן בין הילדים, מתי לחזק/לדכא התנהגויות מסוימות, הצבת גבולות וכו'. חשוב לציין שרגרסיה בהתנהגות בעקבות לידת אח הינה תופעה מוכרת וידועה ומתרחשת בקרב משפחות רבות. לעיתים הדרכה ממוקדת עוזרת לעבור את התקופה ביתר קלות. התייחסותי השניה לנושא הנוירולוג שהעלית - אין מספיק פרטים כדי להחליט אם יש צורך בהתערבות איש מקצוע שכזה: מה קורה בגן? איך מתנהל בזמן המפגש? האם זקוק לתיווך חיצוני לעיתים קרובות או האם פועל עצמאית? שווה להתייעץ במקביל על המרפאה בעיסוק המכירה את הילד. בכל מקרה לא לרוץ מהר לתהליך אבחוני לפני שברור מהם מוקדי הקושי וכמה הם מקשים על הילד להשתלב במסגרת בה הוא נמצא. מקווה שעזרתי. בהצלחה והכי חשוב - מזל טוב

למעלה