תכנון זמן יעיל: איך להתכונן לחזרה לשיגרה?

תכנון זמן יעיל: איך להתכונן לחזרה לשיגרה?

זה לא סוד שרבות מאיתנו שמחות על סיומה של חופשת הקיץ הגדולה, על כל אתגריה לפעילות נונ-סטופ של הזאטוטים. מגיע ה-1 לספטמבר ולכאורה "תמו הצרות". אבל תחילת השנה מזמנת לנו אתגרי ניהול זמן לא פשוטים בכלל. לפתע חלים כל מיני שינויים בתכנית השבועית הכוללת שלנו- מה שאני קוראת הפעילויות החוזרות כל שבוע באותו יום ובאותה שעה. כך למשל- הילדה הקטנה עברה מגן חובה לבי"ס, וכל שעות הפעילות שלה במסגרת הלימודית השתנו. הילד עלה מבי"ס יסודי לחטיבת הביניים וגם ככה חלו שינויים. ואם לא די בכך- הילד הגדול על סף גיוס לצבא. בנוסף-חלים שינויים בשעות הפעילויות של הילדים אחר הצהריים: הילדה הקטנה שלנו עולה שכבה בחוג המחול, ושעת הפעילות של החוג משתנה. הילד האמצעי החליט להפסיק לנגן בפסנתר והתחיל לעשות אימוני כושר במכון שלא סמוך לנו לבית.הילד הגדול- מעביר 4 פעמים בשבוע שיעורים פרטיים במתמטיקה אצלו בחדר ונדרש שקט יחסי בבית. בעקבות כל השינויים האלה- זזה שעת הקניות השבועית, הזמנים שאני יכולה להגיע לפילטיס השתנו, ובנוסף- בן הזוג עושה יוגה במועדים חדשים בשבוע. מה קורה בעקבות כל השינויים האלה? שלב ראשון, הצעה אישית שלי: לא להיבהל. הכל תחת שליטה ואפשר וגם רצוי להתארגן מחדש. הפתרון שלי הוא בהכנת טבלת פעילות שבועית כוללת לכל הפעילויות החוזרות בשבוע. הכוונה היא לרשום בצורה מדויקת בכל יום הנפרד –ע"ג הטבלה השבועית- מה הן שעות הפעילויות החוזרות, יום אחר יום: מתחילים במה שקל: שעות הלימודים של הילדים, לרבות התיחסות לשאלה איפה הם יאכלו ומתי. ממשיכים לחוגים של כולם:ריקוד לילדה, יוגה לבן הזוג, חדר כושר לילד וכן הלאה. בתוך כל זה משלבים פעילויות שחייבות לחזור על עצמן, כמו ניקיונות וקניות (- מה שאני קוראת "ניקניניות"). לאט לאט נבנית לפנינו תמונה שבועית כללית שמאפשרת לנו לראות אימתי יש לדאוג לארוחת צהריים למי מהילדים, מתי אפשר ורצוי לעשות קניות, מתי צריך בייביסיטר לילדה הקטנה, איך תתנהלנה ההסעות של הילדים ממקום. והכל בהתחשב בשעות העבודה שלנו, בעזרה שיש לנו מהורים ומעזרה בתשלום, ובמשאבים הכלכליים הנתונים בידינו. עם שפע הנתונים המאורגנים האלה נוכל לצאת לדרך השנה החדשה. בהצלחה! עינת בר אילן קיץ, מאמנת נשים לניהול זמן www.timeforyou.co.il

למעלה