תשובה (עתיקה...) ל 09

orisegal

New member
תשובה (עתיקה...) ל 09

מכיון ואני חדש על הירח שלכם ראיתי את שאלתך מה8 לאוקט' לגבי עקרבים בישראל. ראשית אני ממליץ לכולם פה להחזיק את מדריך החרקים של פנחס (פניה) אמיתי הדגול (אני מתכוון פה לאיש ולספר כאחד...חח)מסדרת מדריכי השדה של הוצאת כתר. צבעו ירוק והוא ספר קטן ומקיף למדי שבקלות ניתן לשלשלו אפילו לקטנים שבתיקים. אם תרצה להעמיק עוד ישנו ספר נוסף של פניה אמיתי בהוצאת חצב הנושא את השם "זהירות! עקרבים" (כמה מפתיע..) וגם את כרך פרוקי רגליים יבשתיים בסדרת האנציקלופדיה של החי והצומח בא"י. שנית, יש לזכור שהשימוש במושג "ארסי" הוא קצת מעורפל. אין עקרבים (אגב.. גם לא עכבישים)שהם "לא ארסיים". לכולם יש ארס. אני מניח ששאלתך התייחסה לגבי מינים המסוכנים לאדם בישראל. אם כן, ישנם 4 מיני עקרבים הנחשבים למסוכנים לאדם בישראל וסיני: 1) הידוע והנפוץ מכולם הוא העקרב/עקצן הצהוב (LEIURUS QUINQUESTRIATUS) כל שאר 3 המינים המסוכנים הנוספים משוייכים למשפ' הקטלנים: א. קטלן דוגוני (הנפוץ מביניהם)-ANDROCTONUS BICOLOR ב. קטלן עב זנב - ANDROCTONUS CRASSICAUDA קטלן עברי (חי בחולות)ANDROCTONUS AMOREUXI HEBREUS חוץ מבחורים חביבים אלו, ישנם עוד 13 מיני עקרבים (עד כמה שזכור לי...) בישראל אשר אינם נחשבים למסוכנים, אלא אם אותו האדם רגיש (אלרגי) לפעילות הארס שלהם. מומלץ לנקוט באמצעי זהירות מול כל אחד ואחד מהמתרוצצים שהזכרתי (כולל ה"לא מסוכנים") כי אני בטוח שלא ירצה אף אחד להיווכח כי הוא אלרגי... יש לבחון היטב את התנהגות מקום העקיצה במקרה של העקרב נבו יריחו (NEBO HIERICHONTICUS) אשר למען הקוריוז אזכיר כי הוא הגדול בעקרבי ישראל ועקיצתו עלולה לגרור נמק מקומי ולא רצוי. סיפרת כי נהגתם לאסוף עקרבים שחורים... רוב הסיכויים כי אספתם את העקרב הנפוץ שחרן יהודה (BUTHOTUS JUDAICUS). עקרב שחור, לא קטן, בעל צבתות דקות. אני נוהג לכנותו "המרקיד" , משום עקיצתו המרקידה בכאבה..... בינתיים לילה טוף לכולם. מקוה שלא העמסתי עליכם מדי לחג סוכות חביב שכזה. :) אורי סגל

orisegal

New member
שכחתי להזכיר

את המין ANDROCTONUS AUSTRALIS, הקטלן הדרומי שניתן למצאו באיזורנו רק בדרום סיני.

09

New member
עוד משהו..

זה לא קשור אבל שיהייה... אני לא יודע איך לשנות את הפרטים, אז תקראו לי שובל, לא 09... :) זהו, לילה טוב!

למעלה