תשר

ofiris

New member
תשר

אולי זהו לא המקום אך אפרסם את זוג שאלותיי פה :) א. האם חובה להשאיר תשר בבית-קפה על פי החוק? ב. האם חובה לשלם על אבטחה בבית הקפה על פי החוק?

אין חוק שמכריח אותך לתת תשר

ובמקומות מסויימים השירות כלול במחיר... כנ"ל בקשר לאבטחה... Nevertheless, זה מאוד מקובל לתת טיפ של עשרה אחוזים (אלא אם כן השירות כלול במחיר) ואני בדרך כלל (אלא אם כן היה לי מלצר ממש איום ונורא) משתדל לתת קצת מעבר לעשרה האחוזים... ביום חמישי בבוקר הייתי באיזה בית קפה ברחובות ביחד עם החברה שלי והאווירה הנעימה (בשילוב עם מלצרית נחמדה ונעימה במיוחד) הביאה אותי לשלם טיפ של משהו כמו 20 אחוז
בקשר לאבטחה, במקומות מסויימים שואלים אם אתה מוכן לשלם X שקלים כתוספת עבור האבטחה... אני תמיד אומר שכן, ולו רק בגלל שלהתפוצץ בזמן שאני שותה קוקטייל "מרשמלו" לא מוצא חן בעיני (קרה לי בחמישי בערב שהמלצרית בקוקטייל רום בתל-אביב אמרה שאפשר להוסיף 2 שקלים לאדם עבור האבטחה ואני כמובן שהייתי בעד)

Imperia

New member
אסור להם "לכפות" עליך שום תשלום

חוץ ממחירי המנות שהופיעו מראש בתפריט. לפי החוק. אם השירות כלול, הוא צריך להיות כלול מראש במחיר של המנות, ואסור להם להוסיף בסוף בחשבון שירות. ברוב המקומות גם לא עושים את זה יותר. אם רשום "לא כולל שירות", אתה יכול לשלם להם כפי ראות עיניך, מאפס ומעלה... כמה אתה משלם, זה כבר באמת עניין של מנהג ונימוס. כנ"ל לגבי אבטחה - אתה לא מחויב לשלם. אתה יכול להגיד שיוציאו מהחשבון. הם אף פעם לא מתווכחים עם זה, אבל הם בונים על זה שאנשים ירגישו לא נעים לא לשלם.

ישנה בעיה אחרת

הרבה מאוד מלצרים ומלצריות בבתי קפה מכובדים(בד"כ) מקבלים כמובן מעליו את עניין התשר שעל פי החשיבה שלהם, חובה על הלקוח לשלם אותו. לכן הם מזלזלים בעבודת המלצרות, ומתנהגים בגסות רוח. למרות זאת ישנם גם סוג המלצרים אשר מגזימים בהתחנפות ללקוח, התחנפות המגיעה עד כדי הטרדה. לכן אני חושב שהתשר הכי גבוהה מגיע למלצרים אשר עושים את עבודתם המקצועית בצורה נכונה ותקינה ומחייכים מידי פעם ללקוח כדי לגרום לו הרגשה ביתית ורצויה. אני גם לא חושב שהמלצר אמור לתת הרגשה של לחץ על הלקוח לשלם את התשר, כי לקוח נורמטיבי ישלם את התשר מטעמי נימוס וכבוד. לגבי התשלום לאבטחת המקום, אני חושב שהנושא הזה חורג מכל כללי הנימוס המקובלים, ישנם כמה אפשרויות מנומסות של בעלי העסק לשלם למאבטחים. 1. לקחת אחוז מהתשר של המלצר. 2. לנכות אחוז קטן מהתשלום של הלקוח על הארוחה לטובת המאבטחים. דרך אגב, שלום אני חדש פה, ומאוד מצא חן בעיני הפורום הזה. סוף סוף אנשים עם דרך ארץ. כל הכבוד!

ברוך המצטרף

תראה, בקשר לאבטחה, אני חושב שהדרך הנעימה ביותר תהיה להציע את זה (כפי שעשו לי בקוקטייל רום בתל אביב) בצורה אופציונלית ובתשלום של פינאטס (מה זה שני שקל לאדם?)

הזדמנות

גם לי לאמר ברוכים הבאים לכל המצטרפים. איזה כיף שבאתם
והטיפ (לא) שלי בקשר לתשר : מתוך מאגר משפטי - זכאות מלצר לדמי מינימום: |שירות זה הוא חלק אינטגרלי מעבודתו שבגינה הוא מקבל תשר. בתחום המסעדנות קיים הנוהג להשאיר על השולחן סכום כסף נוסף על החשבון המוגש ללקוח – ''טיפ'' – בשיעור של כ-10% מערך ההזמנה. המלצר אינו תלוי רק בטוב לבו ורצונו של הלקוח אלא יש מינימום מסוים שמובטח לו ע''י המסעדה, כאשר כל סכום מעל לזאת אכן תלוי בטיב השירות וההערכה על השירות כפי שנבחן ע''י הלקוח. אולם סכום זה כל כולו בא בגין אותה עבודה שהיא חלק מהגדרת העבודה של המלצר אצל המעביד. לכן אין להפריד בין קבלת התשר לעבודת המלצר הנעשית במסגרת השירות של המסעדה ללקוחותיה." לגבי דמי אבטחה מוסיפים אותם גם במקומות רשמיים וממלכתיים כמו בתי ספר ואוניברסיטאות ובסכומים הרבה יותר משמעותיים , אז למה ילינו אזובי הקיר?

adidushim

New member
תסלחי לי,אבל זו חוצפה

לכלול בתשלום את דמי האבטחה. דמי האבטחה היו בעבר תשלום חובה,וכשבוטל הדבר בעלי המסעדות ובתי הקפה החליטו להשאיר את ההרגל המגונה הזה (כדי להרוויח יותר כסף,כמובן) . כאחד שמבלה יחסית הרבה במסעדות ובתי קפה אני מרגיש מנוצל ובד"כ מקזז את התשלום על דמי האבטחה, על הפרנציפ! חוצפה ישראלית מצויה..

למעלה