תתחדשו על הפורום

תתחדשו על הפורום

ועכשיו לבעיה שלי אני סובלת מפחדים וחרדות רבות שהרבה פעמים אני לא יודעת ממה הם נובעים. אני אחת שאוהבת שהכל אצלה בטוח ואני תמיד מכינה את עצמי מה עם יהיה אחרת כי כל שינוי מלחיץ אותי ועכשיו לבעיה הגדולה שלי כל פעם ( לא תמיד ) כשאני שומעת שקרה משהוא רק אני מדמיינת שזה קורה לי אני מנסה להיגמל מזה ולא מצליחה איך אני יוצאת מזה

דפוסי חשיבה של גול עצמי

את לא היחידה שמרגישה הכי בנוח במצבים בהם הכל ידוע ומתוכנן מראש, מצבים שמקנים לנו תחושה של בטחון. הפתעות יכולות להלחיץ אם אנו מרגישים שאנחנו לא מספיק ערוכים להתמודד איתן. פה נכנס גורם הדמוי העצמי. האם את רואה את עצמך כאדם שיכול להתמודד עם קשיים שתתקלי בהם? המפגש בין הדמוי העצמי לבין תפיסת המציאות, הן שיקבעו את מידת החרדה. אם העולם נראה לך כמקום מסוכן ובאותו זמן, את תופסת את עצמך כאדם שמתקשה להתמודד - הרי שתרגישי חרדה רוב הזמן ותהיי בתחושה של "היכון" לקראת דברים רעים שעלולים להתרחש. פילוסופית החיים ומידת השפוטיות של האדם כלפי עצמו משפיעים גם הם על היכולת לקבל שנויים ואי וודאות. אנשים עם תפיסת עולם של "הכל מהשמיים" ומכאן שצרכי השליטה שלהם פחות חזקים, יגיבו בפחות חרדה לשנויים ואנשים שפחות שפוטיים כלפי עצמם ומקבלים את חולשותיהם, ייכנסו פחות לחרדה כשימצאו את עצמם במצב בו הם מתפקדים פחות טוב ממה שהם רגילים או היו רוצים לתפקד. עצתי לך היא לבדוק היכן את עומדת מבחינת הנקודות שהעליתי, מה הם דפוסי החשיבה ותפיסות העולם המכבידות על ההתמודדות שלך? נסי לחשוב מנין הן נובעים (חינוך? דברים שקיבלת בירושה מההורים? ביקורתיות ייתר?) ונסי לתרגל צורות התיחסות חדשות. כשאת שומעת שקרה משהו רע, נסי לבחון זאת באופן מציאותי- מה הסיכויים שדבר כזה יקרה גם לי? מה המחיר של לנסות למנוע זאת? האם המחיר (למשל המנעות מעשיית דברים מסויימים) מוצדק? ממליצה לך לקרוא את הספר של סוזן ג'פרס Feel the Fear And Do It Anyway/Susan Jafferes

למעלה