408 - סיפורי וולדורף.

black scar1

New member
408 - סיפורי וולדורף.

ספוילר לפרק, אם צריך לציין.

תכלס, לא ידעתי אם לפתוח לזה הודעה חדשה או לשרשר למשהו, כי אני לא במוד הנכון לחפור בצורה נכונה על הפרק.

אני במעין מרתון של העונה הרביעית עכשיו (מאז תחילתה של עונה 5, חזרתי לקריז של מד מן, וצריך להעביר את הזמן עד שהפרקים החדשים יוצאים), טוב רימיתי, התחלתי את המרתון מפרק 4. וגם על המזוודה אני מדלגת כי ראיתי אותו לפני שבוע, סתם כי התחשק לי. ופתאום אני נופלת על הפרק הזה (סיפורי וולדורף) ויוצאת ממנו עם פה שמוט. וואו, לא זכרתי שהוא כזה גאוני אולי בגלל שאת 4 העונות ראיתי בבת אחת לפני איזה שנה בערך במעין מרתון של פרק רודף פרק, אז לא היה לי זמן לעכל כל פרק כמו שהוא, כמו שצריך.

זה פשוט לדעתי אחד הפרקים הכי מבריקים בסדרה. זכרתי שהיה פרק שהראו איך רוג'ר החתים את דון. לא זכרתי איך זה קרה, וממש לא איך זה נגמר. הפלשבקים לתקופה ההיא, שהאירו באופן כ"כ יפה (אה-לה, אבודים) את ההתנהלות של דון והווה.

האירוניה הנפלאה והשומטת לסתות של הפרק הזה.
דון מקבל את הפרס על הפרסומת, ע"י שהוא גנב (טוב זה ויכוח אחר, אבל ככה פגי רואה זאת) את הרעיון של פגי, ולא נותן לה את הקרדיט שהיא חושבת שמגיע לה, ואז גונב את הרעיון של "האידיוט של רוג'ר" (לא זוכרת מה שמו, ואין לי כוח לבדוק, אז ככה אקרא לו, עמכם הסליחה) באמצע פגישה כשהוא שיכור ומטומטם, ולכן ונאלץ לשכור אותו בגלל אותה טעות מפגרת שעשה. כל זה מרפרף חזור ורפרוף לפגישה הראשונה של רוג'ר ודון.

"אף אחד לא נותן לי קרדיט על מה שאני עושה" אומר רוג'ר (ציטוט לא מדויק, אין לי כוח לבדוק). "ומה בדיוק אתה עושה?", שואלת ג'ואן? "אני שוכר בחורים כמוהו (על דון, בטקס קבלת הפרס)". משפט שנאמר בערך באמצע הפרק, וגורם לציפייה ההו-כה מתבקשת לטיים ליין של הפלשבק שנגלה בדיוק את הרגע המדויק שרוג'ר מגלה את הפוטנציאל האדיר של דון, שנגלה שמגיע לרוג'ר את הקרדיט האדיר על שזיהה את דון ושכר אותו.

קצת לפני סוף הפרק, מוסר רוג'ר את הפרס לדון (שאיבד אותו, מרוב שהיה שיכור, בטקס), ודורש ממנו, בתמורה לפרס- "רק אם תגיד שזה הכל בזכותי", דון, מודה, הייתי צריך להגיד את זה. ואנחנו מצפים ל"ביג פיניש" - הסצינה האחרונה של הפלשבק שתראה לנו איך רוג'ר גילה את דון, רק כדי להתבדות ולגלות שרוג'ר חשב שדון אדיוט כל הזמן ושכר אותו בטעות, כשהיה שיכור.
כל הדבר שהוא דון דרייפר, כל התדמית, האדם הזה שאנחנו מכירים היה מקרי לחלוטין. ואז בדיוק נזכרתי, מה שחשבתי בפעם הראשונה שראיתי את הפרק- אולי הפשלה שהביאה את דון לשכור את "האידיוט של רוג'ר", תתגלה כמציאה. אולי הוא יבריק פתאום, גם הוא נשכר בפשלה שעשה איש חכם ושיכור (כמובן שהיום אני יודעת שזה לא באמת קרה, הוא באמת היה אידיוט, הוא לא יהיה דון).

אבל הפואנטה הסופית, הפאץ' ליין, שאני לחלוטין הולכתי שולל עד שהגעתי אליו, מדכאת ומדכדכת כראוי לסדרה. הכל רנדומלי. דון נהיה מי שנהיה בגלל מזל ותו לא. העולם כאוטי ורנדומלי. החלום האמריקאי- אם יש לך כשרון, אתה תצליח, האדם עושה את עצמו, מתנפץ בפרצוף. הכל תלוי במזל, בזה שמנהלים חכמים ישתכרו ויעשו טעויות. ודון נשכר בדיוק כמו "האדיוט של רוג'ר". כ"כ מבריק. שאני צריכה עוד קצת זמן לעכל את הפרק הזה.

lollapalooza

New member
בטח שצריך לציין, זה עוד לא שודר בארץ!

לטעמי גם מוקדם מדי לפתוח דיון.

היא מדברת על עונה 4, גם אני לא הבנתי בהתחלה

היא פירסמה את זה לפני שבכלל פרק 8 שודר בארה"ב

black scar1

New member
בדיוק, איך יכלתי לדבר על 508

אם הוא רק יצא היום?

וכבר ראיתי. מותר לדבר עליו? אסור לפתוח שרשורים לפרקים שעוד לא שודרו בארץ?

lollapalooza

New member
הו, ראיתי את זה רק בצהריים

ואיך שראיתי 8, הייתי בטוחה שזה הפרק החדש

lollapalooza

New member
את הפרק הזה אני לא כל כך זוכרת

אבל למיטב זכרוני, זה היה קצת יותר ממזל, כלומר - דון כן ניסה לדחוף את עצמו קדימה ודי הציק לרוג'ר שיקח אותו לעבודה ונתן לו עבודות, לא?

black scar1

New member
כן, את צודקת בזה שדון בעצם כן דחף לזה

מה שקרה בעצם בפלשבקים (גם אני לא זכרתי לפני שראיתי את הפרק) הוא שרוג'ר הולך לקנות מעיל פרווה לג'ואן (כשהיה להם רומן), וקונה בחנות בה דון עובד. במקרה הוא רואה כרזה שמפרסמת את החנות על הקיר של החנות ושואל את דון מי עשה את הפוסטר (פרט טרוויה מעניין שקל לפספס, בטי מדגמנת בפוסטר, כנראה אלו היו ימי הדוגמנות שלה). דון עונה שזה הוא, ושהוא משתעשע בפרסום, ושואל את רוג'ר אם הוא יכול לצלצל אליו בשביל עבודה. רוג'ר אומר שלא. אחר כך כשדון שולח לרוג'ר את המעיל פרווה, בקופסה הוא שם תיקייה של העבודות שלו, רוג'ר לא מסתכל על התקיה וזורק אותה לפח.
כמה זמן אחר כך, דון מאתר את הבניין שבו רוג'ר עובד, ומגיע לשם ומנסה לנהל שיחת חולין עם רוג'ר, שישר מבין מה הוא רוצה ממנו, מעיר לו שזה היה רעיון גרוע לשלוח את התיקייה עם המעיל ושיעזוב אותו. דון משכנע אותו איכשהו לצאת איתו ולשתות. הם שותים משתכרים ומדברים. יום אחר כך דון מגיע לרוג'ר ששואל אותו בחוסר סבלנות- מה אתה לעזאזל עושה פה, תעוף מפה כבר, דון עונה לו- אתה לא זוכר? שכרת אותי אתמול.

עכשיו נכון, לא לגמרי דייקתי. זה לא היה לגמרי עניין של מזל. דון היה קרציה ודיי התעקש על העניין. (וגם שקראתי על הפרק הפעם אחרי הצפייה, הבנתי שאולי הבנתי לא נכון. לפי הקונצנזוס, רוג'ר כנראה מעולם לא באמת שכר את דון, וגם בסצנה שמראים שהם משתכרים, הוא לא אומר שהוא ישכור אותו. הדעה הרווחת היא שדון ניצל את השכרות של רוג'ר ושיקר לו בעצם, שהוא שכר אותו וזה אפילו לא היה נכון. ורוג'ר היה כ"כ שיכור שהוא לא ידע אם זה היה נכון או לא).

אבל אני חושבת שעדיין יש פה מסר חזק נגד כל התפיסה של החלום האמריקאי- האדם המוכשר, שיכול להגיע מהאשפתות ורק בזכות הכישרון שלו להתקדם ולעשות את עצמו. והפרק הזה דיי מנפץ את התפיסה הזאת בפנים. כי דון לא התקבל בגלל כישרון. רוג'ר לא רצה אפילו להתסכל על העבודות שלו. רוג'ר עצמו קיבל את העבודה שלו בירושה. דון תחמן את דרכו לחברה. נכון, הוא עדיין עשה את זה. אבל יש משהו הרבה יותר ציני ומריר בעובדה שהפרק הזה בעצם אומר- כן, הוא התקדם כי הוא טוב, אבל לא בהכרח בגלל הכשרון שלו, אלא בגלל התחמון שלו.

אני לא יודעת בדיוק איך לנסח את זה, אבל זה היה חתיכת טוויסט ענק בשבילי. במיוחד כשהפלשבקים מתכתבים כל הזמן עם הפרק עצמו. אם בזה שרוג'ר כל הזמן מתרברב בזה שהוא זה שזיהה את דון (
), ואם בכך שדון נאלץ לשכור איזה אידיוט חסר כישרון בגלל טעות שדון עשה כשהיה שיכור (ולמי שלא זוכר, אין לי כוח להסביר את זה עכשיו).

למעלה