Agile

LifeOverIP

New member
Agile

לא בהכרח קשור לנושא הפורום, אך אשמח לשמוע מבעלי ידע ודיעה,
מעט ארוך, אבל מעניין (לדעתי לפחות), תודה מראש לכל המגיבים.

1. האם אג'ייל היא סוג של מתודולוגיית על, יש לה מניספט כללי והגיוני וזה הכל,
וצורת העבודה הפרקטית היא סקראם, קנאבן וכו'?
כלומר, גם מי שעובד אג'יל, בעצם מאמץ משהו ספציפי יותר (סקראם, שיטה אחרת או המצאה שמתאימה לו),
אבל לא עובדים ממש באג'ייל, מכיוון שהיא מספקת רק רצון ועקרונות בסיסיים, ולא כלי עבודה,
האם הבנתי נכון?

2. מבחינת סקראם - מדובר בד"כ בעבודה בספרינטים, הכנת Product Backlog,
גזירת Spring Backlog, ביצוע Scrum Meeting כל בוקר, ביצוע Spring Planning, עבודת עם צוותים מעורבים ו Scrum Master,
ובסוף כל ספרינט גם פגישת תחקיר/לימוד, פגישת Review להצגת התכולה ועבודה עם לוח ופתקים,
האם כל הנ"ל ייחודי רק לסקראם או גם לשיטות אג'יליות אחרות?

3. מבחינת קנבאן - מעבר לכך שאין ספרינטים ויש אילוץ על מספר הפריטים שניתן לעבוד במקביל,
מה עוד מאפיין את השיטה הזו, והאם רק נדמה לי, או שבארץ לפחות עובדים בעיקר בסקראם?

4. למעט סקראם וקנבאן, אילו שיטות אג'יליות נוספות יש?

5. האם XP היא נגזרת/מימוש של אג'ייל, או שזו פשוט שיטה דומה אבל מוכרת עוד בעידן טרום האג'ייל?

6. מבחינת מודל "מפל המים" העתיק, שדגל בתכנון פרטני ומקיף מראש (מי אמר MS Project?
)
ביצירת מסמכים לכל שלב (ייזום, איפיון, עיצוב וכו'), כאשר כל שלב מתחיל רק כאשר הקודם הסתיים,
ובתהליך פיתוח ארוך יחסית, פחות גמיש לשינויים ופידבק מחזורי ומיידי, כאשר ה QA שולב רק בסוף הפיתוח,
האם מודל זה עדיין נמצא בשימוש? (אולי רק במקומות שבהם בתוצר הנדרש ברור כשמש, לא יעבור שינויים,
ויש ניסיון רב במימוש בטכני כך שקל להעריך את המאמץ הנדרש ולדייק, כך שאפשר אפילו לתמחר כ Fix)

תודה.

halperin

New member
מנהל
לגבי הwaterfall קצת הקצנת...

בתכל'ס אג'ייל עשה הרבה "רעש" אבל ההבדל הרבה פחות משמעותי ממה שנשמע,
מתכנני האג'ייל לא ציפו שיקחו את הגדרותיהם ויפרשו אותן כ - לא צריך לתכנן, ולא צריך לתעד (ובחלק מן המקומות מבינים זאת),
זה יותר לתכנן ברמה שהגיונית לאותו שלב, ולא להרחיב על דברים שאולי בקרוב ישתנו (קצת כמו - "אל תדחה למחר את מה שניתן לדחות למחרתיים").
ה-backlog הינו בעצם התכנית ארוכת הטווח - התכולה העתידית המתוכננת.
לא נכון להגיד שב-waterfall הבדיקות משתלבים רק בסוף - במרבית המקרים משתמשים במודל V/W ואז לכל שלב בתכנון יש שלב מקביל של בדיקות והכנות לבדיקות המתבססות עליו.
מפתיע - אבל דווקא האג'ייל יצר בכמה מקומות המון עלויות וישיבות ניהול...
בזמן שבמקביל אין זמן לבקר כראוי את התוצרים (מסמכי תכנון וכן הלאה).

היתרון באג'ייל הוא בקשר הצמוד בין מפתחים לבודקים, אך זה דורש אופן ניהול ייחודי בכדי לא לאבד את הכיוון ולרוץ אחרי הזנב, ולעיתים קרובות נופל בשל ההייפ השני של השנים האחרונות והוא ביזור מרכזי הפיתוח ופיזורם ברחבי העולם - אשר בעצם גורם לתופעה ההפוכה.

DivineComedy

New member
Everything is true except your first sentence

Agile done right is significantly different than waterfall and has great impact on how the team works and delivers

omer66721

New member
agile and scrum

עבדתי בינתיים רק בארגון אחד שעבדו בו Agile/scrum ואלה התובנות שלי:
באמת ב-waterfall משקיעים הרבה זמן בתיעוד, אבל אם עובדים ב-agile חייבים אנשי פרודקט מעולים שידעו להגדיר בדיוק מה הם רוצים. כמובן שגם מפתחים טובים ואנשי QA עם ראש גדול לא יזיק.
בחברה שעבדתי בההגישה הייתה כמה שפחות תיעוד וגם באגים לא ממש היינו פותחים. (היו רק באגים שמגיעים מלקוחות דרך התמיכה הטבנית). כל בעייה שהייתה תוך כדי פיתוח הייתה מתוקנת מיד על ידי המפתחים והייתה לנו מערכת ענפה מאוד של בדיקות אוטומטיות שהייתה רצה אחרי כל הכנסת קוד של המפתחים.
בתצורת ה-scrum שעבדתי בה אנשי ה-QA היו רושמים תכנית בדיקות כללית לכל scrum story והמפתח לרוב היא מריץ את הבדיקות בעצמו (בין אם ידנית או על ידי כתיבת בדיקה אוטומטית).
היחס בין אנשי QA למפתחים היה משתנה מזמן לזמן אבל בכל צוות SCRUM היו בין 1-2 אנשי QA ו-3-4 מפתחים שחלק היו מפתחים תשתיות וחלק את האפליקציה עצמה שהייתה כולל מבוססת WEB.

אני יכול להגיד שמאדו אהבתי לעבוד Scrum/Agile ואני מנסה מאוד להביא את הסטארטאפ שאני עובד בו עכשיו לשם....

למעלה