שיפוטיות - בעד ונגד שרשור חדש

שיפוטיות - בעד ונגד שרשור חדש

אני מתכבדת לפתוח את השרשור הזה כהמשך לתת השרשור בשאלות ההיכרות.

בשאלון ההיכרות הייתה שאלה:
"משהו שמתאים לך לספר ועוד לא סיפרת פה/ אנחנו לא יודעות עלייך?"
ועניתי כך:
אני יודעת שמקובל כאן לנסות להיות "לא שיפוטית".
אני לא אוהבת את זה.
א. כי אני חושבת שזו דרישה לא טבעית -- כולנו שיפוטיים.
ב. כי אני עצמי מאוד שיפוטית, ומרגישה שהשיפוט שלי בדרך כלל מדויק ואף מועיל.
(טוב, כמו כולם, בעצם...)

ועכשיו אני מפרטת: כל אדם עובר במהלך חייו =חוויות רבות וצובר ידע במגוון תחומים.
לאור זאת, הוא יוצר גם עמדות.
לכן לדעתי, הניסיון להיות "לא שיפוטי" הוא מלאכותי ונדון לכישלון.

כאן בפ]ורום יש עיקרון מאוד חזק נגד שיפוטיות.
ובגלל זה חלק גדול מההודעות כאן מתחילות בניסוחים כמו "לא שאני שופטת אבל...".

לדעתי זה מיותר.

כלומר: שיפוטיות- בעד ונגד (שרשור חדש)

לדעתי, כדי לנהל דיון מועיל על משהו, חשוב קודם כל להגדיר על מה מדברים.

לכן הלכתי למילון ובדקתי: מהו שיפוט.

והנה ההגדרה, מתוך מילון אבן שושן:
שיפוט - "דיון, שיקול דעת, קביעת עמדה לגבי עניין".

מאחר שאני בעד דיון ושיקול דעת, וגם בעד קביעת עמדות, אני בעד שיפוט.

כרמיון, אסיה ואמאדובה הביעו עמדות נחרצות נגד שיפוטיות.
ואני בטוחה שיש עוד.

שמחה שפתחת שירשור בנושא,

מקווה להתרם מהתגובות שיתקבלו.
על מנת לחדד את הנושא, הייתי שמחה אם המגיבות ינסו להבחין גם בין שיפוטיות לביקורתיות. כי גם נגד ביקורתיות יש קונסנזוס בפורום שזה שלילי (לפי התרשמותי כמובן).

לגבי ההגדרות של כרמיון בשרשור הקודם,
אני מסכימה ששיפוטיות בדוגמאות שצוינו על ידה היא שלילית: א. מי שלא מכיר את הנושא על כל גווניו והשלכותיו ונותן דעה נחרצת (הדוגמא היתה על עמדות בנושא אמהות ממי שאינו בקיא בנושא ואין לו ילדים). ב. מי שבשל פעולה אחת (שלילית) מסיק קווי אופי על האדם כולו, בלי להכיר את הנסיבות או את שאר פעולותיו של האדם.

השאלה, האם הדוגמאות הופכות את השיפוטיות לשלילית או ששיפוטיות מהסוג הזה היא שלילית. אשמח לשמוע מה אחרות חושבות.

לגבי שיפוטיות ותמיכה

ברור לי ששיפוטיות מעכבת או מקשה על תמיכה. אם לדג' ילדה בת 12 מגלה שהיא בהריון ובאה לרופא. רופא שיחשוב כל הזמן בראשו, שזה לא בסדר שילדה בת 12 מקיימת יחסי מין, זה לא בסדר, זה לא בסדר וכו', המחשבות הללו, יקשו עליו לתת לה את הטיפול המיטבי ויתבטאו ביחס שלו אליה (לרוב אפילו בלי שהוא ישים לב לכך).
הטענה הנגדית היא, שהוא עוזר לה בזה שהוא מבהיר לה שההתנהגות שלה לא בסדר. "מישהו" צריך להגיד לה את זה. לזה אני אענה, שאם הוא בא לתמוך/לעזור, זה לא סוג התמיכה המתאימה, לאחר מעשה, שהרי ממילא היא לא יכולה להחזיר את המצב לאחור. אם הוא מעוניין בפעולות מניעה וחינוך שיעשה זאת בדרך של הסברה מוקדמת ולמי שזה רלוונטי אליו.

ותסלחי לי

זאת בדיוק הסיבה שהרבה מהודעות התמיכה כאן - המוזיקה שלהן היא לגמרי לא תמיכה.

(ואני לא מדברת על מקרי קיצון כמו מוות או מחלה קשה, אלא על היום יום הפשוט)

רגע

אם "תמיכה שיפוטית" לא עובדת, אז מה בעצם הפתרון?
לתת תמיד תמיכה, או תמיד שיפוט? או לבחור בכל הודעה באיזה מהם את בוחרת?

אני באופן אישי ממש לא מסוגלת להתחייב שכל הודעה שתיכתב פה בפורום תזכה ממני לתגובות תמיכה.

ו

אoיה

New member
מדייקנית שכמוך אני מצפה ליותר

לא הייתי נחרצת נגד שיפוטיות, הייתי דווקאית שזה תחום אחר לגמרי.
אמרתי מראש שאני שיפוטית בעצמי אבל אני לא רואה כל צורך להפגין את השיפוט הזה במקום שברור לי שהוא לא יעשה שום דבר חיובי. אמרתי גם שבעצם הבעת השיפוט יש משהו חינוכי כלפי מי שעומדת מולי ואני לשמחתי לא מחנכת אף אחד מלבד מי שאני צריכה בתוקף עבודתי, בטח לא נשים בוגרות ונבונות לפחות כמוני.

אוי ניסחת את דעתי במדויק

אני מאוד שיפוטית. יש לי דעה על כל דבר שכותבים כאן. אני לרוב לא מביעה אותה כי אני לא רואה איזו תועלת היא תביא (חוץ מזה שיקפצו עליי למה אני שופטת). ובגלל זה אני מגיבה מעט מאוד...

תגובה לאסיה וגם למרשמלו

אני מגיבה לאסיה כאן, כי תפוז משום מה נותן לי הודעת טעות כל פעם שאני לוחצת על "הוספת תגובה" לשורה שבדיוק כאן למעלה.
(אתן חושבות שתפוז מנסים לרמוז לי משהו? הממממ... )

בקיצור, אסיה: רציתי להגיד לך, שהכותרת של ההודעה שלך נורא שיפוטית. מה זה "מדייקנית כמוך ציפיתי ליותר?" זו לא סתם שיפוטיות -- זו שיפוטיות חינוכית. אללי -- אני פשוט מזועזעת!!!

בחייאת, נו

ולמרשמלו, בהמשך לדבריי להלן: יאללה, פה זה פורום. לא בית קברות. תקלילו!
אז תכתבי משהו לא מועיל. אז מה יקרה? לא נשלם לך שכר ייעוץ.
בסדר.

כרמיון

New member
גם אני, כמו אסיה, מרגישה נאלצת לחזור על דבריי

הבעתי דעה נגד שיפוטיות מסוגים מסוימים. נגד ביטויים מסויימים של שיפוטיות. (כפי שהבינה יפה קרן שמש ראשונה בשירשור הזה).
פירטתי בבירור לאילו סוגים ספציפיים אני מתכוונת. חזרתי בשנית על הפירוט מכיוון שכתבת שלא הייתי מספיק ברורה.
קיוויתי שמכיוון שהייתי ספציפית ומפורטת ככה, לא תעשי מדבריי משהו פשטני כמו "כרמיון הביעה דעה נחרצת נגד השיפוטיות" (---> מכיוון ששיפוטיות לפי המילון פירושה שיקול דעת קביעת עמדה לגבי עניין, יוצא שכרמיון חושבת שאסור להפעיל שיקול דעת ואסור לקבוע עמדות כאן, וכו').

אני מרגישה שלא משנה מה אגיד, בכל מקרה תמשיכי לעוות באופן מתמיד ומכוון את דבריי ולקחת אותם למקום שממנו תנסי להוכיח איזו נקודה לגבי זכותך לשיפוטיות באשר היא. אין לי כוח לזה, באמת. מצטערת. אני מרגישה שזה גם היה די צפוי.

אבל לטובת זה שבכל זאת קוראות אותי גם אחרות: לא! כמובן שאני לא חושבת שכל הבעת דעה באשר היא זהה לאותה שיפוטיות מהסוגים שתיארתי, שמהם אני נרתעת ושאליהם אני לא מתחברת! מה לעשות. אני חושבת שהחיים מורכבים יותר, וגם כל הנושא של תרבות דיון הוא מורכב יותר.

כרמיון

New member
ובעצם

תמחקי מהמחשבה את כל ההודעה שלמעלה, ותשאירי ממנה רק את "לא הבעתי דעה נחרצת נגד שיפוטיות, הבעתי דעה נגד שיפוטיות מסוגים מסוימים". כי זה כל מה שניסיתי למעשה להגיד.
לא מתאים פה, הגוון העצבני.

תודה על המחיקה

גם לדעתי לא התאים פה הגוון העצבני.

כבר כתבתי לך בשרשור הקודם שגם אני מתנגדת ל:
שיפוט חינוכי
שיפוט לגופו של אדם
ולשיפוט מצד מי שאינו בקי בנושא.

בכל אופן, למען הסר ספק: אני לא "מאלצת" אותך לחזור על דברייך.
כדי לחסוך לך חזרות, מלכתחילה שמתי בתחילת הדיון החדש קישור ל"תת השרשור" הישן.

כרמיון

New member
לכי על זה.

כמו שכתבתי, וכמו שאביטלתל כתבה יפה כאן ברור ויפה, התפלפלויות על שיפוטיות כהבעת דעה באשר היא - הן לגיטימיות, רק שלא ממש מעניינות אותי אישית (אני מרגישה שמבחינתי הן מוצו עוד לפני שהתחילו...)
כתבתי אילו סוגים של שיפוטיות לא נראים לי בפורום.

אז כל עוד זה נוח לך זה בסדר?

כל עוד זה נותן *לך* במה להתפלפלויות שלך וכל עוד את כותבת מה נראה *לך* מה לא זה בסדר,
אבל כשמישהו אחר כותב זה כבר התפלפלויות ומוצה.

(קצת מזכיר את המשפט על הבעל שאומר את המילה האחרונה בבית...)

אני לא כל כך מבינה את הויכוח

היא הביעה את דעתה. היא שיפוטית, לא נעים לה לקרוא דעות שיפוטיות שמנוסחות באופנים מסויימים. אז מה? כל עוד אין לה הכוח למחוק אותן, אני לא מצליחה להבין על מה הכעס.

כרמיון

New member
מה זה אומר, שזה בסדר או לא בסדר?

קודם כל, לא ניסיתי לסתום כאן לאף אחת את הפה ולא קראתי למחוק את ההודעה שלך או של מישהי אחרת. זה שלא בא לי להשתתף בהתפלפלות כזו או אחרת, לא אומר שאסור לאחרות להמשיך בה. אדרבא, תתפלפלו ותהנו

אני אישית, לא מעניין אותי להשתתף בהתנצחות בנושא "אל תגידי שלא צריך להיות שיפוטיות, הבעת דעה אז את כן שיפוטית". אמרתי מקודם שאני לא שוללת כל שיפוטיות באשר היא. יש סוגים מסוימים של שיפוטיות שלא באים לי טוב, והסברתי למטה מהם. אז זה שמישהי תאמר שאני שיפוטית לא עושה לי משהו מיוחד.

למעלה