מועדון הספר - מחזור שער המוות

strahd

New member
מועדון הספר - מחזור שער המוות

"האפלו, בוא שב איתי מעט, שתה את היין, הוא במיוחד בשבילך" אומר האדם הזקן לאיש שזה עתה נמלט מהמבוך, בגדיו קרועים, הוא מדמם כמעט עד מוות ולצידו כלב אחד חביב. אך ההפוגה מהמלחמה הבלתי פוסקת לא תימשך זמן רב, מכיוון שהבריחה היא רק ההתחלה. כל מה שהפאטרינים יודעים הוא מלחמה, מוות ובריחה. הם כלואים במבוך, עולם ענקי שכל שלב ממנו הוא מלכודת מוות. יצורים נוראים שמשחזרים את עצמם מטיפת דם ועד ליצורי תועבה אחרים. הפאטרינים חיים דורות על גבי דורות במאבק להימלט מהמבוך הנורא. הם יודעים שני דברים. כמה כבר הצליחו לברוח ומחכים להם בצד השני. הדבר השני הוא שהסארטאנים כלאו אותם פה בעולם המוות הזה, והם ישלמו עליו. האפלו הפאטרין הוא אחד מהנמלטים, וכאשר הוא עובר את השלב האחרון במבוך הוא יוצא למסע נקמה, אך העולם שהפאטרינים הכירו כבר אינו עוד, במקומו קיימים ארבעה עולמות המורכבים מארבעת היסודות: אוויר, אש, אדמה ומים. כדי לגלות מה התרחש בעולם ומה עלה בגורל הסארטאנים, האפלו יוצא למסע על גבי ספינה שתעביר אותו דרך שער המוות, המחבר בין כל העולמות. הסדרה יצאה בשנים 1990-1994 (באנגלית) וזמן לא רב לאחר מכן היא תורגמה לעברית. היא נכתבה על ידי מרגרט וייס וטרייסי היקמן, הידועים יותר בגלל הסדרה "האחרת" שלהם, רומח הדרקון. בניגוד לרומח הדרקון, שספג ביקורות מכאן ועד הודעה חדשה, מחזור שער המוות נחשבת לפנטזיה מרתקת ומוצלחת, שמשלבת היטב בין האלמנטים של בניית עולמות מצויינת (של טרייסי היקמן) לבין כתיבת דמויות עמוקות (של מרגרט וייס). בסך הכול יצאו שבעה ספרים בסדרה, כאשר בארבעת הספרים הראשונים נחקרים ארבעת העולמות השונים על ידי האפלו ובשלושת הספרים האחרונים, הפוקוס נע בין כל העולמות לקרב הסופי והגדול בשער השביעי והאחרון. הסדרה התחילה טוב, המשיכה מצויין, הגיעה לשיאים, אבל נגרמה, לפי עניות דעתי, בכל ענות חלשה. אבל עדיין אי אפשר שלא לזכור את הדמויות הנהדרות: הוגו היד (זה יד, דרך אגב, כמו hand, לא Heed, כפי שהרבה חשבו), המתנקש שמתחיל לגלות מצפון. ביין, הילד המתוק שמסתיר חזות מפלצתית. אלפרד, המשרת הגמלוני שמסתיר סוד אפל. קסר, הזקן התככן. הלאזארים המפחידים והנחשים האפלים הזורמים בעולם המים. ולא לשכוח כמובן את זיפנאב, הקוסם שמתעקש לקרוא לספינה שלו אנטרפרייז ולוחש בסתר שהוא באמת ג'יימס בונד. לפי דעתי, זאת סדרה שהשלם עולה על סכום חלקיה. מבחינת סדרת פנטזיה, היא לא עומדת ליד ענקי הדור, אבל כקריאה מהנה שמעבירה את הזמן בכיף, היא אחת הטובות וללא ספק הטובה ביותר של וייס והיקמן, שלא הצליחו מאז להתעלות שוב לאותה רמה. אז מה דעתכם על הסדרה ממי שקרא? מי הדמות האהובה עליכם? מה הסצינה האהובה עליכם? האם שיחקתם במשחק המחשב? האם גם אתם לא הבנתם מה זה לכל הרוחות בעת מקרקשת? מועדון הספר מתחיל עכשיו.

is00

New member
חפירה לפניכם.

בזמנה "מחזור שער המוות" היתה סדרת הפנטסיה האהובה עלי ביותר. בערך באמצע שנות ה- 90. לראשונה נתקלתי בה כשהייתי בחטיבת הביניים באחד מהביקורים שלי בספרייה הציבורית העירונית. בערך בזמן ש-4 הספרים הראשונים בסדרה("כנף הדרקון", "כוכב הרפאים", "ים האש" ו"קוסם הנחש") כבר יצאו בעברית. אחרי שקראתי את השניים הראשונים גיליתי בספרייה את הספר הרביעי, אבל לא הצלחתי למצוא את הספר השלישי... אחרי איזה חודשיים ללא מציאת הספר השלישי לקחתי את הספר הרביעי וקניתי את הספר השלישי. אלו היו הזמנים שלספרים בישראל היו מחירים נורמאליים... הספר השלישי("ים האש" להזכירכם) עלה... 39 ש"ח. כן ,כן, אתם קוראים נכון. בכל מקרה קראתי את השלישי שקניתי והמשכתי אל הרביעי שלקחתי מהספרייה ואז... נאלצתי לחכות כמה חודשים עד לצאת הספר ה-5. המתנה לא קלה, כי הספר הרביעי נגמר בקליפ-האנגר רציני. מהנקודה הזו, כבר לא חיכיתי שהספרים יגיעו לספרייה, אלא קניתי אותם ברגע שהם יצאו בארץ(הספר החמישי - "יד הכאוס", השישי - "אל תוך המבוך" והשביעי והאחרון - "השער השביעי"). בין לבין קניתי את יתר ספרי הסדרה, שלא היו לי באותו הזמן(משמע הספר הראשון - "כנף הדרקון", הספר השני - "כוכב הרפאים" והספר הרביעי - "קוסם הנחש"). מאז הפעם הראשונה שקראתי את הסדרה קראתי אותה עוד 3 פעמים, כשהפעם האחרונה היתה לפני 3 שנים, אם אני לא טועה. כמובן שהפעם האחרונה לא הייתה אותו דבר כי... ובכן אני מאשים את ג'ורג' מרטין ורובין הוב בזה, אבל כמובן שאני זוכר לה חסד נעורים וגם כבר עשר שנים אני מקווה שמישהו בהוליווד יעשה לי טובה ויעבד את סדרת הספרים לסדרת טלוויזיה. אני חושב שהדבר שהכי מצא חן בעיני בסדרה הזו הוא בניית העולם עצמו וסוג הקסם הקיים בעולם של הסדרה, בעיקר זה של הפיטרינים והסארטן. הקסם שלהם פשוט... מגניב(
) ומאוד יעיל. אם אני זוכר נכון בתקציר הסדרה מאחור כתוב שבסדרה זו וויז והיקמן הביאו את אומנות בניית העולמות לרמה חדשה, ואני לגמרי מסכים עם זה. אחד הדברים המרכזיים, לטעמי, שעשו את הסדרה הזאת הרבה יותר טובה מזאת של "רומח הדרקון" הוא העובדה שבעולמות האלה אין דבר כזה(ולא יכול להיות משהו כזה) בני כלאיים של גזעים אנושיים וגם אין יותר מדי גזעים שם, חוץ מבני אנוש, אלפים וגמדים(טוב לפחות לא ב-4 העולמות...). אם תשאלו אותי מי הדמות האהובה עלי בסדרה, אין מצב שאוכל לבחור אחת, אז אני אבחר שלוש - אלפרד, זיפנאב וכלב. ואני גם אזכיר את הגמדה מעולם צ'לסטרה - גרונדל(אם אני לא טועה בשמה). אלפרד משעשע, זיפנאב מטורף וכלב...הוא פשוט כלב.
הספר המועדף עלי בסדרה? ללא ספק הספר הרביעי בסדרה - "קוסם הנחש". על משחק המחשב אני קורא פה לראשונה. סצנה אהובה בספר... כל סצנה עם זיפנאב ואני חייב גם להזכיר את הסצנה בה אלפרד נזכר לראשונה ב"אחד המנחה את הגלים" במהלך "מועצת השלום" בספר הרביעי ואת הסצנה האחרונה של אלפרד והאפלו ב"קוסם הנחש". בשורה התחתונה - הסדרה מומלצת בחום, בעיקר לבני הנוער והצעירים שביניכם.

הייזל

New member
ותזכורת

קודם כל, תודה לstrahd שלקח על עצמו לעשות את המועדון החודש. אם מישהו מעוניין לעשות את המועדונים הבאים הוא מוזמן. 31.12.11 - ילד מלחמה/קארין לוואצ'י 31.1.12 - סדרת סוקי סטוקהאוז ["דם אמיתי" בטלוויזיה] ובייחוד הספר הראשון "מת עד החשיכה" מאת שארלין האריס.

dingaleboom

New member
קראתי את הסדרה בתיכון

והייתה אחת האהובות עליי. לצערי אני לא זוכרת יותר מדי, ובדיוק שבוע שעבר התחלתי קריאה חוזרת של הסדרה כולה. אני לקראת סוף הספר הראשון, שהוא מצויין. אחד הדברים שאני כן זוכרת, זו בניית העולם המצויינת, והעובדה שתמיד הייתה לי ההרגשה שהכל תוכנן מראש, והסופרים ידעו בדיוק מה הולך לקרות. אני זוכרת שהספר השלישי היה האהוב עליי (אם אני לא מתבלבלת - זה הספר על העולם התת קרקעי). הדמות האהובה עליי - בלי ספק, כלב!!!!!!!!!!! דמות גאונית. כל כך אהבתי אותו. אחריו - האפלו. היה לי קראש רציני עליו. עכשיו, כשאני קוראת באנגלית, סוף סוף גיליתי איך קוראים לבעת מקרקשת, וכמה צחקתי כשנזכרתי בתרגום. לא ידעתי שהיה משחק מחשב!!! אפשר יותר פרטים?

eyalg1972

New member
סדרה מעולה!!!

אהבתי את הוגו היד (מה שמסביר למה אהבתי את הספר החמישי, ופחות את השביעי) אני טוען שיש לסדרה שש וחצי ספרים כי לא ממש אהבתי את הסוף שלה, הם היו צריכים לכתוב עוד 50-100 עמודים ושזה יהיה סיום ראוי לשמו!!! הספר החזק ביותר הוא "ים האש"- קודר, אפל- אבל חזק ומותח, והסצינה הסופית בו- היא האהובה עליי (מה שמוזר- כי לא משתתף בה אף אחד מהגיבורים....)

strahd

New member
ספר by ספר - אחד מי יודע?

הבה נתחיל לרגל חודש שער המוות לעבור על הספרים הנהדרים של הסדרה. הבה ונתחיל מהראשון. כל אחד יכול לרשום מה הוא חושב על הספר, מה הוא זוכר ממנו, במיוחד לאחר שרובנו קראנו אותו בתקופת התיכון שלנו, ומה הייתה התחושה שלו. "שכרתי אותך כי אני צריך שתהרוג מישהו". אמר המלך למתנקש. "להרוג מישהו? זאת לא בעיה", אמר הוגו היד. "כן", אמר המלך. "אני צריך שתהרוג את בני". במילים אלו נפתחת עלילת "כנף הדרקון", הספר הראשו במחזור שער המוות. העולם בו אנחנו נמצאים הוא אריאנוס, עולם האוויר. בעולם זה היבשות קיימות באיים מרחפים בשלוש דרגות, כאשר בדרגה האמצעית נמצאות ממלכות בני האדם והאלפים, בדרגה הנמוכה ביותר נמצאים בגמדים העמלים ועובדים על מכונה אדירת ממדים, שלא בדיוק מה היא עושה, אבל לכל אחד יש בה משימה, ובדרגה העליונה חיים המכשפים האדירים, שאיש לא ראה מעולם. במהלך מסעם של הוגו וביין, קורבנו המיועד, הם נתקלים בשתי דמויות מסתוריות. האחת היא האפלו, אשר התרסק עם ספינתו המעופפת והשנייה היא אלפרד, המשרת הגמלוני והמבולבל של ביין, שמתלווה אליהם ובדרך כלל מועד ונופל. הספר מחולק למספר נקודות מבט עיקריות ובהן של האפלו, אחד מהפאטרינים היחידים שברח מהמבוך, פועל גמדי שעובד על הבעת מקרקשת המתחיל לגלות סימני מרד סוציאליסטי, והוגו, המתנקש המוצלח. יחדיו הם יצטרכו לפתור את התעלומות הרבות, כולל מה מטרת הבעת מקרקשת, מדוע המלך מבקש מהוגו לחסל את ביין, כיצד כל זה קשור לממלכת האלפים המסתורית, להיכן נעלמו הסארטאן, ויותר מכל, מה לכל הרוחות המתרגם התכוון בבעת מקרקשת? דעה אישית: הספר הראשון נפתח די רע. 20 עמודים ראשונים שלא מבינים כלום. כל אחד שואל אותי, מי לכל הרוחות זאת הציפור בכלוב? זה הוגו, דרך אגב. בכל מקרה, אחרי שעוברים את 20 עמודים הראשונים, מתחילים לגלות את הקסם של העולם. נכון שיש שבעים ומשהו מפות בספר, וכל אחת מספרת בדיוק מה יש באותו האי (בניית עולם נהדרת כבר אמרתי), אבל בניית העולם בתוך הספר נעשית בצורה מהדימה. ולאט לאט, הספר נבנה לקראת קליימקס מדהים. כספר ראשון לסדרה של שבעה ספרים הוא אכן לא פותר את כל התעלומות, אבל משאיר תחושה של סגירה, במיוחד כשמתכוונים להגיע אל העולם השני, בספר הבא, עולם האש. ובפעם הבאה, כיצד מחזור שער המוות גורם לחזבאללה לקרוא את וייס והיקמן (סיפור אמיתי).

eyalg1972

New member
העלילות השונות

יש בספר הזה שלוש רמות של עלילה- המלך סטפן רואה רק את הרמה של העולם שלו מול אימפריית האלפים אביו של ביין (סיניסטראד? )מסתכל מלמעלה ומתכנן את המכה שלו האפלו מגיע מעולם אחר ורוצה כמו סיניסטראד ליצור כאוס, אם כי הוא מעוניין שאדונו ישלוט, ולא סיניסטראד מאוד אהבתי את חיבור העלילות. כמו כן- יש שם לא מעט הומור "להילחם, למה? איך אתה בשירה?"- הוגו היד

MadManIII

New member
תשובות

אז מה דעתכם על הסדרה ממי שקרא? קראתח ואהבתי, למרות שהספרים האחרונים נמתחו קצת מי הדמות האהובה עליכם? זינפאב! מה הסצינה האהובה עליכם?לא זוכר קראתי את הסדרה לפני מספר שנים האם שיחקתם במשחק המחשב? איזה משחק מחשב????? האם גם אתם לא הבנתם מה זה לכל הרוחות בעת מקרקשת? הבאתי את הפונקציה של המכונה, לא הבנתי את השם שלו. וסטראד, לא הבנתי את הרמיזה לגביי רומח הדרקון. אפשר בבקשה הסבר לעניין?

למעלה