...[נו כן,מעבדה באורגנית]

ch561

New member
אל תיקח את זה קשה

לאט לאט אתה תכנס לקצב עבודה. מה שלקח לך שעה לפני חודש עכשו לוקח לך 40 דקות. כל אחד והקצב שלו, בסוף זה מגיע. כמה טיפים: * אם אתה משתמש באמבט חול או שמן, תכניס את הגולה עמוק בפנים, ממש תדחוף עד הקרקעית של האמבט, ככה הדיקוק/רפלקס יהיה מהיר יותר! * בדיקוק, אם אתה רואה שזה לוקח יותר מידי זמן, תיקח נייר אלומניום ותלפף את העמודה, כך זמן הזיקוק יתקצר משמעותית. * הרי אתה יודע מראש שיש זיקוק/רפלקס. תכין מראש אמבט חול/שמן חם. * מיצוי, תכין בראש מהלך מיצוי (על משקל מהלך ניסוי). זה הולך ככה, פאזה אורגנית 3 פעמים בפאזה מימית (בסיס, מים, תמיסת מלח-סתם לדוגמה) וכו' אם תגיד במה אתה נתקע, אני אוכל להיות יותר ספציפי. וכן, אצל הפרופסור (הזה במיוחד
) אתה תבין מה זה להיות כימאי אורגני. ללא ספק שתשפר את היכולת העבודה שלך במעבדה ותראה אולי בכלל לא מתאים לך להיות כימאי אורגני? אולי אתה מעדיף פני שטח או פולימרים, מי יודע..

עוד קצת פירוט ועוד קצת שאלות

[מופנה ל561 וכן לאחרים,כמובן]: קודם כל,מה זה אמבט שמן ואמבט חול?..אתה מדבר אולי על איזומנטלים?.. לגבי השאר-אין פה טכניקה ספציפית בעייתית, אלא לרוב משהו מקרי שגובל בחוסר מזל[נגיד עשיתי זיקוק כמו שכתוב וכמו שצריך...המדריכים ראו מה שאני עושה ואמרו ש"אין בעיה" איתו ולכן אני לא צריך לגעת בו.. אז אכן לא נגעתי, ואז, כשאחרים סיימו לזקק{כשאני התחלתי לפניהם}, לי נשאר לזקק עוד איזה 40 מ"ל...ולרוב קשה לי להצביע על סיבה ספציפית לזה:-\].. ולידע כללי-אכן אני מרגיש שיפור מסויים ביכולות שלי, למשל להרכיב ריפלקס/מערכת זיקוק וכיו"ב זה כבר באמת עניין של מה בכך, ומיצויים הם גם עניין שבשגרה, וכנ"ל לגבי נידוף באוופורטור וכו'. הבעיות לרוב מתחילות כאמור מהדברים ה"ארוכים"[ריפלקס,זיקוק וכיו"ב] וחסרי המזל ע"פ רוב, או כשלומדים טכניקה מאד ספציפית לניסוי מסויים[נגיד גריניארד-תנאי יובש וכו'].. בכ"א, אני כן מרגיש שכל מעבדה אני לומד עוד חלקיק של מידע טכני שיכול לעזור לי להמשך..אם אני אצביע על בעיות ספציפיות שיש לי,בכ"א, אז אומר ש: א)בטחון עצמי שלי,בייחוד כשאני עושה משהו לראשונה, שואף ל 0. אם עשיתי אותו כבר פעם, אני יכול לזרום איתו..[ואפילו לעתים אני מסייע בעניין זה לחברים מהמעבדה, למשל להעמיד ריפלקס וכו'..] ב)יכולת קליטה איטית-לוקח לי זמן להבין דברים,בייחוד טכניים. ועוד שאלה: כאמור, אני לא בדיוק "זריז" במעבדה באורגנית. האם זה אמור להשפיע ישירות על הציון הסופי?[חשוב לציין שבבחנים בע"פ,בכתב, ובמהלך המעבדה אני תמיד יודע את התשובות לשאלות שנשאלות]

לִימוֹר

New member
../images/Emo115.gif גם אני לא ממש אהבתי תמעבדה

9 שעות שלא נגמרות.
אין לי מושג מה זה אמבט חול, ומה זה בכלל איזומנטלים?? דווקא בהתחלה היה יותר טוב וסיימתי את הניסויים אבל אח"כ קיבלתי את כל הניסויים הארוכים וצברתי מיליון גולות במקרר שחיכו לזיקוק.לא יצאתי אחרונה כי כל הקבוצה יוצאת ביחד אבל פעם היה לי ניסוי מאד ארוך והשניים האחרים פשוט ישבו וחיכו לי (ובינתיים חישבו ריכוזים מולריים לתמיסות שעל המדף
) עד סוף הסמסטר לא הצלחתי לזכור איך מרכיבים מערכת זיקוק בוואקום ותמיד שאלתי את המדריך. נראה לי שמשתפרים עם הזמן ולא ממש צריך לדאוג (וגם ידעתי שאני כנראה לא אצטרך את זה יותר אז לא היה אכפת לי). נראה לי זריזות (או איטיות) משפיעים על הערכת המדריך (שאצלינו שווה 55% מהציון) אז לא כדאי להיות תמיד ממש אחרונים, אבל גם אני לא הייתי ממש זריזה וקיבלתי ציון הרבה יותר טוב ממה שחשבתי. חוץ מזה שלפעמים עדיף להיות קצת יותר איטיים ולא לפוצץ את המעבדה כמו שכמעט קרה אצלינו כמה פעמים.

yonien

New member
קצת תשובות

אין לי מושג מה זה איזומנטלים. הבר-אילנים האלה... אמבט חול, זה כמו סיר שמן רק כמובן עם חול :), הוא משמש לתגובות או לזיקוק בטמפרטורות הגבוהות מאלו שניתן לבצע בשמן פרפין (כאלו באיזור ה 170 מעלות ומעלה). לחלופין ניתן להשתמש באמבט שעווה. תנסה לקחת נייר כסף עם צמר גפן בפנים לבידוד של השופר במערכת הזיקוק על מנת לזרז את הזיקוק. מעבר לכך, תתחיל את חימום הפלטה ע"י סיבוב הטרמו-מטר עד הסוף כך שהחימום יהיה מהיר(אם אתה צריך טמפרטורה גבוהה כמובן, לא לעשות את זה לחומרים שמזדקקים ב 60 מעלות), וכשהשמן מתחיל להתחמם בצורה מהירה להוריד עד שמתייצב. חמם את אמבט השמן לטמפרטורה גבוהה ב 10 מעלות מטמפרטורת הזיקוק של החומר שלך (שים לב שאין חומרים אחרים שאמורים להזדקק בטווח של 20 מעלות יותר). ביצוע טוב ועצמאי של הניסוי והכרה טובה של השלבים ולאו דווקא זריזות הם הגורמים העיקריים בציון. עם זאת מי שמספיק יותר בדרך כלל יקבל את הציונים הגבוהים באמת.

אוקיי,קיבלתי את הטיפים[מכולם בשרשור

], ואנסה ליישם,למרות שבייחוד בגלל שזה משהו מעשי-טכני, יהיה קשה לעשות כן..[ואני עדיין מקווה ומאמין שזה עניין של נסיון. למרות שנסיון לא בא,צריך להתאמץ ולפחות להשתדל להיות "בסדר", זה ברור.] ואין לי מושג מה זה אמבט חול/שמן או שעווה. אחרי 2-3 ריפלקסים,מספר דומה של זיקוקים[פשוט,אדים,מפריט]-לא זוכר שאי פעם הזכירו לנו את ה"מושגים" הללו..

bhmi100

New member
מזדהה איתך.

זה לא כל כך חשוב באיזה מהירות אתה מסיים מעבדת סטודנטים. תעבוד בקיץ כמה חודשים במעבדה אצל פרופסור ואז תדע יותר בפחות לחץ. גם לי הייתה את הבעייה הזאת ולמרות זאת סיימתי תואר שני באורגנית עם כלים הרבה יותר מסובכים כך שכל טעות הייתה יכולה לשרוף את המעבדה. ואני עדיין עובד בכימיה אורגנית כך שאל תדאג כל עוד אתה לא שובר את מה שאתה נוגע בו זה בסדר :)

למעלה