הזכות להורות - סקר חדש.

../images/Emo124.gif הזכות להורות - סקר חדש.

בוקר טוב, אנא הכנסו ומלאו דעתכם בסקר חדש הדן בסוגיית החוק לביטול הזכות לטיפולי פוריות לתקציב 2004. דעתכם/ן חשובה.

במעלה עמוד הפורום

קישור ל"סקרים" אין קישור ישיר או ... אולי יש... אני מנהלת חדשה (
) שלא מכירה עדיין את כל הטריקים. דורשת במפגיע 100 ימי חסד... טוב, לא במפגיע..

חן (*_*)

New member
על הזכות להרות...../images/Emo95.gif

אני רוצה להביא לכאן דברים בשם אומרם. (התפרסם אתמול במסגרת קוראים כותבים) בעיית טיפולי הפוריות למי תינתן הסמכות לקבוע כמה ילדים יוכל זוג הורים להביא לעולם? אילן ורונית 19.9, 10:32 במסגרת התוכנית הכלכלית לשנת 2004 האוצר מציע לצמצם את מספר מחזורי ההפריה החוץ-גופית (IVF) ל-5 טיפולים לזוג, ורק לילד ראשון. אם אחרי 5 טיפולים לא מצליח הזוג להרות, המשך הטיפול נעשה על חשבונו, וכך גם לגבי הילד השני והלאה. גזירה זו מעלה שאלה מוסרית, ערכית ודתית קשה מאד. למי תינתן הסמכות לקבוע כמה ילדים יוכל זוג הורים להביא לעולם? אישתי ואני עשינו זאת! אחרי 3 טיפוליIVF ומחזור מוקפאים אחד, הצלחנו להרות! זה לא היה קל. חווינו רבות בתקופה זו: כאב פיזי, כאב נפשי, הוצאות כלכליות רבות (למרות המימון "המלא" של קופ"ח) ואכזבות. אולם, לאורך כל הדרך ידענו שברגע שנחליט שזה קשה מדי ובלתי אפשרי נהיה אנו אלה שיחליטו מתי להפסיק ובאיזו דרך להמשיך. הרופאים טענו שאנו מקרה "קל" אך לא הצליחו למנוע מספר כישלונות צורמים ומכאיבים. במקרה שלנו, כמו ברבים אחרים, הרופאים למדו תוך כדי טיפול להתאים את הפרקטיקה הרפואית למקרה האישי. אם אחד ממחזורי הטיפול נכשל בעקבות "שיקול דעת מוטעה" של אחד הרופאים או בעיה מעבדתית כזו או אחרת, מי ישלם את המחיר? האם הטיפול ייכלל במכסת הטיפולים המוגדרת? אותנו ניתן למנות עם ברי המזל שהצליחו במספר טיפולים קטן יחסית למצוא נוסחה טיפולית מתאימה. השאלה היא מה יעלה בגורלם של אלו שהנוסחה הטיפולית תמצא רק במחזור הטיפולים השישי או השביעי? האם לזוגות אלו לא מגיע להיות הורים?! פקידי האוצר מעלים את הטענה שטיפולי ה- IVF מכבידים מאד על מערכת הבריאות בשל הריונות מרובי עוברים, הריונות בסיכון גבוה ואחוז גבוה של תינוקות בפגיה. טיעון זה נשמע הגיוני וחשוב לתת עליו את הדעת. עצם ההגבלה של מספר הטיפולים ל- 5 ורק לילד ראשון תחמיר את המצב. הרופאים יתנו יותר הורמונים למטופלת כדי לייצר "יבול" מקסימלי של ביציות שיאפשר מספר רב של החזרות עוברים במחזור אחד של IVF. מינונים גבוהים של הורמונים יכולים לגרום להרבה סיבוכים וניתוחים ולסיכון מיותר של האישה (שהיא בריאה ברמה העקרונית). מיותר לציין את העלות הכלכלית הגבוהה שנלווית לסיבוכים רפואיים אלו. כדי לפצות על מיעוט מחזורי הטיפול הזוגות יפעילו לחץ על הרופאים להעלות את מספר העוברים המוחזרים, ובמקרה שהצליחו להרות, בני הזוג לא יסכימו לעבור דילול עוברים. והרי מצב זה הוא אבסורדי! במהלך השנים האחרונות הרפואה המודרנית הגיעה למסקנה שחייבים להמעיט במספר העוברים המוחזרים והמלחמה עם זוגות חשוכי ילדים עדיין ניטשת. מאמצים של שנים רבות ירדו לטמיון, ובשורה התחתונה במקום להביא לירידה בהוצאות הכלכליות הכרוכות בטיפולי פריון תיגרם עליה דרסטית בהוצאות אשפוז נלוות לאם ולילודים, הגדולה לאין ערוך אל מול החיסכון שיושג. וכך, מה הועילו חכמים בתקנתם? האם לזאת ייחלו? הנתונים עליהם מתבסס משרד האוצר בחישוביו הם סטטיסטיים בעיקרן. החישוב הוא פשוט. בכל מחזור טיפול ישנם בין 20 ל- 25% סיכויי הצלחה בהנחה שהכל תקין קרי, גם הזרע וגם הביציות נראים תקינים באמצעים שלרשות הרפואה המודרנית (חשוב לציין שלרוב לא כך הדבר ובמקרים רבים הזרע או הביציות או שניהם לא תקינים ולכן הסיכויים קטנים בהרבה). הבעיה עם הסטטיסטיקה היא שהחישוב אינו מצטבר. אין הדבר אומר שאחרי 4-5 טיפולים כושלים הגעת ל- 100% סיכויי הצלחה בטיפול הבא. כל טיפול הוא של 0 או 100% הצלחה! אין כלום באמצע!!!! נתון נוסף בו מנפנפים פקידי האוצר הוא שבהשוואה לשאר העולם בישראל המצב הוא חסר תקדים. נכון שכך הדבר, ואנו מאד גאים בכך! האם שכחנו שאנו נועדנו להיות "אור לגויים". בכל שנה ישראל מככבת בדוחות של ’אמנסטי’ בכל הקשור בהפרת זכויות האזרח. בשנה הבאה נוכל להוסיף בדו"ח החדש שישראל היא מדינה בה רק לעשירים מותר להביא לעולם יותר מילד אחד ואנשים מוכרים כליות כדי לאסוף כסף ולהיות הורים. המצב הופך להיות בלתי נסבל במקרים מסוימים. לדוגמא, לזוג אשר לאישה אין חצוצרות או שהן סתומות, הדרך היחידה בה הם יכולים להביא לעולם ילדים ביולוגיים משלהם הוא IVF! לאן הגענו? אני רוצה לראות את אותו פקיד אוצר ינוקא שישב מול אותם זוגות מוכי גורל ויסביר להם שבגלל המצב הביטחוני או משק המים, או בגלל שלא ירד מספיק שלג בהימלאיה השנה, המדינה מתירה להם להביא רק ילד אחד לעולם?! מה, פתאום הפכנו לסינים????? אין ספק שהמדינה נמצאת כעת על סף תהום כלכלי (ראש הממשלה נסע מלווה במשלחת המונה כ- 150 אנשים להודו), חייבים לקצץ בהוצאות המדינה (בשבוע האחרון כמחצית משרי הממשלה לא היו בארץ), לצמצם מנגנונים מנופחים (כל שנה נוסעת משלחת ממשרד החקלאות לאתר מקורות מהם ייובאו מים מטורקיה, המים הגיעו כבר?), חייבים גם לקצץ בכל מיני קצבאות (מישהו בכלל יודע מה עשה סגן השר מיכאל רצון בגואטמלה? הוא חתם שם על איזשהו הסכם כלכלי שיוציא אותנו מהבוץ?). אסור לנו לאבד את הצפון. זה בלתי נתפס שבתקנה אחת שהוציאו פקידי האוצר הם מכלילים את כל המגוון הרב של זוגות חשוכי ילדים. אנו לא מתנגדים לקיצוצים בתקופה כה קשה אך יש מקומות שאפשר לקצץ בהם ויש מקומות שאסור. אפשר להציג קריטריונים נוקשים יותר לכניסה ל- IVF, אפשר לשלוח את הזוג לבדיקות על מנת לזהות את סיבת חוסר הפריון, גם אם מדובר בבדיקות יקרות שלעיתים נעשות רק לאחר מספר טיפולי IVF כושלים, לדרוש השתתפות בחלק מהטיפולים או מעבר למספר מסוים, או בצורה פרוגרסיבית. לא חסרים פתרונות יצירתיים. מה שבטוח שאי אפשר לעשות הוא להכליל את כל המקרים תחת הוראת שעה אחת. אף אחד לא מצפה שהטיפולים על חשבון המדינה יהיו עבור כל הילדים להם הזוג חפץ, ללא קשר בגיל ובסיבה לחוסר הפריון, אלא עבור מספר הגיוני, מעשי והומאני. הבעיה היא מי מוסמך לקבוע מהו מספר כזה. האם שר האוצר? שר הבריאות? ראש הממשלה? אולי שר שיקרא שר הילודה? שמא נכונן ועדה בין משרדית שתכלול שופט בדימוס, פרופסור לפילוסופיה, רב מכובד ונציג ציבור? איננו חושבים ששאלת המימון של טיפולי הפוריות היא שאלה של מה בכך, שמספר כלכלנים יכולים בכזו קלות להתעלל בכל כך הרבה אנשים שהבאת ילדים לעולם הוא הדבר היחידי המעניין אותם בחייהם. ציבור שברובו מצטנע ואינו רוצה להיחשף ובטח שלא להפגין. ציבור שאין לו לובי, אין לו ארגון גג ולא ועדה שתייצג אותו מול המדינה. ******************************************************************

חושבת שהמדינה צריה לתת צ'אנס לכל

זוג לממש הורות, הרצון בהמשך הדור הוא צורך בסיסי לאדם כמעט כמו אוכל משקה ואויר - ועל המדינה לאפשר את מימושו.

dani 123

New member
חונה, האוצר מאפשר אך

לא רוצה לממן אין סוף נסיונות. לידיעתך אנו אחת המדינות המתקדמות שמממנות זאת.

גנדלפית

New member
גם היום ועדה רפואית

היא זו שקובעת את הזכאות לכל טיפול וטיפול במידה ויש דרך אחרת פשוטה וזולה יותר להריון -הזוג יופנה אליה במידה ומובהק רפואית כי סיכויי ההצלחה נמוכים במיוחד-יופנה הזוג לבחינת אפשרויות אחרות(תרומת ביצית,תרומת זרע,פונדקאות וכו') לפי כל המומחים 60%מהתינוקות הנולדים כיום בטיפולי הפריה חוץ גופית לא יוולדו אם יעבור החוק החדש לכל אשה עד גיל 35 מאשרות קופות החולים רק 4 טיפולים בשנה (ומשם 6 טיפולים) הועדות כבר קבעו את גיל 45 כגבול העליון לטיפולים אך משם ואילך הציעו חלופה של טיפולים בתרומת ביצית -החוק החדש אינו מציע חלופות כלשהן החוק החדש התקבל ללא התייעצות עם אף אחד מהמומחים בתחום -האם נראה לך כי יתכן ופקיד אוצר מבין בנושא יותר מאיש רפואה מיומן וידוע לפני שמקצצים באפשרות להרות בבקשה בידקו את כל כיסי השומן האחרים

../images/Emo18.gif יש כאן איזו דיסאינפורמציה

לא הבנתי את המונח "המדינה צריכה לתת צ'אנס".... חוסר פוריות, אי יכולת להרות, מחסור בהורמונים או חוסר איזון הורמונלי, ליקוי במערכת רבייה וכדומה - הינם מ ח ל ו ת לכל דבר ועניין ככל מחלה אחרת האם המדינה הייתה מעיזה לשלול איסולין מחולי סוכרת? או השתלת לב, כליה, כבד, ריאות, לבלב וכו' מחולים הזקוקים לכך? (השתלת מוח עדיין לא קיימת לצערי שכן אז יש 120 העומדים בתור...) האם המדינה הייתה שוללת את הצ'אנס לחולי סרטן סופניים לקבל (בספסוד מלא) תרופות שעדיין מוגדרות "נסיוניות" מאיפוא לקחה ה"מדינה" את הזכות לקחת או לתת צ'אנסים ? ומצידי תכלאו אותי בכתונת לבנה אם הבנתי את ה"מדינה.

המדינה לקחה את הזכות לתת צ'אנסים

מכח היותה מממנת! ("בעל הפרוטה - הוא בעל הדעה") ולתת צ'אנס הוא לממן את טיפולי הפוריות כל עוד הזוג חפץ להמשיכם! כמקורבת לנושא אני יודעת שהטיפולים קשים נפשית ופיזית ואם זוג מוכן לעבור את 7 מדורי הגיהנום ע"מ להיות הורים על המדינה לעזור להם להגיע לאושר הזה. ומי שלא חווה חווית העקרות לא יבין זאת - זהו כאב שאינו ניתן לתיאור.....

dani 123

New member
ברבורה,

למדינה יש סל תקציב מוגדר. חשבי שעליך לקבל החלטה בין: סבסוד אין סופי של נסיונות כניסה להריון מול תרופות ללא מגבלה בסל התרופות. כאשר ברור שאין כסף לשניהם. האוצר והממשלה מנסים ללכת בשביל ביניים ולתת לשני הצרכים חלק. ברור שאף אחד לא יוצא עם כל הסכום שרצה בידו.

דני,

מספר עובדות ששמעתי מכלכלן ידוע ורב שם: ההון האישי במדינת ישראל נאמד בסך של תקשיב טוב: 800 מיליארד שקל. שלושה רבעים ממנו מוחזק בידי המאיון העליון. אותו כלכלן העלה הצעה מאוד פשוטה והגיונית: מלווה מרצון על ריווחי ההון לאותו מאיון עליון בגובה של אחוז אחד לחמש שנים. (סה"כ 15 אלף שקל לשנה לאיש מהמאיון העליון) יכניסו למדינה בסביבות 24 מליון שקל לשנה. מלווה אמרתי - לא מס. מלווה שיוחזר. יש כסף במדינה דני, והרבה. רק שלקחת לוקחים מאלה שאין להם. מישהו עוד זוכר את הזקנה השוכבת במסדרון? היא תישאר שם...

dani 123

New member
ברבורה,

לא רוצה להפנות אותך לפורום אחר שבו נאמר כי עדיף שכל העשירים יעזבו את הארץ מאחר והם מנסים לקנות את השלטון ובתי המשפט. עובדה שההון שלהם הוא מעסקים חובקי עולם ולא נגנב מהתקציב. בחלק מהמקרים ההון הגיע עם העשירים שהחליטו לגור ולהשקיע גם כאן. בקשר למלווה, איזו הצדקה יש להכניס את היד לכיסו של האחר??? ובנוסף גם מלווה יש להחזיר!!! הגיע הזמן להבין כי מדינת הרווחה שבה לכל אחד מגיע מילוי כל חלומותיו ורצונותיו וזאת כאשר חלק כלל לא רוצה לעבור לא קיימת. נ.ב. גם גרמניה העשירה פי כמה מאיתנו נמצאת בתהליך התנערות מחלום הרווחה הבלתי מוגבל.

night mistress

New member
קו הגבול..פצצה|../images/Emo129.gif

הגבירה מתנגדת לחוק הזה נמרצות! אני לא חושבת שבגלל עניין כלכלי יש למדינה את הזכות להגביל את הילודה בקרב נשים
ואני לא אומרת נשים עם בעיות פריון כי זה נשים בכלל..אף אחת מאיתנו לא יכולה לדעת אם היא פוריה או לא עד שהיחא תנסה להרות, ללא קשר לוסת..ואף אחת מאיתנו לא יכולה לדעת אם ההגבר שלה פורה.. כך שזו קללה לכולנו..!

dani 123

New member
הכול טוב ויפה רק שאלה אחת לי אליכן

למה המדינה צריכה לשלם על ניסיונות ללא גבול. אין בשום מקום בהצעת תקציב 2004 מגבלה על מספר הילדים שמותר ללדת. שר האוצר והממשלה לא אסרו את הילודה. הדבר היחיד שנאמר הוא הגבלות על העברת תקציבים ממשלתיים כפועל יוצא מרצונות האזרחים.

night mistress

New member
אני מנחשת שאתה לא יודע כמה טיפול

פוריות עולה... נכון? תאמר לי משהו.. אם אשה יכולה להרשות לעצמה שניים נאמר, והמדינה מממנת לה עוד שניים, כאשר הממוצע לכניסה להריון הוא 7 טיפולים.. מאיפה היא תגייס את הכסף לשלושת הטיפולים הנותרים?? מבחינתי זו הגבלה לכל דבר..גם אם היא לא נאמרת במילים..

dani 123

New member
באותה מידה ניתן לשאול

כמה עולה מרצדס ספורט. בחיי הייתי רוצה אחת אך אני לא יכול להרשות לעצמי. אולי על המדינה לשלם????? ועכשיו ברצינות. המדינה קבעה כי היא מוכנה לשלם עבור 5 נסיונות ללידה הראשונה וזאת עד לגיל 44 שנה. מה רע בזאת שכולכן נסערות??? במדינות אחרות, וגם כאלה שיותר עשירות, גם זה לא ניתן.

dani 123

New member
מה רע עשיתי לך

שאת מנסה להעמיד אותי בדילמות מסוג זה???

באמת דני...כמה עולה| אוטו|

מרצדס ספורט? או בוא נשאל כמה עולה טויוטה ספורט 2004 מאובזרת שיש לכל השרים, סגניהם, נשותיהם וכו'. לא ביקשתי לי מרצדס ספורט. גם המבקשות את זכותן להרות - לא מבקשות מרצדס ספורט, הן מבקשות ילד. סתם. סתם ילד. כל שאני אומרת כי אותם מדושני עונג המבקשים מאיתנו להתרחק מצלחתם (כאילו לא אני אתה את אנחנו שמים שם את האוכל) - יקצצו קודם כל במשמניהם ולו מהסיבה ששומנים גורמים ליתר לחץ דם, סוכרת, ועוד מרעין בישין... אני מאוד מבקשת כנסת נכבדה: תנו לי דוגמא אישית. אתם מקבלים כסף על השתייכות לוועדות שאינכם יושבים בהן. אתם מקבלים ביטוח רפואי לכל החיים - מבלי שלי תהיה הזכות לבקש שתטפלו במחלותי (ואני משלמת עבור הביטוח שלי). אתם משלמים מס חודשי בגובה המשכורת השנתית שלי ברוטו. אני מוכנה ללכת ברגל - לא רוצה מרצדס.... רק תנו לי את זכויותי כי את חובותי אני משלמת יומיום. תודה שהקשבת לי כנסת נכבדה.

למעלה