שאלה

popo11

New member
../images/Emo26.gif שאלה

אני עובדת בעבודה כשכירה. לאחרונה התחלתי לפתח נטיה (מוצלחת למדי) לציור על עץ והכנת חפצים לחדרי ילדים. בעקבות המחמאות הרבות שקבלתי, התחלתי להשתעשע עם הרעיון של למכור אותם. גם הנאה, גם הכנסה, ממש להיט
כעת יש התלבטויות שנוגעות בעיקר לצד החוקי והחשבונאי של הענין. אם אני מוכרת אני צריכה להוציא חשבוניות, מע"מ, תיק במס הכנסה.... וזה כבר נראה לי סיפור מההפטרה. ואולי אני טועה? למשהו חד פעמי חייבים את כל התיק הזה? פעם שמעתי שעצמאי צריך לפתוח תיק רק אחרי 3 חודשים. אבל אז איך אני מדווחת על ההכנסה? ואולי לא צריך? בקיצר - מישהו יודע ?

מירי,

New member
קודם כל - העבודות שלך אכן מקסימות

<על פי התמונות שפירסמת> לפני כמה חודשים היה כאן דיון כזה , תעשי חיפוש , היו כל מיני רעיונות, אחד מהם היה לפנות למס הכנסה ולשאול שם.... (ואני לא ממש סומכת על הזיכרון שלי , בדיון אולי הייתה ענבל30, תישאלי אותה אם זה נכון , ואם כן היא אולי היא זוכרת יותר פרטים).

פאי

New member
מזתומרת "משהו חד פעמי"?

את מתכוונת למכור מיצירותיך פעם אחת בלבד? את לא יודעת אם יש לזה שוק ולכן לא רוצה להתחיל "עם כל הניירת"? אם מדובר באירוע חד פעמי בטח תוכלי להסתדר בלי לפתוח תיקים. דרך מכר שהוא עצמאי או מתחת לשולחן(שששש) אבל אם את רוצה להכנס לזה - כדאי לעשות את זה כמו שצריך. למיטב ידיעתי ונסיוני - את צריכה לקפוץ למעמ, לפתוח תיק (והם בתמורה יעניקו לך פנקס לתשלום מקדמות). זאת לא פרוצדורה מסובכת. את צריכה גם ליידע את מס הכנסה כדי שגם הם יעניקו לך תשורה דומה (לא זוכרת שביקרתי שם פיזית אבל זה היה מזמן...). הבנתי שיש משהו שנקרא "עוסק פטור" שזה לעסקים קטנים ממש עם הכנסות קטנות. בררי במע"מ מה זה ומה הקריטריונים להיות כזה כי נראה לי שמדובר בפחות כאב ראש מעוסק מורשה. בהצלחה :)

Rוני

New member
לא לטעות, עוסק פטור

הוא עוסק מורשה שהכנסתו השנתית לא עולה על סך של כ-55,000 ש"ח בשנה (לא זוכרת את הסכום המדוייק) צריך לבדוק את זה. הוא צריך לתת חשבוניות ולמלא ספרים ולדווח למס הכנסה וכל הפרוצדורה אבל נדמה לי פעם בחודשיים ולא פעם בחודש ועוד משהו, ואולי זו הבעיה הגדולה, במיוחד אם את קונה (והרי את קונה) ח"ג עוסק פטור לא מזדכה על מע"מ
שלך זה לא יהיה טוב אלא אם את קונה בסכומים קטנים וכיוון שלא נשלח בפעם הראשונה מנסה שוב אבל שווה להכנס לאתרים של הרשות לעסקים קטנים וגם לפורום יזמות וניהול עסק (יזרקו אותי מהפורום עכשיו?
) ולראות שם לינקים ומאמרים אני זוכרת את הדיון בנושא זה היה לפני כמה חודשים אנא עשי חיפוש וראי למה הגענו פה

והכי חשוב

אם את עוסקת במשהו אחר כפרנסה עיקרית, יש את כל עניין תאומי המס והדברים שרצוי לעשות דרך מי שמבין, ולברר אותם היטב במס הכנסה לפני שמתחילים.

GOGA

New member
אם לא יודעים - עדיף לא לענות

למה לספר דברים שאינם נכונים? אם לא יודעים עדיף לשתוק ולא להטעות. עוסק פטור, כשמו כן הוא: פטור וזה כולל פטור מדווח חודשי או דו חודשי עוסק פטור מגיש דוח לשלטונות המס פעמיים בשנה שזה כולל רק את העתקי הקבלות שלו, ומילוי טופס פשוט. לא צריך להוציא חשבוניות, רק חשבון רגיל, כזה כמו של ועד הבית. לא צריך מנהל חשבונות ובטח לא רואה חשבון. הכל על גבי טופס פשוט אחד אז אל תגידו שלא אמרתי!

או, כמו שאמרת - אם לא יודעים...

עוסק פטור פטור ממע"מ, ולכן לא צריך לדווח למע"מ. מכאן ועד "שלטונות המס" מרחק גדול, משום שכידוע, שלטונות המס כוללים את מס הכנסה, ונושא החשבוניות קשור גם אליהם. מאחר שאין צורך בתשלום מס - לא צריך חשבוניות, אבל בהחלט צריך קבלות (!), מסודרות, ודווח דו חודשי כולל תשלום מקדמות - וגם זה רק אם יש פטור מתשלום מס במקור (סידורים שעושים עם מס הכנסה ולא עם מע"מ).

amonit

New member
ליתר דיוק- תוספת.

הולכים פעם אחת בלבד למעם- מצהירים על עוסק פטור ואז מדווחים להם רק פעם בשנה על ההכנסה השנתית ע"י טופס שנשלח אליך הביתה. לשים לב כי אם בסוף השנה עברת את המכסה- תדרשי לשלם מע"מ על הסכום שעבר את ההיתר. אחרי שלושה חודשים נגשים למס הכנסה ורק אז מקבלים פנקס מקדמות. אין חובה לתשלום מקדמות- אפשר לקבל פטור ממס הכנסה. אבל זה רצוי בכדי לא להתקע עם סכומים גדולים בסוף השנה. ובכלל כפי שהמלצתי בעבר- בכדי לא להתבלבל חשוב לקבל ייעוץ לפני פתיחת התיק אפשר: יועץ מס מס הכנסה -ייעוץ אנונימי רואה חשבון- קצת יקר לטעמי ולא ממש נחוץ לעסק "פטור ממע"מ" לפי הסדר הזה.

popo11

New member
../images/Emo51.gif רבה !

אחרי כמה ימי יובש, יש תשובות עניניות. שוב תודות על ההפניות !

למעלה