"הסיוט שלפני חג המולד"- המקור!

theEscapist

New member
../images/Emo40.gif"הסיוט שלפני חג המולד"- המקור!../images/Emo129.gif

הערה לפתיחה- הבועה בכותרת רומזת על כך שבהמשך יש שאלות לדיון. ראו הוזהרתם.
חשבתם שסרט האנימציה המקסים הוא רעיון מקורי? אז, ובכן, לא טעיתם. הרעיון הוא מקורי של טים ברטון, אבל הסרט הוא לא הביטוי הראשון של הרעיון הזה... הנני מתכבדת להציג בפניכם את הפואמה Nightmare Before Christmas מאת טים ברטון: http://www.timburtoncollective.com/nmbcpoem.html הפואמה נכתבה בשנות ה-80 המוקדמות, כשברטון היה אנימטור בדיסני. בעקבות ההצלחה של "וינסנט" (הערת הכותבת: תלכו לראות!
) דיסני חשבו לעשות איזה משהו קטן עם הפואמה- או סרטון קצר, כנראה סטייל "וינסנט", או ספיישל של 30 דקות לטלוויזיה. בסוף הם ירדו מהרעיון, אבל הרעיון לא עבר מן העולם- הוא הסתובב לו במוחו של טים ברטון במשך השנים. רק בשנת 1990 ברטון ודיסני החליטו להפיק את הסרט. ההפקה התחילה בשנת 1991, בחברת הבת של דיסני- Touchstone Pictures, כי דיסני חשבו שהסרט יהיה מפחיד וקודר מדי בשביל הילדים, ולכן לא הפיקו אותו תחת השם של המותג "דיסני". אבל את זה שיש סרט אנחנו יודעים. אבל הצ'ופר האמיתי (בנוסף, כמובן, לפואמה עצמה) הוא הסרטון הבא: http://www.youtube.com/watch?v=XbPCwc_Cdz0 זה סרטון עם אנימציה חביבה (לא מדהימה, אבל לא נורא) של הפואמה המקורית האמיתית (זה מתחיל להישמע כמו חומוס
) אבל- שימו
כי תכל'ס זה הצ'ופר- בדיבובו של כריסטופר לי הענק
(סארומן, בשבילכם
או אבא של ווילי וונקה. או הכומר מ"חתונת רפאים". או דמות רנדומלית מ"סליפי הולו"...) בקיצור, תראו! זה 11 דקות, אבל זה ממש חמוד
ועכשיו, לשאלות! מה, חשבתם שתתחמקו מזה?
1. מה חשבתם על הפואמה? 2. מה חשבתם על הסרטון? 3. תשוו רגע לסרט. מה אתם חושבים עכשיו? 4. סתם מתוך סקרנות- איזה הבדלים הכי בלטו מבחינתכם, ואיזה מהם הכי הפריעו או הכי תרמו? 5. תשוו ל"וינסנט". מה אתם חושבים עכשיו? (יופי של שאלות באמת
) 6. סתם הערות\הארות\משהו נורא דחוף לומר שלא שייך לשום קטגוריה?

theEscapist

New member
ואני אענה לעצמי (ואח"כ על הנושא השני, כדי

להציף כמו שצריך
) 1. מה חשבתם על הפואמה? כתובה בצורה די חמודה, אני חייבת להודות:) מספרת סיפור מוכר, שפתאום שונה להפתיע. מוזר. 2. מה חשבתם על הסרטון? האנימציה לא משהו, אבל הציורים חמודים. וכריסטופר לי פשוט נפלא.
(אין לי שום אובססיה בכלל בכלל ~שורקת בתמימות~) 3. תשוו רגע לסרט. מה אתם חושבים עכשיו?הו, כאן יש לי הרבה מה לומר. הפואמה והסרטון הרבה יותר קשים (לעומת הסרט שהוא נורא עדין) ושיפוטיים כלפי ג'ק והבחירות והמעשים שלו. כאן ג'ק לא מוצג כאדם (אה, שלד) שסובל, אלא יותר כמתלונן. מצד אחד, זה מלמד אותך הרבה יותר, ובצדק- כי ג'ק עשה טעות חמורה בנסיון להיות מישהו אחר. מצד שני, הרבה יותר קשה לי להזדהות עם ג'ק ככה. בכלל, האוירה היא קצת יותר חינוכית מבסרט, וזה בעיני גורע מהקסם של סיפור האגדה. ושוב יש צד שני- כנראה שהכוונה המקורית הייתה פחות סיפור אגדה ויותר סיפור למחשבה. שזה מעניין בפני עצמו, וצריך פעם לחשוב על זה ביחס לטים ולחייו באותה התקופה (לעומת טים של 1990) 4. סתם מתוך סקרנות- איזה הבדלים הכי בלטו מבחינתכם, ואיזה מהם הכי הפריעו או הכי תרמו? סאלי בלטה בהיעדרה- מה שבהחלט הפריע לי. אוגי בוגי בלט בהיעדרו- מה שבהחלט שימח אותי. אבל הדבר שאולי הכי הפריע לי (הרבה יותר מחסרונה של סאלי) הוא ההתמקדות המוחלטת אך ורק בג'ק מצד אחד, אבל ההסתכלות השיפוטית מצד שני. בסרט אנחנו רואים את שאר אנשי העיירה, את ההתנהגות שלהם, את היחס שלהם, את התגובות שלהם לדברים. ג'ק הוא לא הנפש החיה (
) היחידה בעיירה. ובסרט הוא מוצג בצורה הרבה יותר אוהדת ועדינה, ואני חושבת שזה חיובי, כי ככה אפשר יותר להזדהות איתו- וככה להבין את המסר ממקום אחר, הרבה יותר חשוב. 5. תשוו ל"וינסנט". מה אתם חושבים עכשיו? את וינסנט יותר אהבתי, בפירוש. כי הקללה של הסרטון הזה- הגישה השיפוטית- נעדרת מ"וינסנט". לא בגלל שוינסנט מוצג תוך אהדה והבנה, אלא כי הוא מוצג בצורה די אובייקטיבית (עד כמה שאני זוכרת...). וחוצמזה, יש לי קראש על אדגר אלן פו
6. סתם הערות\הארות\משהו נורא דחוף לומר שלא שייך לשום קטגוריה? זה מוזר, הדבר הזה. מצד אחד, זה ממש יפה לראות את המוצר הגולמי יותר. מצד שני, הרבה פחות אהבתי אותו, ואני בד"כ נוטה לחבב מוצרים גולמיים מהסוג הזה. אני אפילו כמעט אחטא לעצמי ואומר שה"עיבוד-דיסני" שנעשה לזה עשה לו רק טוב. אולי זה בגלל שזה לא עיבוד דיסני, אלא פשוט טים ראה נקודת מבט שונה והעדיף לעשות דרכה את הסרט.

theEscapist

New member
אמגאמג תראו מה מצאתי!../images/Emo9.gif

זה הסוף החבוי של הסרט... יכול להיות שכולכם מכירים אותו ואני אצא טיפשה, אבל אני נתקלתי בו בפעם הראשונה בחיי- and not a minute too early! כפי שהכתוב בצד אומר- פשוט עצמו את עיניכם- והאזינו. (כי זה באמת מקסים
) http://www.youtube.com/watch?v=voAN6BB8TLY&NR=1 הייתי חושדת שזה נעשה ע"י מעריצים, אבל הקול של המספר הוא בדיוק הקול של המספר מהסרט. אז אני מאמינה. ואם מעריץ עשה את זה- הוא זכה ברגע זה ממש לסגידתי הנצחית.

y a m i girl

New member
../images/Emo181.gif../images/Emo82.gif

זה הסיום שמופיע ב nightmare revisited ככה שאני מניחה שזה לא נעשה ע"י מעריצים. זה ממש חמוד, אני מכירה אתזה מאז שיצא הדיסק...

Snow fairy

New member
אפשר להגיב בלי לענות על השאלות?../images/Emo8.gif

הכרתי את ה"פואמה" הזאת כבר לפני 3-4 שנים בערך כי ידיד הביא לי דף עם המילים וביררתי מה פשר הדבר, וגם שנה או שנתיים אחרי זה הייתי בארצות הברית ובכל חנות ספרים מכרו את את זה בתור ספרי ילדים:]

JackBaltar

New member
כנ"ל ../images/Emo9.gif

הפואמה הזאת כיום נמכרת כספר ילדים באותו שם (הסיוט שלפני חג המולד). קראתי בכתבה עם טים ,אודות הסרט, שהרעיון לפואמה ואח"כ לסרט עלה לטים יום אחד כשראה בחנות שמורידים את כל הצעצועים/קישוטים של ליל כל הקדושים ומחליפים אותם בכל הצעצועים/קישוטים של חג המולד והוא אמר שזה נראה לו מאוד מוזר ומיוחד שברגע אחד כל הפרצופים המפלצתיים התחלפו בדברים של חג המולד ומה יקרה אם ליל כל הקדושים ישתלט על הכול. תודו שזה יפה. דרך אגב, האנימציה בסרטון מהלינק שהבאת נמצאת בתוספות של גירסת הדיוידי של הסרט.

tali44

New member
יאאא

1. מה חשבתם על הפואמה? מתוקה. 2. מה חשבתם על הסרטון? מקסים, מאד אהבתי את העריכה שלה.
(גם הדיבוב נפלא) 3. תשוו רגע לסרט. מה אתם חושבים עכשיו? הסיפור יותר הובן לי. בסרט צריך להבין לבד מי רוצה מה, ופה פשוט זה הקראת העלילה עם תמונות שממחישות את הסיפור. 4. סתם מתוך סקרנות- איזה הבדלים הכי בלטו מבחינתכם, ואיזה מהם הכי הפריעו או הכי תרמו? אהבתי שסנטה לא נשלח לאוגי בוגי הזה או איך שלא קוראים לו (מסכן!
) ושבסוף הוא דיבר עם ג'ק, והביא את הכריסמס לעיר של ג'ק! (לא זכור לי שזה קרה בסרט
), אבל גם היה חסר את הקטע עם סאלי, זה לא היה כזה משמעותי אבל זה סתם יכל להיות נחמד יותר. 5. תשוו ל"וינסנט". מה אתם חושבים עכשיו? (יופי של שאלות באמת) לא ראיתי את וינסנט אז אני לא יכולה לענות אל השאלה.
6. סתם הערות\הארות\משהו נורא דחוף לומר שלא שייך לשום קטגוריה? ממש אהבתי את הסרטון הזה! בהחלט מתמצת את העלילה בצורה כייפית.

למעלה