אשמה
מנק' מבט אחרת...

I s t a r

New member
../images/Emo41.gifאשמה../images/Emo41.gif מנק' מבט אחרת...

אני רוצה להעלות את הסוגיה שאני משוכנעת שקיימת אצל רבות מאיתנו. נושא האשמה. בעיני, אך טבעי הוא שנשים וגברים יהיו שונים . בעצם, אני מאמינה שכל נשמה באה הנה לחוות את הגלגול האינדבידואלי שלה ולכן ,לכל אחד ואחת התיקונים שלו ושלה בגילגול הזה. לפיכך, אני תופשת את הרעיון שלכולנו יש רק דרך אחת של תיקון ומימוש עצמי כאבסורד. ככל שהאבולוציה התפחתה -נוצרו עוד ועוג אמצעים(קוסמיים) להביא את הנשמות שנמצאות כאן למקום של מימוש עצמי יותר ויותר חופשי ומחובר למהות. במיוחד כשמדובר על נשים. אולם, למרות שזהו מהלך טבעי לחלוטין- אני חוששת שרבות מהנשים והגברים שחשים עמוק בליבם את התחושה הזו של "איני רוצה ילדים"- וחשים שמימושם ותיקונם כאן שונה ואחר - יחד עם תחושות אלה מגיעה תחושת אשמה כבדה ש"אני לא בסדר" ,מאוד בדומה לקהילות ההומוסקסואליות, לסביות למשל שנאלצו בעבר לקיים את אורח חייהם בסתר וגם היום נאלצים לעמוד מול בורות,אטימות,שינאה, כעס, פחד ורתיעה וכו'. מוסדות הדת (ולא הדת עצמה) אחראים בעיקר לתגובות אלה שכן דרך שמירת "עדת המאמינים" בתוך גבולות התנהגותיות ברורות- נשמר סדר חברתי וכמובן- נשמר הכוח הרב והשליטה המוחלטת של מוסדות אלה בכל מה שסביבם. עדר מפוחד, בור, אטום, מאוים הוא עדר צייתן. עדר חופשי, פתוח, גמיש וחושב- הוא עדר מסוכן- אינטליגנט ולכן לא ניתן לשליטה ומסוכן. כך גם הנצחה שמירת תפקידים חברתיים לנשים ולגברים הנציחה עוצמה של צד אחד -וכבילה ושליטה באחר. למעשה - חשוב ביותר לשבור כבר את המנגנון הזה ולהגיע למצב של איזון באפשרויות הבחירה. למה אשמה? בעיקר בגלל התודעה הקולקטיבית החזקה (במיוחד בישראל) שמלמדת אותנו שיש רק דרך אחת למימוש עצמי -להיות הורה. מסר זה קיים במיוחד בעוצמה לכיוון הנשי- כביכול "אישה אינה אישה" אלמלא חוותה את חווית האימהות. שטיפת המוח המאוד חזקה בנושא זה (הנובעת בעיקר ממניעים פטריאכליים ושליטה) בעולם שעודף האוכלוסין שלו משחית את משאבי הטבע בצורה כזו שבעוד כמה מאות שנים, ללא שינוי- העולם ייכחד מעצמו..הוא אבסורד נוסף בפני עצמו. נשים רבות בהן נתקלתי מביעות תחושה של אשמה כבדה, של פחד שהן "דפוקות" או שמשהו בהן לא בסדר וחשש גדול לעמוד מול החברה ולהביע את מי שהן בצורה אמיתית וכנה. הפחד הזה ותחושת האשמה מעוררים קונפליקט פנימי קשה שגורר אותנו להצטדקויות ושיכנועים, פעמים רבות כדי להציל את עצמינו מסקילת האחר אותנו, וגם מסקילה עצמית פנימית. חשוב מאוד ללמוד להיפטר מהאשמה הזו. היות וכל אחד מאיתנו הוא עולם בפני עצמו , ברור שכל אחד מאיתנו זכאי לבחירות שלו החופשיות לגבי הדרך הטובה ביותר לממש את עצמו, חשוב לזכור ש לאיש בעולם הזה אין זכות ללמד אותנו מה יעשה לנו טוב, מה אנחנו שוות, מי אנחנו, או לקחת לנו את זכות הבחירה החופשית למימוש עצמי וכך, היות וכולנו אנשים חופשיים- הבחירה של כולם היא מכובדת, אין אף אחד אחר ף אחד!! שיכול לדעת טוב יותר מאיתנו- מה נכון עבורינו!!! ברגע שנשים תטמענה את המסר הזה, האשמה אמורה להיעלם מעצמה שכן, היות וכל אחת כאן אחראית אך ורק לבחירות שלה, העובדה שאין לאף אדם אחר את הזכות לשלול בחירות אלה - היות ואין שום גוף "עליון" שיושב ושופט אותנו או מבקר אותנו ואת דרכינו בעולם הזה..כל אישה וכל גבר אחראים לבחירות שלהם בלבד. על הגבולות הללו של החופש האישי יש לשמור ,אפילו בקנאות בהתחלה. בהצלחה . אישתאר.

Mירב

New member
אישתאר, יפה מאוד כתבת

אבל אני רוצה לספר לך קצת על ה"אני לא בסדר" שלי. בשום מקום - אפילו לא בקרב בני-משפחה וחברים חרדיים, אף אחד לא נתן לי להרגיש שאני לא בסדר או אמר לי משהו כזה. הקבלה שאני מרגישה היא נפלאה. (למרות ש - אני מודה - אף פעם לא אמרתי בקול רם "אני לא רוצה ילדים" באופן חד משמעי!) ההרגשה הזאת של "אני לא בסדר" באה מבפנים, למשל כאשר אני מתבוננת בקרובי משפחה מבוגרים, משחקים עם הנכדים שלהם, ויודעת שלי זה לא יהיה...

I s t a r

New member
מה שבא מבפנים..

נבנה מבחוץ. הרבה לפני שהיית מודעת למסרים שאת מקבלת- אפילו בתור ילדה קטנה מאוד. אני חוששת שאצל כל מי ש"שונה" מהכלל, התחושה הזו קיימת... מבפנים..פשוט כי הוא למד שלהיות כמו כולם זה "נורמלי" ו"נכון" -ולהיות שונה זה "לא נורמלי" ו"לא נכון". אבל הלמידה הבסיסית הוז היא עדיין למידה ..:)

I s t a r

New member
נקטע לי..

..המשך: הלמידה הבסיסית הזו היא עדיין למידה :) והלמידה הזו אינה בכהרח "נכונה". כלומר, החברה האנושית לימדה הרבה מאוד דברים ואנחנו הדורות שעדיין נאבקים כדי להשתחר מהכבלים הקשים הללו בהם נכבלנו כאן. להיות "שונה" זה להיות נורמלי מירב..אנחנו לא כולנו אותו דבר ולא כך אמור להיות- זה רק מה שמלמדים אותנו מגיל עיר על מנת "להיות בסדר"- ולהיות "בסדר" זה להיות קונפורמיסט, קל לשליטה. לפחד להיות שונה ולהיות אידבידואל.

Mירב

New member
כל בנאדם הוא שונה

וכל בנאדם הוא אינדיבידואל. כל האמהות שאני מכירה, כל הסבתות שאני מכירה, כל האבות שאני מכירה וכל הסבים שאני מכירה... כולם מיוחדים ושונים ואינדיבידואלים שחושבים ופועלים בדרכים שונות ומשונות והגיעו להישגים משלהם ללא קשר לכך שגם הולידו ילדים. אני לא מרגישה "לא נורמלית". אני מרגישה שפיספסתי משהו כי בשנים שבדר"כ אשה רוצה ילדים ומכוונת את עצמה (תוך כדי גידול חתולים ובניית קריירה) למציאת בן זוג שאיתו ניתן לבנות קן, אני ריחפתי. ובגלל שגם היום, אני עדיין לא מסוגלת לראות את עצמי נכנסת להריון, יולדת ומגדלת ילד משלי. אתמול בערב, הלכתי לבית של חברה שילדה תאומים לפני שבוע. במשך שלוש שעות, הם לא ירדו לי מהידיים... (הוא/היא לסירוגין)
... ובכל זאת - וגם אמרתי לה את זה - כיף לי גם בסוף הערב להחזיר לה את התינוק וללכת לבד הביתה, לדעת שהאחריות העצומה הזאת לא נופלת עלי... ועם זאת, העובדה שאני לא מוכנה/מסוגלת לקחת על עצמי אחריות שכל אדם אחר כן, עושה לי הרגשה לא טובה...

Mירב

New member
אני לא מדברת על הרגשה "לא נורמלית"

אני מדברת על הרגשת פיספוס

למעלה