בג"צ 3, בעניין חללי מילואים

גאר

New member
../images/Emo41.gif בג"צ 3, בעניין חללי מילואים ../images/Emo70.gif

לעיונכם, תשובת צהל לעתירה לבג"צ בעניין החוק החדש - פיצוי לשארי חללי מילואים מ-99' ואילך, ולא גם מהשנים הקודמות. זאת עתירה 3. שתי עתירות קודמות היו של אלמנות טייסים במילואים. התשובות לעותרים - זהות. כלומר, הכתובת היא הכנסת, ולא בג"צ.

No name for now

New member
לא כ"כ ברור לי

בכתבה לא כתוב אם בג"ץ קיבל את תשובת צה"ל/משרד הביטחון לעתירה. האם העתירה נדחתה? אם כן, זה גרוע, אין סיכוי שיצליחו להעביר חוק שיחיל את הפיצויים רטרואקטיבית, זה אמנם מאוד פופולרי על הנייר אבל בטח הממשלה תעקב את זה באיזו ועדה בגלל העלויות של זה. אמא שלי דאגה, כי בארגון אמרו לה שהיא בכלל לא זכאית, כנראה שדוד שלי צדק אין מה לדאוג כי אף אחד לא יקבל את הכסף הזה.

גאר

New member
../images/Emo163.gifצדק לא בא מאליו

ציינתי, שזו עתירה שלישית לבג"צ, כי הכתובת במאבק להחיל את החוק החדש גם לאחור היא שינוי החוק בכנסת, ומי שמפתה את שארי חללי המילואים להאמין כי בג"צ יחליף את המחוקק נוטע בכם תקוות שוא. אל תהיו נאיבים. הצדק לא יבוא מאליו. תאלצו להתאמץ, ולא רק למצמץ. במאבק הזה התחילו שתי אלמנות טייסים במילואים, אבל האלמנות מיתר החיילות יצאו נגדן בהשמצות מכוערות ("אפליה בין דם לדם"), ועכשיו הן מוצאות עצמן באותו מאבק. אילו אז היו המשמיצות מפרגנות היה החוק החדש מחוקק גם לאחור בעת שנחקק, והיה נחסך המאבק הנוכחי. הכשלתם את עצמכם, בעצמכם, וזה מצער, אבל לא הכל אבוד. אתם נאלצים להתפקח בדרך קשה מאלה שמנצלים את תמימותכם.

No name for now

New member
את לא מדייקת

המאבק של אותן אלמנות, היה על דבר אחר. בזמנו היה נהוג שטייסי מילואים חתמו על טופס הצטרפות לשירות קבע כדי שבמקרה וחס וחלילה הם יהרגו חיל האויר יגיש את הטפסים והם יחשבו כחללים בשירות קבע ומשפחותיהם יקבלו פיצויים. האלמנות דרשו לקבל את הפיצויים האלו, כל הפעולה הזו היא ספק חוקית, וכן, זו אפליה שהן יקבלו פיצויים כאילו הבעלים שירתו בקבע ואמא שלי תקבל רק פנסיה כי אבא שלי היה בחיל המודיעין ולא טייס. הנושא הזה הוא שונה לחלוטין, הבעיה היא שפה מתברר שאלמנות טייסי מילואים, כן קיבלו פיצויים רטרואקטיביים אם החלת הביטוח על טייסי המילואים לפני כ-20 שנה, לעומת זאת אלמנות חיילי המילואים של שאר החילות לא קיבלו פיצויים רטרואקטיביים, לאחר החלת הביטוח על חיילי המילואים של שאר החילות (שדרך אגב קרה הרבה שנים אחרי שטייסי המילואים זכו לכך). אני לא חולמת על הכסף וגם אמא שלי לא, אבל איפה הצדק?

גאר

New member
את/ה (no name) - טועה ומטעה ../images/Emo70.gif

תגובתך היא עוד עדות לחוסר ההבנה בציבור הרחב, של מה שקרה, מה שקורה, בעניין אלמנות טייסי המילואים. חיל האוויר אמנם נהג בשנות ה-80 (זמנית) לתת פיצוי לשארים של טייסים במילואים כאילו היו בצבא הקבע, אבל השרץ שנתפס כנורא הפך לחוק מדינה במאי 2002, והוחל לאחור מ-99'. ההסדר שהיה רק בחיל האוויר לא קויים לגבי 42 טייסים במילואים שנהרגו בשנות ה-90, והיה הסיבה למאבק לפני שנה של שתי אלמנות, שכתוצאה ממנו חוקק החוק החדש, לכלל החיילות. והנה, המשמיצים, שלא פרגנו לפני שנה לאלמנות טייסי המילואים, מוצאים עצמם כמו ה-42 מחוץ לחוק החדש. מצער, שהמשמיצים מוסיפים לטעות ולהטעות, ומכשילים עקב כך מאבק מחודש שנהיה משותף להיכלל בחוק החדש. טענתם על "אפליה בין דם לדם" בתוך חיל האוויר, בין החיילות, והובלתם ל"אפליה" חדשה ביניכם, לרעתכם. אילו הייתם מצטרפים למאבק הראשון, במקום להתנכל לו, הפתרון היה מושג מזמן. רשעות היא צרה ולא מעלה.

No name for now

New member
שאלה לי אלייך

כיוון שאין לי זמן לחפש את פרטי התביעה של אותן שתי אלמנות. התביעה היתה בשמן על מנת לקבל את מה שמגיע להן (אין לי טענות לגבי זכאותן) או תביעה לשנות את המצב הקיים לאלמנות חיילי המילואים? אם התשובה היא האופציה הראשונה לדעתי זה מסביר מהיכן באה הטענה לאפליה, הן לא תבעו את זכותן בתור אלמנות חיילי מילואים אלא בתור אלמנות טייסי מילואים. טענת ארגון האלמנות איננה נגד מתן פיצויים למשפחות טייסי המילואים, הן זכאות לכך ולפחות כיום חיילי המילואים מבוטחים, הבעיתיות פה היא מתן הפיצויים רטרואקטיבית לחלק מהמשפחות, בלבד, ושמירת העניין בסוד (כלומר משהו לא בסדר פה).

גאר

New member
ה"סוד" גלוי לכל, כל השנים

הסוד גלוי לצה"ל ולממשלה, כל השנים. הפרסום מחדש של הסוד הישן קשור למאבק להחיל חקיקה חדשה גם לאחור. זה לא משנה את העובדה שהטענה לאפליה אינה תופסת משפטית, לכן הממשלה ממשיכה להיות אדישה למאבק הנוכחי. היו ליו"ר ארגון אלמנות צהל טעויות לאורך כל הדרך, ולא חוכמה לחזור עליהן הלאה. בינתיים התעוררתן להפגנה אחת, שהייתה עלובה למדי, ולכן הממשלה יכולה להמשיך להשאר אדישה. אתן לא צריכות עו"ד, אלא להיאבק בעצמכן. לצאת להפגנה גדולה, ולאיים בהפגנה שנייה, בלי השמצות ביניכן. לאלמנות הטייסים במילואים היה יתרון משפטי, כי רק להן היה מסמך אשר הבטיח להן הכרה כאלמנות צבא הקבע. ההבטחה הזאת לא קויימה, והיא כלל לא הייתה לאלמנות מכל יתר החיילות, ולכולן נפתח הסיכוי בגלל חוק חדש.

No name for now

New member
אם זה אני מסכימה

טענות לאפליה, לא צריכות להיות אלו שיגרמו לפתרון ה"משבר" הזה, מה לעשות שפה כולם חיים בתחושה של מגיע לי, במיוחד משפחות שכולות (לא יפה לומר אבל זה נכון). אין ספק שההתנהלות של פנינה היא רק כדי לשמור על כוחה בתוך הארגון, היא מחליטה והיא קובעת ואלוהים יודע את השיקולים מאחורי מה שהיא עושה (אלא אם כן למישהו מתחשק לקרוא את המגילות שלה בביטאון) ואם יש איזשהו פורום מחליט בתוך הארגון. אני לא חושבת שזה חכם להתבדל, אבל להרבה אלמנות של החילות הירוקים יש תחושה שאלמנות טייסים מסתכלות עליהן מלמעלה, ושעושים הפרדה (למשל בקייטנה) ולכן קשה לאחד את השורות.

גאר

New member
מסכימה. לא להתבדל. אין דבר כזה

שלום לך, no name אין התבדלות של אלמנות חיל-האוויר. יש, במידה רבה, הסתייגות מפנינה כהן. לכן, רובנו לא בקשר עם הארגון אלא עם אגף הנפגעים של חי"א. לרבות מאתנו יש קשר נפלא עם אלמנות מחיילות אחרים. בקיטנה בקיץ, באולגה, אנחנו תמיד נמצאות במחזור של הילדים. זאת מסורת אצלנו, ללא קשר אם הילדים קטנים או כבר מזמן בגרו.

למעלה