הכל בנוגע ל-CMV

ענתש

New member
../images/Emo41.gif הכל בנוגע ל-CMV

פותחת שירשור חדש לאור הבהלה שזה עורר פה. קודם כל מזמינה את כולן לקרוא דברים שסיכמתי בשאלות הנפוצות בעמל רב. המידע מפורט ומדוייק (יעידו בנות שנעזרו בו בעבר) ולצערי מנסיון וכולל את כל מה שרציתן לדעת על הוירוס, דרכי פגיעתו ומה עושים אם לא מחוסנים או נדבקים. בבקשה: CMV מה הסיכונים לא מחוסנת ? מה עושים... נדבקת ב-CMV - מה עושים ?

ענתש

New member
ומידע לשאלות שענו פה בנקודות:

וירוס ה-CMV הוא ממשפחת ההרפס, זוהי משפחה שכוללת הרבה וירוסים כמו את אבעבועות הרוח למשל והמשמעות שאומרים "משפחה" היא שיש להם תכונות ביולוגיות משותפות. אין קשר בין הרפס (בפה או וגינלי) ו-CMV אלו שני וירוסים שונים לגמרי. מאמר מצויין על הוירוס תוכלו לקרוא פה.
בבדיקות הדם בתחילת ההריון (ורצוי לפני ההריון ולא בתחילתו) בודקים שני ערכים של CMV - IGG ערך שמעיד אם נתקלת בוירוס בעבר ולכן כרגע יש לך זכרון חיסוני נגדו. אם הערך הזה חיובי אז הכל בסדר ואין בעיה. אם הוא שלילי אז את "לא מחוסנת" בהגדרה. IGM ערך שמעיד אם נתקלת בוירוס בתקופה האחרונה, סביב 8 חודשים עד שנה. אם הערך הזה חיובי אז יש להמשיך בבירורים. עוד על מערכת החיסון ואי היא פועלת אפשר לקרוא בקישור הזה.
חיסון ל-CMV כמו חיסון לכל דבר אחר, אינו מושלם. כל חיסון באשר הוא דועך עם השנים... נכון שאנשים עם מערכת חיסונית בעייתית (למשל חולי "מחלת היאפים") יכולים שהחיסון ידעך אצלהם במהירות אבל גם אצל רוב האנשים הבריאים הוא דועך. רק לאט יותר. בקשר ל-CMV יש שתי סברות בנוגע להדבקה "שניונית" האחת אומרת שמדובר בהתעוררות מחדש של הוירוס הישן בגוף (אחת התכונות המובהקות של וירוסים ממשפחת ההרפס היא שהם "ישנים" בגוף לתמיד) והשניה אומרת שיש שתי מוטציות של הוירוס ומדובר בהדבקה שניה. כל או כך הסיכון נמוך מאד, 1 למאתיים אלף לערך. אני בהחלט ממליצה (מנסיוני המר... הדבקה שניה בהריון) לבצע בדיקה לפני כל הריון גם אם מחוסנים. במידה ומחוסנים גם לפני ההריון אין צורך לחזור על הבדיקה במשך ההריון.

ענתש

New member
ואפשר לשאול שאלות, אני אשתדל לענות.

מדגישה - אני לא מקצועית בנושא (לא ברפואה ולא בשום דבר כזה...) אבל לצערי עברתי את זה על בשרי אז קראתי בנושא לא מעט ומכיוון שאני מדברת עם המון נשם שעברו ועוברות את זה אני גם "זוכה" לרענן את הידע כל פעם מחדש. עצוב שבמערכת הבריאות הציבורית יש הרבה מידע בנוגע לוירוס הזה שנחשב "לא חשוב" ו"לא משמעותי" ו"לא שווה בדיקה אפילו" לרוב (משיקולי עלות תועלת, אגב, היות ורק 50% מהעוברים שאמא שלהן חולה נדבקים ורק 10% מהם יפתחו בעיות קשות מאד והשאר בעיות קלות יחסית אז למדינה שווה לממן את התינוקות הפגועים ולא את הבדיקה, את בדיקת המי שפיר ולמי שתגלה שנדבקה והפסקות הריון למי שיבחרו בכך... זה פשוט יותר יקר) בעוד שהוא אחת הסיבות המשמעותיות לפיגור מולד בעולם המערבי.

רציתי בבקשה לשאול 2 דברים

לצערי אני לא מחוסנת ורציתי לדעת: א. האם הבדיקה הזאת (CMVׂ) נבדקת כרוטינה במי שפיר או שצריך לבקש במיוחד שייבדקו ? ב. בגלל אפשרויות ההדבקה האם מומלץ גם לבעל להבדק ? תודה

ענתש

New member
תשובות:

א. היא לא נבדקת כרוטינה. למעשה מי שפיר "רגילים" עושים סביב שבוע 17-21 משיקולי הפסקת הריון בעצם. מסבירה: מכיוון שלוקח 3 שבועות לקבל תוצאה לבדיקה הגנטית של מי שפיר רצוי לעשות אותה כך שתתקבל תשובה לפני שבוע 24 כי בשבוע 24 הפסקת הריון בישראל הופכת לבעייתית, יש צורך באישור ועדת על ולא רק בועדה להפסקת הריון. מי שפיר ל-CMV אינם בדיקה גנטית, לצורך הבדיקה הזו לוקחים מבחנה נוספת ושולחים למעבדת וירולוגיה שמבצעת בדיקות CMV במי שפיר ושם מחפשים את הוירוס עצמו (בשיטה הנקראת PCR) בתוך מי השפיר ולא בודקים כלל את הכרומוזומים של העובר. מי שפיר ל-CMV מבצעים אחרי שבוע 22 שכן לפני כן מערכת השתן של העובר אינה פעילה ויש חשש שהוא נדבק, אבל לא הפריש את הוירוס למי השפיר ויהיה פיספוס של התוצאה. כמו כן חשוב לוודא שעברו 7 שבועות מהבדיקה החיובית הראשונה לוירוס ועד ביצוע מי השפיר כי אחרת, שוב, אמינות הבדיקה יורדת מאד. אמינות הבדיקה במידה ונעשתה 7 שבועות ויותר אחרי ההדבקה וכן אחרי שבוע 22 היא 90-95% מדובר בבדיקה שיש לבקש במיוחד וכן לשלם כ-600 ש"ח על הבדיקה של המים במעבדה (אם יש הדבקה בבדיקות הדם של האמא אז זה כמובן ממומן ע"י הקופה). ב. CMV אינה בעיה גנטית, זה וירוס. לכן אין משמעות לאבא אם נדבק או לא. העובר נדבק אם האמא חולה בוירוס והוירוס מצליח לעבור אל העובר דרך השיליה.

ענתש

New member
אה, והתוצאה של CMV במי שפיר

היא תוך 24 עד 48 שעות תוצאה ראשונית (די אמינה) ותוך שבוע תוצאה סופית.

תודה../images/Emo140.gif רק חידוד נוסף של השאלה השנ

השניה...שאלתי בקשר לאבא כי קראתי על דרכי ההדבקות ... רוק, שירותים משותפים. האם הכוונה שההדבקות היא רק מאנשים חולים ? לא יודעת כל כך איך להסביר מהלחץ
, אם האבא לא מראה סימני מחלה כמו שפעת, חום וכו' - אז אין סיכוי של הדבקות אם גם הוא לא מחוסן ? וסליחה אם סיבכתי אותך..

ענתש

New member
הבנתי.

כן, אם הוא חולה את יכולה להדבק ממנו. בקישורים שנתתי תראי ש-CMV יכול להדביק מבוגרים גם ללא סימנים קליניים אז אין הרבה טעם "לרוץ אחרי זה" גם עם האבא. כדאי להשתדל להמנע מהחלפת נוזלים (
) כשיש לאבא מחלה דמויית שפעת בכל מקרה.

blumm1

New member
זו מחלה שדי קשה לזהות

לא תמיד מופיעים סימנים ואם כן בד"כ חום ליום אחד ודי קל להידבק בה מילדים מבוגרים וכו' אבל בעיקר מילדים

lilik

New member
עזרתך

הי ענתש אני אשמח אם תוכלי להסביר לי את התוצאות, אני קראתי את הקישורים אבל לא ברור לי כ"כ התוצאה המספרית תוצאה שם בדיקה Negative CMV IgM >35.0 CMV IgG אני מבינה שאני לא מחוסנת בפני הנגיף אבל מה אומר הערך השני? אני מאוד אודה לך על עזרתך שיהיה יום נפלא

ענתש

New member
IGM שלך שלילי מה שאומר שלא

נדבקת לאחרונה. IGG שלך - באיזה כיוון הסימן ? גדול או קטן ? כתוב ליד זה אם חיובי או שלילי ? כתוב משהו כמו "מעל 35 חיובי" או משהו כזה ? בעקרון אין מספר שאני יכולה לתת לך ולהגיד "מעל המספר הזה את מחוסנת" כי כל קופה (ולפעמים בתוך אותה הקופה במעבדות שונות זה גם משתנה) עובדת על סקאלה אחרת... כדוגמא - בכללית את יכולה לקבל תוצאה של "מעל 0.4 מחוסנת" ובמאוחדת "מעל 35 מחוסנת" וכו'. כל אחת המציאה סקאלה משלה. אם הסקאלה לא כתובה על הדף של הבדיקה אז התקשרי לרופא או למעבדה כדי לגלות אם את מחוסנת או לא. ואם לא - ממליצה לך לקרוא את הקישור ששמתי בהודעה הראשונה לגבי מה כדאי לעשות. בהצלחה.

blumm1

New member
סליחה, כתבנו יחד לא ראיתי את

ההודעה שלך אל עניין הסקאלה לא חשבתי.... ויישר כוח על השרשור המועיל, כמו שראית אני אחרי וגם בדיקה שנייה של CMV יצאה שלילית כלומר שנדבקתי ממש לפני ההריון וגם תוצאה ראשונית של מי שפיר שלילית.... תודה על העזרה בזמנו

blumm1

New member
זה דווקא אומר שאת כן מחוסנת

כאשר הערך הראשון חיובי והשני שלילי זה אומר שאת מחוסנת אבל לא חולה זהו המצב האידיאלי

mich12345

New member
חיסון נגד CMV?

ענתש כל הכבוד ותודה על השרשור והמידע. האם ידוע לך אם קיים חיסון נגד CMV? האם יש מחשבות בנושא? בתור לא מחוסנת CMV כבר הריון שני ובתקווה
גם אסיים את ההריון ללא חיסון, הייתי משלמת הרבה כסף כדי להתחסן לפני ההריון (הראשון, או השני, או לפני הבא..) ולהוריד מהלב את החששות וחס וחלילה ההשלכות של הידבקות תוך כדי הריון.

ענתש

New member
בוודאי שיש. רק שחיסון עדיין אין,

לצערי. שמעתי וקראתי על כמה וכמה מעבדות שעובדות בנושא, ללא הצלחה של משהו מסחרי בינתיים.

למעלה