בקר טוב בקר אור, למרות ועל אף הכל,

../images/Emo42.gifבקר טוב בקר אור, למרות ועל אף הכל,

לזכרם יום זכרון, יום כבד המעלה לתודעה את זוועות השואה. זוועות לא יאמנו - איך אדם מסוגל לעולל זאת? ובמקביל היום האחד במאי - חג הפועלים הבינלאומי. היום בו מצויין מאבק העובדים לשיפור תנאי עבודתם. אנטישמיות וניאו נאציים - יש! עובדים העובדים בתת-תנאים - יש! עולם כמנהגו נוהג.... לי כמו לשלונסקי אותו נדר - למען עולם טוב יותר: נדר / אברהם שלונסקי על דעת עיני שראו את השכול ועמסו זעקות על לבי השחוח על דעת רחמי שהורוני למחול עד באו ימים שאיימו מלסלוח נדרתי הנדר: לזכור את הכל לזכור - ודבר לא לשכוח. דבר לא לשכוח - עד דור עשירי עד שוך עלבוני עד כולם עד כולהם עדי יוכלו כל שבטי מוסרי. קונם אם לריק יעבור ליל הזעם קונם אם לבוקר אחזור לסורי ומאום לא אלמד גם הפעם.

היום גם האחד במאי - חג הפועלים הבינלאומי.

כמה "התנגשויות" היו במשפחה בגלל חג הפועלים הזה. אחי ואני, שנינו בתנועת נוער סוציאליסטית, ההורים בעלי נטיה ימינה. אז ההורים לא אישרו, ולא נתנו לנו פתק המאפשר לנו לא ללמוד באחד במאי. גם לא ראו בעין יפה את רצונינו להשתתף בהגנות האחד במאי, בחיפה, העיר הקרובה, שם היו מצעדים רבי משתתפים ודגלים אדומים. אבל צעדנו והשתתפנו ושרנו את האינטרציונל, הימנון תנועות הפועלים הבינלאומי, וגם את "תחזקנה" - ברכת העם של ביאליק, שהיה להמנון תנועות הפועלים בארץ. הנה הם שני השירים ההם: ברכת העם או תחזקנה / ח"נ ביאליק לחן: עממי תחזקנה ידי כל אחינו המחוננים עפרות ארצנו באשר הם שם; אל יפול רוחכם - עליזים מתרוננים בואו שכם אחד לעזרת העם! הן סופרים אנחנו את נודכם וחובבים ניטפי הדמעות וזיעת האף, היורדים כטל לישראל ומשובבים נפשו הנילאה, השומה בכף. ולעולמי עד תיקדש כל דימעה שצללה בים דימעתנו, נדבה לעם, כל טיפה של זיעת אפיים, שסללה דרך אדוני - כחילב ודם. אם לא את הטפחות - רק מסד יסדתם - רב לכם, אחי, עמלכם לא שוא! הבאים - ובניתם וטחתם, ושדתם, עתה רב לנו אם נטוי הקו. גוי קו קו אנחנו! מקו לקו קוממו. שיממות עולם ובנו בנין עד! יש יום - ומים ועד ים יצאו ישתוממו לראות מה פעל קטון גויים עם נד. ולמה המפגרים, פעמיכם כה בוששו? העבד ישראל, האם בני מרוז? הוי, כוחות נפרדים, התלקטו, התקוששו! עיבדו שכם אחד בחייל ועוז! והאינטרנציונל - בתרגומו של שלונסקי הָאִינְטֶרְנַצְיוֹנָל קוּם הִתְנַעֵרָה עַם חֵלֵכָה עַם עֲבָדִים וּמְזֵי רָעָב אֵש הנְקָמוֹת הַלַּב לִחֵכַה לִקְרַאת אוֹיַב הִכּוֹן לַקְרָב. עוֹלָם יָשָן עָדֵי הַיְּסוֹד נַחְרִיבה מִגָּב כָּפוּף נִפְרוֹק הָעוֹל אֶת עוֹלָמֵנוּ אָז נָקִּימָה לֹא כְלוּם מִתְמוֹל, מָחָר – הַכֹּל. זֶה יִהְיֶה קְרַב אַחֲרוֹן בְּמִלְחֶמֶת עוֹלָם עִם הָאִינְטֶרְנָצְיוֹנַל יַעוֹר, יִשְגָב אָדָם רק לנו עמלי כפיים רק לנו עמלי היקום האדמה וברכתיה ולכל הולכי בטל לא כלום אין רב ריבנו ומושיע לא אל, לא מלך, לא גיבור בזרוע נטויה נבקיע אנחנו דרך אל האור זה יהיה קרב אחרון במלחמת עולם עם האינטרנציונל יעור ישגב אדם! עבור הדרור ופדות הרוח ופרוק העול מגב העם לבה האש והך בכוח כל עוד ברזל עודנו חם וכי רעם אבדון יריע על ראש אויבינו להמם- עלינו שמש דרור תפציע לשפוך את זהרה החם זה יהיה קרב אחרון במלחמת עולם עם האינטרנציונל יעור ישגב אדם!

חבל שאחד במאי נקשר בזכרון עם הקומוניזם ולא עם

הסוציאליזם. אני לא מבינה מדוע הפסיקו כמעט להתיחס ליום הזה. כאילו שכבר אין עובדים ואין פועלים ולא צריך להלחם יותר על זכויות העובדים. אפשר לאמר שאחד במאי נשכח גם ברוסיה זה כבר לא מה שהיה. הקפיטליזם שוחק את העובדים והעובדים לא מאוגדים ולא מאורגנים מספיק כדי למחות. דוגמא: עובדי קבלן בארץ מנוצלים עד דק והחוק כאילו לצידם ובעל הבית רודה ועושק. כבר מזמן אין לעובד "גאוות יחידה" , היום הוא מרגיש שהוא עובד כדי לעזור לעוד אוליגרך להתעשר, ואין לו מוטיבציה ולא רצון לתרום מעל המינימום עבור שכר המינימום.

עובדי קבלן בארץ פוחדים להתאגד ולהילחם - כי

אז יאבדות את מקום עבודתם. מקום עבודה המספק לחם צר ומים לחץ, אבל לפחות לא גוועים ברעב. החוק לכאורה לצד העובד, אבל מי אוכף חוקים? מי? צר לי על השמעת ביקוורת בוטה כל כך על חלק מהתנהלות הדברים במדינה (יש גם דברים חיוביים למרבה המזל) ערב יום העצמאות ה-60. על מדינת ישראל

חבצלות ביקורת על מה שרע לא פוסלת מה שטוב

מטבע הדברים ביקורות הן על מה שרע. על דברים טובים לא משמיעים ביקורת, כי כך צריך להיות. נכון שקורים כאן דברים נפלאים , אני לא משמיצה את המדינה, אני מבקרת מה שצריך תיקון. את בעצמך כתבת "מי אוכף חוקים" , כן וזה עקב אכילס במדינה. יש חוקים על הניר אבל אין מי שיפקח וידאג שאכן החוקים יבוצעו.

אני זוכרת את אבי וחבריו

צועדים במצעד 1 במאי. גם אצלנו במשפחה היו חילוקי דעות בעניין הזה אבל כבר שנים שאני לא רואה שום איזכור ליום הזה.

למעלה