יש לי כמה שאלות מטרידות...

arik7

New member
../images/Emo5.gifיש לי כמה שאלות מטרידות...

אני כרגע בתהליך המאוד מאוד מפחיד של לקנות דירה... ואשמח לכל עצה , תשובה , או כל מה שיש לחברים הנכבדים בפורום להציע... ויש לי מס´ שאלות שעיקרן הוא החלופה (התמידית) בן היקר לזול : 1. האם להסתפק בשמאי הבנק , או להיוועץ בשירותיו של שמאי מקצועי לא תלוי ? ברורים לי יתרונותיו של שמאי זה כשהעניין נוגע לבימ"ש או לנכס בעייתי , אך מה יתרונותיו במקרה "פשוט" ? 2. האם להסתפק בעו"ד הביית של המתווך (כשהוא מייצג אך ורק אותי ולא את הצד השני) , או לשכור את שירותיו של עו"ד אחר ("שלי") ? והאם יש למישהו מושג איפה אני מוצא עו"ד המתמחה במקרקעין , שיהיה טוב במה שהוא עושה ושבנוסף לא אצטרך לקחת עוד משכנתא בגינו ? 3. באתר משרד האוצר עולה חדש לענייני מס רכישה הינו עולה שרכש דירה 7 שנים מיום הגיעו לארץ , אולם מישהו אמר לאשתי שהתקרה היא 15 שנה נכון להיום , מה נכון ? 4. שאלת השאלות , שכנראה אף אחד לא יודע ולא ידע לענות לי , אבל אולי למישהו יש ניחוש מחושב , ואולי , סיבה , מה עדיף לקחת משכנתא היום , או לחכות להתפתחויות בריבית או בדולר בחודשיים הקרובים ? תודה רבה למגיבים . אריק

וכמה תשובות חלקיות ...

1) שמאי "הבנק" מעריך את שווי הדירה כביטחון להלוואה, בדרך כלל לאחר חתימת החוזה. מדובר בשומה פשוטה (מקוצרת) ללא בדיקות מעמיקות (מצב תכנוני בעיריה, חריגות בניה וכו´). שומה לפני רכישה הינה יסודית יותר ותיתן לך מידע מלא על מה אתה קונה וכמה זה שווה (כמו שלא תקנה רכב משומש ב-30,000 ש"ח, ללא בדיקה במכון בדיקה, אין סיבה שתקנה דירה ב-100,000 $ ויותר ללא בדיקה מקצועית). 2) עו"ד "של המתווך" יכול להיות בסדר אם הוא מייצג רק אותך (ויכול להיות שלא), בקש לשוחח עם לקוחות קודמים שהופנו אליו ע"י המתווך. עו"ד המתמחה במקרקעיןתמצא בלוחוות של הפורום ולא נראה שתצטרך לקחת משכנתא נוספת עבורו. 3) לא יודע 4) כל ניחוש זוכה וקשה לנבא מה ילד יום.

למעלה