דודי ק1

New member
../images/Emo91.gif

מישהו יודע איפה אני יכולה למצא ניתוח סיפרותי לשיר "נשל הנחש" תודה!

שככה יהיה לי טוב

ידידי היקר יוס, אתמול בלילה נדדה שנתי, ובעודי מסתובב מצד לצד , משפט אחד ניקר במוחי, לא יודע למה נזכרתי בו פתאום, אבל אמרתי שאני חייב להזכיר אותו בפורום, והנה אני פותח את הפורום, ומי אם לא אתה מוציא לי את המשפט מהפה.

yossnet1

New member
וגם זה (מהאתר של מאיר)

אז במכונית שכורה הרסתי לה את הצורה "וגם היתה לי בחורה קצת פראית קצת לא ברורה, אך לא הגיע לה שאשתגע - אז במכונית שכורה הרסתי לה את הצורה, ועכשיו אני מתגעגע" מתוך: נשל הנחש - ירוקות מדובר באחת מהשורות הסתומות ביותר בשירה של מאיר; עשרות חובבי מאיר העבירו מאות שעות בנסיון לפענח את המסר. 1. תרצה אריאל מספרת שמאיר היה נהג גרוע באופן יוצא מן הכלל, חולם וממציא שירים בזמן הנהיגה. אחרי שעזבו את הקיבוץ נהג להחריב את מכוניתה של תרצה (אשת עסקים עסוקה) באופן קבוע. פעם כשעבר חודש בלי ביקור במוסך התקשר המוסכניק לבדוק שהכל בסדר. תרצה נאלצה פעם אחר פעם לעבור למכוניות שכורות, ואילו מאיר החליט, לאחר שצבר נקודות-יתר, להפסיק לנהוג כליל. ומי הנערה הקצת-פראית-קצת לא ברורה? זו כמובן תקוה... אה - תרצה. 2. מכונית שכורה יכולה להיות משחק מילים למכונית הנהוגה בידי נהג שיכור. ההשתכרות - ציון לייאוש מהצורך להמציא את עצמך מחדש, כפי שמתואר בשיר. 3. הסיפור על הבחורה הפראית והלא-ברורה אינו משתלב בקלות ביתר השיר, ולכן הוא מזמין פרשנות מרחיקת לכת מעט. בשיר "שיר כאב", יש אנלוגיה בין משולש רומנטי ליחסי ערבים, יהודים וארץ ישראל - היא האשה. לפי האנלוגיה של ארץ = אשה ניתן להסביר את הבית כך: לבן-אדם היתה ארץ ישראל, ארץ שיש לה אופי, אורח חיים וטבע שהם קצת פראים וקצת בלתי ברורים - ארץ בעייתית ותובענית.לא הגיע לארץ הזו שיושביה יתפרעו עליה. הבן אדם, במכונית שכורה (תרבות שאולה מארצות ניכר, מדינה ריבונית עם כנסת שצורת השלטון שלה שכורה מהשלטון הבריטי ומגובה באומה אמריקאית גדולה) הוא הרס את הצורה לארץ (עם מלחמות פנימיות וחיצוניות, החרבת הטבע, מתיחת גבולות וכבישים, אמריקניזציה של התרבות) ועכשיו לא נותר לו אלא להתגעגע (לימי מלכות דויד, למשל, נשל קדום של הנחש)

למעלה