RADIOLAB בסיפור אימוץ שהפך לענין למאות אומות

RADIOLAB בסיפור אימוץ שהפך לענין למאות אומות

הסיפור התחיל כסיפור פשוט לכאורה, בני זוג ניסו להביא ילדים לעולם, לא הצליחו, ופנו לאימוץ.
הם יצרו קשר עם אישה בהריון, היו בלידה ואמצו את התינוקת, ורוניקה.
ניירות האימוץ נחתמו כדין, האב (שכבר לא היה עם האם הביולוגית) חתם על כל המסמכים, הכל חוקי ולכאורה סופי.

בגיל שנתיים הסיפור נפתח מחדש, האב הביולוגי דרש לקבל את הילדה אליו.
אם הוא היה סתם אזרח אמריקאי בית המשפט היה דוחה אותו על הסף אבל האב היה חבר ב"אומת הצ'ירוקי", שבט אינדיאני* מוכר בארה"ב, אחד ממאות שבטים או "אומות" שזכו לסטטוס חוקי מיוחד בארה"ב.

אמנם מבחינה משפחתית הוא רק 2% צ'ירוקי אבל מאחר והוא חבר באומת הצ'ירוקי כך גם הילדה ובארה"ב יש חוקים שדורשים שמגבילים מאוד אימוץ ילדים ממוצא אינדיאנים זאת בעקבות כמעט חטיפות של ילדים אינדיאנים ומסירתם לאימוץ על ידי הרשויות. (כן, מאוד מזכיר את סיפורי ילדי תימן)

בית המשפט הוציא את ורוניקה התינוקת מידי ההורים היחידים שהכירה והעביר אותה לידי זר גמור, אביה הביולוגי.
הסיפור עומד כיום בפני בית המשפט העליון, על כף המאזניים עומד לא רק גורלה של הילדה, ההורים המאמצים ואביה הביולוגי אלא גם מערכת החקיקה שמבססת את מעמדם החוקי המיוחד של האינדיאנים בארה"ב. הטענה העיקרית של בני הזוג המאמצים תהיה שהעובדה שהוציאו את הילדה מידיהם רק בשל היות האב חבר באומת הצ'ירוקי מראה על חוק גזעני, אם בית המשפט יקבל את הטענה יווצר פתח לביטול חוקים אחרים.

האזנה נעימה
http://www.radiolab.org/blogs/radiolab-blog/2013/may/30/adoptive-couple-v-baby-girl/

=======
* כן, אני יודע, צריך לכנות אותם "ילידים אמריקאים" ולא אינדיאנים.

ג רפאל

New member
הסיפור נוגע ללב.אבל יש שם סיפור גדול נוסף

ההכרה באומות ה אינדיאניות זה המעט שבמעט שיכול היה האדם הלבן \המהגר מכל קצוות עולם עבור האינדיאני בן העם שרובו נכחד ואשר היה בעבר הבעלים של היבשת.
לקיחת הזכות של האומה האינדיאנית או נגיסה בה היא מעשה שלטעמי [כמשקיף מהצד] לא יעשה.

אגב לא ברור לי איך זה2%.
ואגב נוסף חלק גדול מהאינדיאנים היום הם מעורבי-דם.

תקשיב לתכנית

הם מציגים היטב את שני הצדדים, מסבירים את ההגיון שבחוק, מראיינים גם את האב הביולוגי שמביא את הצד שלו, את ההסטוריה של מסירת הילדים האינדיאנים לאימוץ בין השאר במטרה לפרק את האומות האינדיאניות ועוד.

זה מה שאני אוהב בתכניות האלה, לא מדובר בסתם תכנית רדיו יומית שמכינים בשעתיים אלא בתכנית מושקעת שלוקח שבועות להכין כל פרק, תכנית שמספרת סיפור לאחר תחקיר רציני ומשתדלת שהסיפור יהיה לא רק מרתק אלא גם מרחיב אופקים.

ג רפאל

New member
לצערי אני חסר סבלנות ועניינים אחרים מציפים את

אופקי הצרים.

ובעניין האינדיאנים -אין לי אלא להמליץ על הספר ה חשוב ביותר
AMERICAN INDIAN-HOLOCAUST AND SURVIVAK
A POPULATION HISTORY SINCE 1492

RUSSEL THORNTON
UNUVERSITY OF OKLAHOMA 1987
אוניברסיטה זו מתמחה בתולדות האינדיאנים ותרבותם והוציאה מאות ספרים אודותם.
היא המרכז האמריקני לחקר האינדיאני והציויליזציה שלו.
יש לזכות שאוקלוהומה יועדה להיות 'הטריטוריה האינדיאנית' ואליה תוכנן לגרש [לישב מחדש] את כל האינדיאנים מצפון אמריקה. אלה שנותרו בחיים לאחר ההשמדה המונית. [פאסט כתב ספר על כך הגבול האחרון]

במבחן התוצאה. השמדת האינדיאנים היתה נוראה אף מהשמדת היהודים.למרות שלא הייתה מזוויעה מתוכננת ותעשיית.

מומלץ גם לקרא את די בראון
BURY MY HEART AT WOUNDED KNEE
DEE BROWN
- PAN BOOKS LONDON 1970

THE WHITE MAN MADE US MANY PROMISES
MORE THAN I CAN REMEMBER
BUT THEY NEVER KEPT BUT ONE
THEY PROMISED TO YAKE OUR LAND -AND THEY TOOK IT/
CHIEF RED CLOUD

THE ONLY GOOD INDIANDS I EVER SAW WERE DEAD
GENERAL SHERIDAN

וזה כל הסיפור העצוב.